Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Daň z benzínu je 138%

Proč tankujeme o tolik dražší benzín než Američané? Proč máme tak drahé potraviny k poměru k našim platům v porovnání se západními zeměmi? Kolik je daň z benzínu? Proč mezinárodní dopravci netankují benzín u nás? Na tyto otázky Vám odpoví tento článek.

V případě, že tankujete benzín na 36 korun za litr, tak skutečná cena benzínu je 15,11 korun za litr. 20,89 korun je přirážka, kterou nastavil náš stát – je povinná, takže je to daň.

Jak můžete vidět na zřetelném obrázku, tak 1,80 korun z každého litru benzínu jsou biopaliva, která proloboval Andrej Babiš. Je třeba připomenout, že kromě toho, že ta biopaliva musí být součástí benzínu, se dělají z řepky olejné, jejíž výrobu též dotujeme z daní.

Zbylých celkem 19,09 korun už je skutečně daň, jen rozdělaná na daň spotřební a daň z přidané hodnoty.

K původní ceně tedy stát přiráží neuvěřitelných 138%, avšak na účtence vidíte pouze 21% DPH. Tedy kdyby stát do ceny benzínu nezasahoval a nechal ji volnému trhu, pak můžeme tankovat za méně než polovinu. Tato cena benzínu by se samozřejmě projevila v cenách všech výrobků, protože vždy musí být do obchodu nějak dovezeny. Nejvíce by to pomohlo lokálním produktům jako jsou potraviny. Také by to nalákalo tankovat soukromé dopravce a naše čerpací stanice by měly vyšší tržby.

Kromě toho všeho by mohla klesnout cena městské hromadné dopravy (respektive její dotování z našich daní) a také by bylo pro lidi výhodnější pořídit si automobil, což by roztočilo i kola zrezavělé ekonomiky. Více o transformaci dopravy zde.

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz

Doporučujeme také:

Daň z alkoholu 152%

Česko je daňové peklo, Petra Kvitová je hrdinka

Daňová konkurence musí být zachována

Kam nás daně dovedou?

Den daňové svobody za první republiky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *