Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Den daňové svobody 2015

Včera 22. června byl v České republice Den daňové svobody. Toto označení se užívá pro den, kdy přestáváme pracovat na stát a po zbytek roku nám stát vydělané peníze s laskavostí ponechá.

Je to tedy téměř 6 měsíců práce, které pracujete zadarmo pro projekt jménem stát. Důchodci protestují kvůli 30 korunovému poplatku u lékaře, studenti protestují kvůli školnému na vysokých školách, ale že každého pracujícího člověka stát okrade o polovinu toho, co si vydělá, to si nechá tichá pracující masa líbit.

Pro porovnání v Austrálii měli Den daňové svobody už 11. dubna. Pracují tam na stát tedy o 2 a půl měsíce méně než my v České republice. Ve Švýcarsku připadá tento den na 1. května tedy o necelé dva měsíce práce zůstane lidem více peněz v kapsách než nás.

Za První republiky, kdy bylo Československo jednou z nejrozvinutějších zemí Evropy, připadal den daňové svobody na 19. února. Stát na svou správu nepotřeboval tolik peněz jako dnes a neposílal dotace každému bohatému podnikateli, který si o ně požádal.

Česká média vám budou mazat med kolem pusy, že stále na tom nejsme tak špatně, a že na severu Evropy se pracuje na stát až do srpna. To že na tom nejsme v daňovém zatížení nejhůře na světě by nás mělo uklidnit? Umíte si představit, jak by stoupla lidem životní úroveň, kdyby jim stát nechal o 30 nebo 40 procent více z jejich výplaty?

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz

Doporučujeme také:

Den daňové svobody: 20 let v řetězech

Česko je daňové peklo, Petra Kvitová je hrdinka

Platbou daní si nic nekupujeme

2 komentáře


  1. // Odpovědět

    Je to hrozné, kolik peněz si stát pod pohrůžkou násilí bere. Vychází z předpokladu, že dokáže utratit naše peníze líp, než my sami. Pravda je však taková, že je “utrácí” “vybraným směrem” a že se všichni skládáme na bohatá letoviska multimiliardářům. Přitom za naše daně nedostáváme adekvátní protislužbu. Policie nás nechrání, armáda jezdí zabíjet do zahraničí a my nemáme ani slušné silnice ani slušné vlaky.


  2. // Odpovědět

    Máte tam hodně zásadní chybu, den daňové svobody je ve skutečosti v ČR někdy v září v tom lepší případě. Ze superhrubé mzdy vyplázneme 38 % na odvodech (tedy já konkrétně, může se mírně lišit), 15 % daň z příjmu, z celého zbytku DPH 21 % (snížené DPH zase vyrovnává vysoká spotřební daň jinde). K tomu třeba připočíst koncesionářské poplatky, dálniční známku, správní poplatky a různé další skryté daně. Pokud se dostaneme pod 70 % z původní superhrubé mzdy, je to spíše zázrak, někteří se vyšplhají až na 85 %!

    Už den daňové svobody v ČR je lež, protože se počítá z hrubé mzdy, ze které už ale zmizela nemalá částka na odvody, které jakoby platí zaměstnavatel. Ve skutečnosti je ale samozřejmě musí zaměstnanec vydělat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *