Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

1 sazba DPH na všechno

Na sociálních sítích kolují vtipy o novém zákonu DPH, který zkomplikuje život hospodám kvůli složitému DPH na pivo. Není to však jediný problém tohoto zákona. Dokonce i studená a teplá voda budou v jiné sazbě DPH.

Pivo bude mít tedy od 1. května 2020 3 sazby DPH. Když jsem obrázek viděl poprvé, tak jsem si myslel, že je to nějaký parodický vymyšlený vtip. Ale ne, ona toto vláda skutečně vymyslela.

A u piva to nekončí. Dokonce i teplá a studená voda se budou účtovat v jiné sazbě DPH.

Myslíte, že kontroloři budou mírnější, když jsou zákony příliš složité? Naopak. Už se stalo, že kontrolorka požádala o šlehačku na zmrzlinu, aby zkomplikovala DPH. Sazba DPH za zmrzlinu a DPH na zmrzlinový pohár (zmrzlina spolu se šlehačkou) je totiž jiná. 10 korunová chyba se proměnila ve 2000 pokutu.

Podnikatelé teď budou muset trávit mnoho času studiem nového zákona o DPH namísto toho, aby se věnovali inovacím svého podnikání, které nám spotřebitelům zlepší životy. Případně tímto studiem pověří účetní, a tím se vzácný kapitál přesune na řešení byrokratických překážek.

EU zakazuje nižší základní sazbu DPH než je 15 %. Dle mého názoru by byla ideální 15 % sazba na všechno. Jedinou výjimku, kde bych ponechal 0 % sazbu je zlato, protože zlato je stále alternativa k penězům a taky je to prevence před podvody s DPH.

Samozřejmě, že potravinářský průmysl, pivaři, nakladatelství a všichni další přijdou lobbovat, aby měli nižší DPH než jiní. Babiš si bude vždy nahrávat nižší DPH pro své zemědělské projekty a půjde to na úkor drahé elektroniky, nábytku a veškerých služeb, které musí používat 21 % sazbu DPH.

Každá minuta času, kterou ušetří podnikatel nebo účetní tím, že nebude muset studovat složité zákony, se někde pozitivně projeví. Stát by měl minimalizovat byrokracii i daně, aby se Česko mohlo stát konkurenceschopné na mezinárodní úrovni.

Ladislav Výsmek je autor projektů EkoKing.cz a NEdaním.cz

Související články:
Zvýšení DPH: rozdíl mezi námi a Švýcarskem
MOSS aneb plátci DPH začíná sranda
Jak zlikvidovat živnostníka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *