Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

EFTA je lepší než EU

Alternativou členství v EU je Evropské sdružení volného obchodu. Když vystoupíme z EU, můžeme se přidat k zemím, jako jsou Švýcarsko, Norsko či Island. Já jsem pro hned a těším se, až bude pro většina obyvatel České republiky.

Evropské sdružení volného obchodu (EFTA) není – na rozdíl od EU – založeno na byrokracii, přerozdělování peněz a dotacích, na společné měně a na přehlasovávání jedněch druhými.

Evropské sdružení volného obchodu je založeno na dobrovolné mírové spolupráci, volném obchodu, volném cestování. Členství v EFTA automaticky znamená volný obchod s desítkami zemí světa, s nimiž EFTA uzavřela dohody o volném obchodu.

Země EFTA – díky tomu, že nemusí podléhat směrnicím a nařízením EU – mají mnohem svobodnější zákony, a tak na rozdíl od zemí EU jejich ekonomiky rostou a mají minimální nezaměstnanost.

Než z EU vystoupíme

Než se v České republice najde většina pro vystoupení, dává smysl snažit se prosazovat naše zájmy (svobodný obchod, omezení škodlivých regulací atp.) v rámci Evropské unie.

Přál bych si, aby naše vláda ve Smlouvě o EU sjednala výjimku ze zavedení eura. Když to neudělá, může změnu smlouvy navrhnout Evropský parlament. Volme tedy takové europoslance, kteří jsou proti zavedení eura.

Až bude Evropská komise předkládat směrnici o podpoře biopaliv a solárních elektráren na další období (ta nynější vyprší v roce 2020), měli bychom v Evropském parlamentu hlasovat proti. Tím skoncujeme s drahou elektřinou, na kterou doplácíme čtyřicet miliard ročně. Až bude Evropská komise navrhovat prodloužit platnost směrnice o dani z přidané hodnoty (ta nynější vyprší 2015), měl by český ministr financí v Radě ministrů EU návrh vetovat.

Evropský parlament je místem, kde můžeme naše představy hájit. Volme tak, abychom mohli spojit síly s Nigelem Faragem z britské strany UKIP, jehož opoziční hlas v Evropském parlamentu je zatím osamocený.

Evropský hospodářský prostor

Mnoho lidí má obavu, abychom vystoupením z EU nepřišli o přístup na trhy EU. Proto jsem zastáncem myšlenky, že by Česká republika sice vystoupla z EU, ale zároveň zůstala signatářem smlouvy o Evropském hospodářském prostoru (EHP), což je smlouva, která umožňuje volný obchod se zeměmi Evropské unie výměnou za přebírání některých směrnic EU týkajících se společného trhu.

Členové EHP, kteří nejsou v EU (Island, Lichtenštejnsko, Norsko), se zavázali přebírat ty směrnice, které se vztahují k uvádění zboží na společný trh. Rozhodně se tedy na ně nevztahují např. směrnice o dani z benzínu, o dani z elektřiny, o dani z přidané hodnoty a další. Neplatí na ně celní sazebník EU ani kvóty na výrobu cukru ani zákazy vysazování vinic. Nemusí zavádět euro ani přispívat do záchranných fondů eurozóny. Celkově země EHP přijímají méně než pětinu evropské legislativy.

Spory se objevují u směrnic týkajících se životního prostředí. Směrnice 2003/30, která určovala podíl biopaliv v naftě a benzínu na 5,75 % do roku 2010, se na státy EHP nevztahovala. Island nikdy žádná biopaliva do nafty a benzínu nepřidával. Nynější směrnice o podpoře obnovitelných zdrojů, která stanoví obecně kvóty na obnovitelné zdroje energie, se na státy EHP vztahuje částečně. Norsko a Island směrnici přijaly a souhlasí se navýšením podílu energie z obnovitelných zdrojů, Lichtenštejnsko nikoliv. Aby se směrnice vztahovala na státy EHP, musí s ní souhlasit zástupci těchto států. Když Lichtenštejnsko kvóty na obnovitelné zdroje energie nechtělo, ostatní jej nemohli přehlasovat.

Petr Mach je předsedou Svobodných, vyšlo na blog.idnes.cz

1 komentář


  1. // Odpovědět

    EU má největší byrokracií a v europarlamentu měli euro poslanci obrovský skandál z zpronevěrou euro dotací a úplatkářskou aférou v řádu stovek miliard euro!!! Je to diktát co se smí a co se nesmí chovat,pěstovat,vyrábět a ztráta národní suverenity a vnucování nesmyslů a blbostí např.: rušení výroby oděvních podniků-Prostějov,útlum až likvidace hutí a šachet,kvoty a limity na chov dobytka,prasat a na pěstování obilí,řepky olejné,kukuřice,brambor a dalších komodit. Zvýšování DPH a přidávaní sajrajtu (řepky olejné) do nafty a pohonných hmot,zdražování chleba a pečiva,vnucování tzv.úsporných žárovek které jsou asi 10x dražší než obyčejné žárovky a trvá 2-3 minuty než svítí naplno,úsilí EU o zákazu prodeje léčivých bylin a jejím nahrazení tabletkami,pilulkami a tobolkami jejíž výrobu prosazuje pharmaceutická lobby,která má zájem o zvýšení svých produktů,zisků a nehledí na to,že jou v tom škodlivé chemické látky,zvýšení nezaměstnaností a nevýhodný kurz eura a zvýšení kriminality a byrokracie v EU!!! Jsem pro EFTA=Evropské sdružení volného obchodu!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *