Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Česko zažívá alkoholovou prohibici

Stalo se něco, co by ještě před pár týdny nepředvídal ani ten největší pesimista. Česká vláda vyhlásila prohibici na tvrdý alkohol po celém území. Proč tento nešťastný krok učinila? A proč jej hodnotím jako nešťastný, o tom bude tento článek.

Ještě před 3 dny, když jsem zahlédl článek o prohibici, tak jsem si myslel, že se jedná o přehnaný tlak mediokracie, ale ono k prohibici nakonec skutečně došlo. Opět byla naše svoboda napadena za účelem “vyššího dobra”.

V okamžiku, kdy píší tyto řádky, již není legální prodávat nápoje obsahující více jak 20% alkoholu po celém území České republiky.

Možná si myslíte, že nás tímto krokem stát chrání. Já si naopak myslím, že nás omezuje a osobně mě uráží, že z nás dělá hlupáky. Nešťastné otravy methanolem se udály z nějakých pochybných alkoholových značek (omlouvám se, že neznám podrobnosti, ale nebaví mě číst denně vyplašený tisk), proč si ale nemůžeme koupit kvalitní whisky či mou oblíbenou Becherovku?

Celý tento prohibiční krok připraví stát o spotřební daň i o DPH, protože lidé začínají přistupovat k podpultnímu prodeji. Zkrátka, když člověk něco chce, tak to prostě získá bez ohledu na to, jestli mu to stát ráčí dovolit či nikoliv. To platí ohledně všech drog.

Kdy si to naše středově-konzervativní vláda hodlá uvědomit? Kdy přestane konat zbrklé celorepublikové příkazy a zákazy?

Hlavně se doporučuji vcítit do situace lidí, které prodej tvrdého alkoholu živí (např. večerky a hospody), těmto obchodům klesnou tržby třeba o více než 50% a kdo pak bude živit jejich rodiny? Bude to snad stát, který díky prohibici vybere ještě méně peněz?

Já věřím, že lidé mají v sobě dostatek zodpovědnosti, který jim nedovolí riskovat své zdraví nebo dokonce život v době, kdy se na trhu vyskytuje nebezpečný alkohol, avšak nemůžeme po každé katastrofě zastavit celý alkoholový průmysl.

Představte si, že by se na trhu objevila auta, co špatně brzdí a 20 lidí by díky tomu zemřelo, také by stát zakázal prodávat všechna nová auta od všech firem?

Ladislav Výsmek je členem Svobodných a autor projektu NEdanim.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *