Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

1988: Nedostatek toaletního papíru

Jak to bylo za socialismu? Byly banány, byl toaletní papír, byly mandarinky, byly počítače? Naše generace slyší mnoho historek našich rodičů, kdy někteří tvrdí, že to byla dobrá doba plná jistot a obyčejný člověk měl všeho dostatek. Jak tomu bylo doopravdy?

Podívejte se na televizní reportáž z roku 1988, kdy vláda naplánovala málo toaletního papíru a toto zboží bylo nedostatkové. Možná je to nyní úsměvné, ale když vláda nedokáže naplánovat ani takto základní věc, jak může plánovat celou ekonomiku?

Ekonomiku samozřejmě efektivně plánovat nemůže. Největší rozdíly jsme mohli vidět mezi Východním a Západním Německem, kdy se Západní těšilo prosperitě, vývoji nových technologií a na Východě byli lidé šikanováni státní policií, odposloucháváni a ekonomika zde nekvetla, protože nikdo nemohl svobodně podnikat a vyvíjet svou kreativitu.

Pokud vám babička nebo dědeček budou tvrdit, že za komunistů bylo všeho dostatek a všichni se měli dobře, připomeňte jim tuto reportáž.

Nedostatek tak základní komodity jako je toaletní papír v kapitalismu, kde vládne neviditelná ruka trhu, prostě není možný. I kdyby rázem zkrachovaly ty největší společnosti vyrábějící tuto komoditu, téměř okamžitě se vytvoří firma nová. A pokud je navíc země otevřená mezinárodnímu obchodu, pak může tuto komoditu lehce dovážet.

V socialismu také nikdo nedbal na kvalitu. Lidé neměli možnost výběru, museli nakupovat, co vláda naplánovala a nechala svými státními podniky vyrobit.

Ladislav Výsmek je autor projektu NEdaním.cz

Přečtěte si také články:

1) Je Evropská unie socialistický projekt?

2) Může socialismus fungovat?

3) Socialismus pro 21. století

4) Kapitalistická Čína a komunistické USA

5) Intelektuálové a socialismus

6 komentářů


 1. // Odpovědět

  No, zas tak strašné to nebylo. V pořádku také ne, ale obyčejný člověk z toho vyšel tak nějak lépe. je mi dost smutno z toho, že lidé jako vy to zjednodušují na fronty na banány, mandarinky a toaletní papír (zapomněl jste ještě na hygienické vložky :o) ). Tehdy se stála fronta na mandarinky , dnes pro změnu na úřadu práce. Co si myslíte, že je lepší ?
  Bez mandarinek se obejdu, ale bez práce a příjmu ? Asi těžko.
  Taky nemůžete srovnávat životní úroveň tehdy a dnes ( počítače, technické vymoženosti a některé služby), protože za dvacet pět let se toho hodně změnilo a změnilo by se určitě i kdyby hadrová revoluce nebyla….
  Prostě se žilo a utrácelo jen to, na co bylo a co se mohlo reálně splatit. Dnes se máme relativně daleko lépe. Máme hmotné statky , které k životu ani mnohdy nepotřebujeme ,máme svobodu projevu a pohybu.
  Ale má to jeden háček, je to na dluh ! Domy na hypotéku, auta na leasing,
  dovolená na splátky… čím dál větší množství lidí takto žije. A když nedej bože příjdu o práci….tak se mi zhroutí celý život. A to už ani nemluvím o stresu, který je všudepřítomný. Tak nevím, někdy si říkám, že je mi líto dalších generací a vůbec jim nezávidím jejich budoucnost. Jsem ráda, že jsem si mohla část svého života tak nějak proplout jen s problémy kde sehnat mandarinky nebo koupit toaletní papír :o))

  Ápropos, to že v kapitalismu neexistuje něčeho nedostatek, protože funguje ruka trhu…cha cha, živím se jako nákupčí a z vlastní zkušenosti vám mohu sdělit, že to vůbec není pravda ! Hlavně když potřebujete sehnat nějaký náhradní díl, máte smůlu, kupte si nový výrobek, nikdo se přece nebude zabývat takovýma blbostma. Výrobce přece potřebuje vyrábět, ne opravovat :o))


   1. // Odpovědět

    Tak toto je demagogie výstavního typu. Ano byla doba, kdy byl problém s nedostatkem toaletního papíru. Avšak z reportáže, která nebyla natočena před r. 1989 ale po něm a někdo trapně se pokusil navodit atmosféru minulého režimu, tak v čr vyhořely papírny, což byla sabotáž a nastal výpadek.
    Další vaše demagogie admine je že jedním ze základních principů kapitalismu je určitá nezaměstnanost, asi jste nevystudoval ani střední ekonomku.
    Co se týče boomu v informačních technologií a elektronice, ten je bez rozdělení ekonomik – tržní nebo centrálně plánovaná až v posledních 20 letech.
    Jen podotknu další věc, plánované zastarávání – kolik let dneska vydrží třeba aut. pračka a kolik vydržela dříve?

    ZKUSTE SI NEJDŘÍVE OVĚŘIT FAKTA, NĚCO NASTUDUJTE A PAK VYKLÁDEJTE ,ale ne tyhle jednoduše a dokazatelně vyvratilné bludy.


    1. // Odpovědět

     Když udělá někdo sabotáž v kapitalismu, tak to spotřebitel nepocítí, protože ihned nabídka nahradí jiný dodavatel.


     1. //

      To ale není pravda, podobné problémy s toaletním papírem mělo v 90 letech Finsko.(Taky vyhořelé papírny)


 2. // Odpovědět

  Také nebyly banány. Ale brambory byly vždy levnější, což dnes již přestává platit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *