Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Česko je daňové peklo, Petra Kvitová je hrdinka

Česko je daňové peklo a Petra Kvitová je hrdinka. Tak vidí situaci Vít Jedlička, zakladatel projektu Reformy.cz a člen Strany svobodných občanů. Sdílíte jeho pohled na situaci?

Jak vnímáte krok Petry Kvitové platit daně za výhru v jiném státě? Je to podle vás logický krok?

Česká republika je daňové peklo a více jak polovinu toho, co vyděláme, odvádíme na desítkách různých daní. Celkově máme jedno z nejvyšších zdanění práce v Evropě a v rámci vyspělých zemí OECD máme osmé nejvyšší daně. Politici, kteří jsou dnes u moci, se nestarají o snížení daně a zefektivnění státní zprávy, ale o to, jak více daní vybrat a bojovat proti daňovým rájům. Dlouhodobým cílem strany Svobodných občanů je snížení poměru daní k hrubému domácímu produktu na úroveň z roku 1998. To se dá zajistit například úplným zrušením daně z příjmu. O tolik se nám za těch šestnáct let zvedly ostatní daně! Petra Kvitová by se potom nemusela nikam stěhovat.

Co říkáte na reakci poslance Stanislava Humla (ČSSD), že by měla vrátit občanství, když tu nechce platit daně?

Moc bych si přál, aby lidé příště zastánce daňových pekel nevolili.

Udělal byste totéž, být na jejím místě?

Monako je sympatické nulovou daní a celebritami, ale zajímavé jsou v Evropě také Švýcarsko, Lichtenštejnsko, ostrov Man nebo Andora.

Domníváte se, že by vláda České republiky měla začít s daňovými změnami u sebe, tedy je snížit? Vystudoval jste také ekonomii, jak by snížení daní pomohlo ekonomice?

Mezi výší daní a ekonomickou prosperitou existuje jasně definovaný vztah. Jmenuje se Rahnova křivka. Optimální velikost státu je podle této křivky mezi patnácti až pětadvaceti procenty HDP. Nejvýkonnější je takový stát, který se stará především o spravedlnost a bezpečí svých občanů a zbytek nechá na nich. Dnes se do této škatulky vejde z moderních států pouze Hong Kong, Singapur a Jižní Korea (21 procent HDP), a to také odpovídá jejich ekonomické prosperitě. Každá další čtyři procenta, které stát lidem sebere, způsobí podle teorie Rahnovy křivky snížení hospodářského růstu o půl procenta. České daňové peklo bere lidem 43,5 procenta.

Jste rád, že se díky Petře Kvitové na tuhle situaci u nás upozornilo a mluví se o ní?

Považuji Kvitovou za hrdinku nejenom kvůli sportovním výkonům, ale i díky tomu, že se rozhodla nepodporovat současný nemorální státní systém v České republice, kdy se z daní staví golfová hřiště a soukromé hotely.

Jaká by podle vás byla přijatelná sazba DPH?

Nepřijatelnější sazba DPH by podle mě byla nula, podobně jako to má v Evropě například stát Guerensey. Svobodní mají v programu v první fázi sjednocení daňových sazeb na 15 procent. I to by byla výrazná úleva pro daňové poplatníky a zjednodušení daňového systému.

Jak vnímáte krok Petry Kvitové platit daně za výhru v jiném státě? Je to podle vás logický krok? Česká republika...

Jak vnímáte daňové plány současné vládní koalice a celkově jejich činnost? Opozice tvrdí, že ještě více zadluží náš rozpočet, co vy na to?

Socialisté z ANO a ČSSD nás dále bizarním tempem zadlužují a média je oslavují za to, že ušetřili za kancelářský a toaletní papír pro zaměstnance. Přitom je tolik úřadů, které by vůbec nemusely existovat a papíry produkovat.

Svobodní se dostali do Evropského parlamentu (Petr Mach) a spojili se například s Nigelem Faragem nebo Le Pen – myslíte si, že frakce kritiků současné podoby EU bude v budoucnu růst? Už nyní měli Svobodní s Piráty celkem deset procent…

Svobodní se přidali v Evropském parlamentu do frakce Evropa svobody a přímé demokracie, kterou vede Nigel Farage. Naopak Le Pen se nepodařilo žádnou frakci vytvořit a Farage nikdy ani neuvažoval, že by mělo dojít ke spojení s Le Pen. Euroskepticismus má mnoho podob a některé jsou vzájemně nekompatibilní. Svobodní jsou proti politické integraci. Naopak vítají přirozenou ekonomickou integraci, tedy obchodování přes hranice bez cel a zbytečných byrokratických překážek. Piráti nikdy nepařili do skupiny euroskeptiků, i v Evropském parlamentu vždy spolupracují s eurofederalistickými stranami, zelenými nebo komunisty.

Účastnil jste se setkání Bilderberg v Dánsku, kde vás zatkli kvůli pouštění quadrokoptéry asi padesát metrů od ohraničeného území a byl jste na policii přes noc bez jediného obvinění i s přítelkyní. Soud proběhl údajně bez vás a quadrokoptéru vám dosud nevrátili. Řešíte tento incident, kdy podle vás porušili právo a jak to pokračuje?

Je to pěkná ukázka toho, že před zákonem si nejsme všichni rovni. Když se v roce 1976 ukázalo, že princ Berhard, zakladatel Bilderbergu, přebral na setkání této skupiny úplatek 1,1 milionu dolarů, tak za to nikdy nebyl ani obviněn. Skupina se pouze výjimečně jeden rok nesešla. Policie tento rok v Dánsku naplno využívala svoji pravomoc zavírat cizince bez udání důvodu. Vím o dalších třech novinářích, kteří se, podobně jako my, dostali do vězení za to, že dokumentovali setkání této skupiny. Policie v Dánsku má také pravomoc konfiskovat věci bez udání důvodu. Čekám na poslední soudní stání v Dánsku. Pořád doufám, že to soud uvidí jinak.

 

Když jsem spolu mluvili naposledy, bylo to po vyvedení vaší osoby ze setkání ANO s veřejností. Jak hodnotíte činnost Andreje Babiše s odstupem času?

Andrej Babiš mi stále neodpověděl na to, kolik vydělávají jeho firmy na přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, přestože mi to slíbil. Je smutné, že je médii adorován za to, že ušetřil miliony, zatímco jeho firmy na náš úkor vydělávají stovky milionů díky zákonu, který prolobboval.

Co si myslíte o rozhodnutí slovenského soudu o tom, že s StB nespolupracoval, změnil se nějak váš názor na něj?

Spíš se změnil můj názor na slovenskou justici. Myslel jsem, že mají rovnější páteř.

Budete kandidovat do Senátu? Pokud ne, proč? A pokud ano, co bude vaší prioritou? A co volby komunální?

Svobodní plánují kandidovat asi v deseti senátních obvodech a ve stovce měst. Prioritou je jako všude jinde omezit a redukovat státní moc tak, aby nám politici méně lezli do peněženek a do života.

Co říkáte na situaci Ukrajina – Rusko, co vás na tom nejvíce znechutilo?

Děsí mě, že kousek za našimi hranicemi propukla občanská válka, kde centrální vláda používá stíhačky proti civilnímu obyvatelstvu. Myslím, že kdyby Západ současný válečný stav sám nevyvolal, už by teď požadoval bombardovaní Kyjeva za válečné zločiny, podobně jako v Srbsku.

Rusko nedávno uzavřelo bezdolarovou dohodu s Čínou a dalšími zeměmi a vyhnou se tak dolarům jak v bezbankovních platbách, tak ostatních. Rusko také vyvíjí vlastní bankovní systém. Jaký je váš názor na takové konání?

Znamená to počátek konce dolaru jako rezervní měny. USA se podle mě sebevražedně snaží odradit celou řadu zemí, aby přestaly používat dolar. V současné době dosahuje objem petrodolarových transakcí ročně 6,8 bilionu dolarů, což je zhruba deset procent světového HDP a 45 procent HDP USA. Pokud se jenom část peněz vrátí zpět do USA, tak to způsobí hyperinflaci.

Měla by se Evropská unie do tohoto konfliktu plést, nebo nechat východní státy, ať si situaci vyřeší samy?

Přičlenění Ukrajiny k Evropské unii asociační smlouvou de facto znamená vytvoření železné opony na hranici s Ruskem a tunu zbytečných regulaci, které poškodí ukrajinskou ekonomiku. Je smutné, že se Ukrajinci více nepostarali o svoji nezávislost a byli postaveni před falešné dilema Evropská unie, nebo Rusko.

Vít Jedlička, vyšlo na parlamentnilisty.cz, převzato z Reformy.cz

Doporučujeme také přečíst:

Miliardáři mají morální povinnost stát se daňovými exulanty

Platit daně není žádné hrdinství ani morální počin

Daňová konkurence musí být zachována

10 komentářů


 1. // Odpovědět

  jste blbec… mensi mira prerozdelovani, vetsi efektivita statni zpravy samozrejmne ano! Ale pokud nekomu nesmrdi to ze vydelava na tom ze podnika tady a plati lidi smesnou mzdou s odvolanim ze zijeme prece v cr nebo se ucil hrat na tom co se postavilo za verejny penize a potom jde platit dane jinam tak majetek zde bych mu zabavil pripadne ho odtud vypraskal bicem! Myslete si o mne co chcete pane, obycejnej clovek muze jen drzet hubu a lidi jako vy bych hnal.. nezavidim uspech ale je potreba se na podivat taky kdo ho tvori… ne jen pan manazer ale i zemestnenec ne poslednim stupni a u belgii atd lidem take plyne vetsi podil ze zisku, tady chce bejt kazdej milionarem ihned a jeste si stezuje ze musi platit dane aby stat mel na to aby mohl davat doplatek na najem lidem ktery nevyzijou z almuzen ktery jim cesky pani podnikatele a firmy usmrknou! a jeste po nas chteji abychom byly hrdy ze u nich vubec muzeme pracovat… hnus


  1. // Odpovědět

   Vysvětlete mi pane, proč se platí daň jako procento ze zisku? Tím, že je někdo úspěšnější tak potřebuje stát více a musí platit vyšší daně? Nejsme všichni 1 člověk a nepotřebujeme ten stát stejně? Neměla by se platit jednotná daň z hlavy, třeba 3000 kč za člověka a není nespravedlivé, že když je někdo úspěšný, tak platí o tolik vyšší daně než ti neúspěšní?


   1. // Odpovědět

    Třeba proto, že když máte jedno společné pole a jeden úspěšně okrade toho co vymyslel ruchadlo nebo kombajn a začne to řídit tak by se mohlo stát že sklidí nejen svoji část, nejen půlku, nejen (100-15)%, ale dokonce celé pole sám pro sebe než řeknete švec a nerozdělí se a Vy pojdete hlady protože vás jeho armáda počinaje šerifem a daňovým výběrčím a konče soudcem a katem, kterou si v tu chvíli zvládne pro svou ochranu vyživovat, na žádný kousek pole nepustí, ledaže byste ve výběrovém řízení uspěl a pracoval na něm na tvrdou normu pouze za jídlo bez noclehu jako se dnes děje u nás doma.

    Pokud se postaví úspěšní loupežníci proti úspěšným zemědělcům, kdopak asi uspěje? A nedej bože aby se na poli objevila ropa, to by pak přiletěl mandelinka a všechno sežral.

    Např. někteří si to pěkně malují, dřou bídu s nouzí a úspěšní se stanou až po své smrti, jiným se stačí k úspěchu pouze dobře narodit.


   2. // Odpovědět

    S Vámi je to těžké …. V životě to chodí tak, jak to popsal Keller :
    Dokud lezu nahoru, stát nepotřebuji .Vyhranění individualisté, z nichž se skládá tato nová drobná buržoazie průměrně, či mírně nadprůměrně placených profesionálů a námezdních zaměstnanců organizací, se cítí být příslušníky buržoazie v dobách, kdy směřují sociálně nahoru. Teprve při sestupu si začínají uvědomovat, jak malí a drobní ve skutečnosti jsou. Z krásných a úspěšných mladých lidí žádajících opt-out ze všeho, co smrdí státem, se stávají zastánci sociální ekonomiky ve chvíli, kdy se jim položí firma, zdraví, rodina, nebo všechno dohromady….. A vo tom to je :o)


    1. // Odpovědět

     Samozřejmě, že volají po státu, když měsíčně platí tisíce na povinné sociální pojištění. Mají na to nárok. Kdyby jim stát tyto peníze nechal, pak by místo toho mohli nakoupit nemovitosti nebo akcie a i v kariérní krizi mít finanční rezervu.


     1. //

      Nepochopeno. Kellner to myslel jinak. Dnes spousta těch, co začnou vydělávat velké peníze nechtějí daně platit, protože si chtějí sami rozhodovat za co utratit vydělané peníze (lékaři, vzdělání , ochranu majetku apod.) a jsou přesvědčeni, že se na stará kolena dokáží zabezpečit i bez státu. Ale nedej bože, když je něco špatně! Jsou první, co nastavují ruku a chtějí vše stejně jako ti,co daně platí.
      Nebavíme se teď samozřejmě o těch nejbohatších, těch už se tyto starosti netýkají. Já mluvím o střední třídě. Bohužel, mezi střední třídu se dnes řadí skoro každý, kdo nepracuje manuálně a má maturitu nebo VŠ. Dům na hypotéku, auto na leasing, jediné co má je jeho momentální příjem ( mzda či výnos z podnikání). Jinak má holý zadek. Když se podíváte kolem, tak zjistíte , že takto žije dnes větší část populace. Doslova na dluh. To není v pořádku, jednou ten domeček z karet spadnout musí….
      Jak chcete aby fungovala armáda, policie , budování infrastruktur, ochrana životního prostředí atd. atd. , to nelze financovat každý sám.
      A když už jsme u využívání státních institucí – podnikatelé je využívají denně, obyčejný člověk ve velmi omezené míře. Bylo by zajímavé, jak by to dopadlo, kdyby se daně zrušily a za vše by se platilo “cache”. Možná by jste se divil i vy .


   3. // Odpovědět

    Vysvětlete mi pane, proč se platí daň jako procento ze zisku? Tím, že je někdo úspěšnější tak potřebuje stát více a musí platit vyšší daně? Nejsme všichni 1 člověk a nepotřebujeme ten stát stejně? Neměla by se platit jednotná daň z hlavy, třeba 3000 kč za člověka a není nespravedlivé, že když je někdo úspěšný, tak platí o tolik vyšší daně než ti neúspěšní?

    Odpovím velmi rád,ale nevím komu. S kým budu diskutovat? S Adminem?


  2. // Odpovědět

   Ženská se snad může odstěhovat do vedlejší vesnice, alespoň je jisté že nebude mít blbé děti. Od toho tu kroje/kraje jsou.:)

   Ale když někoho z domova vyženou loupežníci tak to asi jinak nejde a dělit se bude tedy tam kde jsou přívětivější. Žádnou eurodotaci kterou by musela pro neplnění vracet zcela jistě nedostala.

   Chudí i bohatí mohou utíkat, ti co jsou zapřáhnuti, mají smůlu neboť by se museli stát jedněmi nebo druhými, nebo by se museli stát poplatni vládnoucímu režimu a ten si ještě vybírá, takže mohou jen psát příspěvky do některých diskuzí pokud se nedokáží na loupežníky domluvit.


  3. // Odpovědět

   Pane michale, to poselstvi neni namireno proti podnikatelum ani zamestnancum. Je namireno proti prebujelemu byrokratickemu aparatu, ktery udrzujeme pri zivote za cenu vynucovani neprimereneho zdaneni prace, vysokych dani z pridane hodnoty, ryze ucelovym spotrebnim danim. Je to cena za vysokou miru prerozdelovani, ktera implikuje vyssi miru korupcniho jednani, tzn. z kazdeho prerozdeleni si uloupne system malou domu. Predstavte si, ze by se vase “almuzna” razem zvedla o skoro 50%, cena alkoholu by byla polovicni, cena benzinu tretinova. Za vyssi mzdu byste koupil mnohem vice vyrobku, nebot vyrobni naklady by nizsi mirou zdaneni prace a snizenim spotrebnich dani vyrazne klesly a prilakaly tak dalsi konkurenci do odvetvi. Samozrejme za predpokladu, ze by vstupu konkurence do odvetvi nebranil stat (jak se tomu deje dnes, napr. telekomunikace, energetika, ..) a nehazel zbytecne klacky pod nohy.

   Za takovych podminek by, pane Michale, malo lidi touzilo opoustet CR kvuli danove optimalizaci. Naopak, hrave bychom mohli upoutat mnoho zahranicnich spolecnosti jako danovy raj uprostred Evropy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *