Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Babišův dohled nad živnostníky

Pravicoví voliči se přelili k Babišovi, hodně mladých lidí v něm vidí nějakou naději na lepší zítřky. Já naději v tomto člověku a jeho straně nikdy neviděl. Podnikat s podporou dotací není volný obchod, na kterém by bohatla celá společnost a jít do vlády s ČSSD? Bylo mi jasné, že tento člověk je levičák a chystá levicová opatření, která vyženou podnikatele z naší země.

Tento článek je komentářem na Každý živnostník bude pod přísným online dohledem.

Andrej Babiš 2014.JPG

Kdo by chtěl v Česku podnikat, když existuje tolik liberálnějších ekonomik? I v přeregulované Velké Británii je snadnější provozovat firmu než u nás. Jediné, co může podnikatele nalákat, je levná koruna, ale co když koruna bude ještě víc oslabovat a následné zisky se tím zahraničním investorům sníží? Další lákadlo jsou různé dotace a investiční pobídky, ale tyto věci jsou nevýhodné pro daňového poplatníka – každého pracujícího člověka. Co on z toho má za užitek, že mu stát sebere polovinu peněz z výplaty a někdo jiný si za jeho peníze staví byznys a bohatne?

Všechna lákadla uvedená výše nejsou zdravá a poškozují většinu obyvatel i celou ekonomiku. Zdravým lákadlem pro podnikatele a investory je stabilní tržní prostředí. Neobtěžujme podniky složitým papírováním, nekraďme jejich zisky pro dotace někoho jiného, nevytvářejme složitou legislativu plnou nesmyslných regulací a nepřehánějme to s úřednickými kontrolami.

Zkusme se aspoň trochu chovat jako Švýcarsko, které má nejnižší daně v Evropě a jehož vláda si zbytečně nevytváří nepřátele v zahraničí tím, že by se podílela na útocích na jiné země. Dokonce tam mezi kantony mají výbornou daňovou konkurenci, která napomáhá slabším zemědělským krajům, aby rostly a bohatly rychlejším tempem.

Přemýšlejme jinak. Vsadím se, že většina obyvatel Česka jásá, když si Babiš přeje, aby byl každý živnostník pod neustálým online dohledem. Vypadá to jako transparentnost, ale ve skutečnosti se nejedná o nic jiného než státní špionáž do soukromých subjektů. Ve Švýcarsku se takto k podnikatelům nechovají. Uvědomme si, že podnikatelé tvoří narozdíl od úředníků skutečné hodnoty a zdravá pracovní místa, díky nimž mohou růst mzdy.

Ten neustálý dohled si přinese více byrokracie a tedy více nákladů, jak časových tak i finančních. A pro každého podnikatele jsou peníze i čas velmi vzácným statkem. Pokud tímto statkem bude plýtvat na úřední hlouposti, pak ekonomika nikdy nebude zdravě růst.

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz, vyšlo 21. 2. 2015

1 komentář


  1. // Odpovědět

    Je snazší chytat a otravovat malé mušky, tedy obyčejné živnostníky než ty velké “borce”.
    Dnes jsem se dočetla, že sumy vratek DPH na základě podvodných obchodních operací se podle neoficiálních odhadů ministerstva financí každoročně pohybují kolem sta miliard korun. To je dost divné, když se něco takového opakuje pořád dokola, ne? Myslela jsem si, že smyslem daňového systému je vybírat daně, ne ty vybrané jiným ovečkám vracet. Možná by se vratky prostě nemusely vůbec vracet, ale jenom započíst s odvody firmy v příštích obdobích. Pak bychom byli možná na nule, ale ne každoročně stamiliardy v mínusu. Takový zákon by přinesl víc, než ministerstvem obdivovaný chorvatský model.
    Je to stejné, jako s dotacemi na cokoliv. Kdyby nebyly, jak by se žilo těm, kteří je nedostávají, ale z jejichž kapes stát dotace platí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *