Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

7 rad zdarma pro ministra financí Babiše, který neumí hospodařit s našimi penězi

Vážený pane ministře Babiši, před volbami jste tvrdil, že jen stačí vyměnit ta nemehla, které nám tu vládnou, a že pak bude líp. Za leden a únor jste ale vybral na daních nejméně za posledních několik let. Proto Vám tu jako ekonom nabízím zdarma 7 tipů, jak opravdu pomoci naší zemi, když to prostě neumíte.

 1. Zavést registrační pokladny je hodně špatný nápad. Nejmenší živnostníky tím zlikvidujete a utopíte v byrokracii. Co takhle namísto toho snížit daně tak, aby je podnikatelé ochotněji platili?
 2. Účtenková loterie, kterou jste zřejmě okoukal na Slovensku, tam ale skončila fiaskem. Povinné vydávání účtenek povede k udavačskému chování tipu: „Haló, je tam zvláštní daňová jednotka Kobra? Musím nahlásit, že mi má kadeřnice nedala účtenku.“ Co takhle spíš zrušit pár státních úřadů, kde to korupcí jen kvete? Ušetříte tím peníze, které vám v rozpočtu chybí.
 3. Je hezké, že chystáte zákon, který se jmenuje o rozpočtové odpovědnosti. Nejsme ale hloupí a víme, že tím jen chcete splnit evropskou fiskální smlouvu a přiblížit nás tak k zavedení eura. Takže jestli vás trápí, tak jako nás Svobodné, narůstající státní dluh, tak prostě zaveďte zákon o vyrovnaném rozpočtu. Okopírujte ho třeba od Německa nebo Švýcarska.
 4. Měníte zákon o branné povinnosti, kde se v rámci genderové vyváženosti počítá i s odvody žen na vojnu. Ženy jsou ale naše květiny, o které máme povinnost pečovat. Takže, jestli vy z ANO nejste gentlemani, tak my Svobodní vám naše ženy nedáme. O obranu naší země se musíme postarat my muži.
 5. Chcete plošně zakázat kouření v barech, hospůdkách a restauracích. Já jsem nekuřák, ale do poslední chvíle budu bojovat za právo majitelů hospod určit si, jestli jejich podniky mají být kuřácké, nebo ne. Nesahejte na základní práva druhých!
 6. Rádi byste centrální evidenci bankovních účtů. Měli byste tak přehled o všech našich kontech. To je jak z Orwellova románu 1984. Nemáte-li jako ministr dostatek peněz na státním účtu, zrušte zákon o biopalivech, ze kterého máte vy osobně profit na úkor nás všech ostatních.
 7. Ekonomika roste, tak přestaňte utrácet rezervy, které má stát na účtech pro případ nouze a hlavně se u toho přestaňte tvářit jako dobrý hospodář. Dobrý hospodář totiž neutrácí rezervy, když se daří.

Samozřejmě mě neváhejte kontaktovat pro bližší informace. Nechci totiž, pane ministře, aby to s naší zemí špatně dopadlo.

S přátelským pozdravem,

Petr Mach

Petr Mach vyučuje ekonomii na vysokých školách v České republice a je českým europoslancem za Svobodné, vyšlo na blog.idnes.cz

Doporučujeme také:

Babišův dohled nad živnostníky

Masová vražda? Babiš ruší slevu na dani statisícům živnostníků

Nejvíc másla na hlavě má Babiš

2 komentáře


 1. // Odpovědět

  Vyjádřím se k jednotlivým navrhovaným bodům, i když můj komentář neschválíte:
  1. registrační pokladny on-line, skutečně nebudou mít téměř žádný efekt, ale nevidím zde tu radu, kterou ing. Mach předeslal. Jaké daně by chtěl živnostníkům snížit ing. Mach? Vždyť daň je 15%, takže drobný živnostník, který vydělá například 20 tisíc korun měsíčně, tak skutečně žádné daně neplatí, dokonce je platit nemusí až do výše 40 tisíc měsíčně, pokud má děti. Platit je musí, ve výši 15%, ale teprve z rozdílu 40 tisíc měsíčně a výše. Takže ze 100 tisíc měsíčně, pokud je má, zaplatí daň 9.000 Kč, zůstane mu 91 tisíc. O kolik je tedy má stát snížit, aby je “ochotně” platil?
  2. účtenková loterie je ve své podstatě rozdávání našich peněz, naprosto souhlasím s tím, že tu bude růst udavačství. Ale opět postrádám radu ing. Macha, jak zajistit příjem do rozpočtu. Snížením korupce? Ta může být přeci v maximální výši, ve které “stát” investuje, ale to by nic nepostavil. Takže jde ve své podstatě o “drobné”. V době elektronické je logické požadovat internetové aukce a výběry, navíc vyhodnocené počítači, nikoliv lidmi.
  3. Německo i Švýcarsko mají rozpočtové deficity, Takže mají zákon, který porušují? A tohle navrhuje ing. Mach? Rozpočet v naší zemi má být přebytkový, aby se státní dluh splácel. Ale co to má společného s naplněním státní kasy?
  4. Co má branná povinnost společného s naplněním státní kasy? Ať již mužů, nebo žen? Jinak máme být neutrální stát, máme vystoupit z EU i NATO, čile s nimi obchodovat, ale nebýt součástí žádného vojenského paktu. Poté se musíme umět bránit, jako Švýcarsko, a zbrojit. Nevidím jediný důvod, v rámci emancipace, proč by žena nemohl být součástí vojska.
  5. Co má protikuřácký zákon společného s naplněním státní kasy? Přestože jsem zastáncem stejného názoru, že každý má právo si určit, jakou hospodu bude provozovat, zda kuřáckou, nebo nekuřáckou, tak zde nevidím “recept”, který údajně ekonom ing. Mach tvrdí, že poskytuje panu Babišovi.
  6. Bankovní tajemství by mělo být nedotknutelné, přesto opět nevidím ten slibovaný “recept” na blahobyt, jak ing. Mach slíbil.
  7. Ano, rozpočtové rezervy se nemají utrácet, ale opět nevidím ten recept na “blahobyt”.

  To, co ing. Mach uvádí, je neuvěřitelné selhání, ve kterém skutečně ekonomické recepty k blahobytu, lze těžko dohledat.

  Vilém Dostál – vyučený účetní


 2. // Odpovědět

  Nejsemť ekonom a proto k ekonomii jen minimálně – osobně považuji daň z příjmu za jakýsi přežitek z dob dávno minulých, v dnešní době je podle mne mnohem jednodušší zdanit systémově spotřebu, navíc tak můžete zdanit i poměrně cíleně konkrétní příjmové skupiny.
  Co mne však zarazilo, je tahání kouření do ekonomického tématu – pokud mám vidět souvislost, tak by bylo třeba mluvit o zdanění, např. o započítání rozdílu nákladů na zdravotní péči o průměrného kuřáka/nekuřáka do ceny cigaret.
  Ale zákaz kouření v hospodách? Jak to souvisí s výběrem státních peněz proboha???

  Jinak já osobně jsem pro to, ať si každý kouří jak chce, ale neměl by tím trpět kdokoli kolem. Protože pasivní kouření je prokazatelně škodlivé(např. v Japonsku zjistili, že ženy-nekuřačky- manželky kuřáků mají statisticky 3x vyšší výskyt rakoviny plic než ženy nekuřáků) připadá mi hájení práva na kouření v prostorech, kde se pohybují i nekuřáci(vlastně i ostatní kuřáci:-) jako obhajoba toho, že si přisednu v restauraci vedle vás a budu vás smět píchat špendlíkem do stehna. No a pokud se vám to nebude líbit, vždyť se můžete jít najíst do restaurací, kde je popichování hostů zakázáno…
  Chápu, že majitel by měl mít právo určit, že v jeho restauraci je možno kouřit, ale byl bych rád, alespoň aby pak zvenku viselo výrazné upozornění, že se zde kouří, abych zbytečně nestavěl tam, kde mi k obědu jako bonus poškozují zdraví…
  A nějak mi právo na nepoškozování zdraví připadá o něco vyšší než právo na kouření.
  No a to že si mohu zvolit restauraci – to jde když se pohybuji ve městě, ale tam, kde je jedna restaurace v obci je tohle právo lehce omezené…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *