Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Homosexuálové, lidé jako my?

V blízké době proběhne opět pochod homosexuálů Prague Pride, kolem něhož se jistě opět strhne vlna plamenných komentářů z úst jeho odpůrců i zastánců. I když asi tak úplně nechápu touhu lidí veřejně a kolektivně proklamovat své sexuální preference, je mi tento pochod vcelku ukradený, jelikož bydlím úplně jinde a navíc mi není nic do toho, jestli se nějaká skupina lidí projde městem, nebo ne (a jestli nahá či oblečená, to je taky jedno). Ale je to docela příhodná doba napsat pár řádků o věcech, které se tematicky homosexuálů dotýkají.

Na začátek by asi bylo dobré říct něco o mém vztahu k této menšině. Je stejný jako ke zbytku společnosti. Je totiž soukromou věcí každého člověka s kým žije a co spolu dělají, takže to zkrátka v osobních vztazích neřeším a posuzuju lidi podle jiných kritérií. Avšak všechny dle stejného metru.
A právě proto si myslím, že registrované partnerství je špatným krokem. Nejen že stát tímto institutem získává seznam homosexuálů, který může být vcelku snadno zneužitelný a zároveň lidem, kteří do něj vstoupí, najednou začne odpírat některé věci, kterých předtím mohli bez problémů využít. Ale registrované partnerství také z jistého pohledu diskriminuje velké množství nesezdaných heterosexuálních párů, které tento svazek uzavřít nemohou a chtějí, aby jejich partner po nich mohl dědit, znát jejich zdravotní stav a podobně, ale zároveň nechtějí vstoupit přímo do manželského svazku.
Nejjednodušší by bylo, kdyby tyto možnosti bylo možné přidělit vybranému člověku pouhou smlouvou mezi lidmi, kteří by si určili i její vlastní podmínky a stát se tak do ničeho nepletl. Ale to bych asi chtěl až moc.
Myslím si však, že mnohem schůdnější by bylo, kdyby se ze zákonné definice manželství vypustilo, že jde o „svazek muže a ženy“, a toto bylo nahrazeno „dobrovolný svazek osob“. Není jedno, s kým chce člověk žít a komu všemu chce umožnit nakládat informacemi o svém zdravotním stavu nebo po smrti s majetkem? A také nevidím důvod (i když to už by bylo v některých ohledech právně kompikovanější), proč by v takovém svazku nemohlo být těch osob třeba i více než dvě, pokud v tom vidí smysl. Protože jediný, kdo je schopen posoudit správnost a oprávněnost svazku jsou jeho účastníci.
A s manželstvím se už tak nějak automaticky asociují děti. Pro homosexuální páry, které nechtějí zplodit dítě samy s nějakou třetí osobou (například z morálních důvodů), se nabízí jako další možnost adopce. Tato možnost je jim však v současném výdobytku liberálních kruhů – registrovaném partnerství – odpírána, jelikož lidé mají mít svobodu, ale ne zas moc, že?
A přitom argumenty vůči možnosti homosexuálů adoptovat dítě už mají vcelku mizivou podporu společnosti nebo jsou dosti chabé. V poslední době (po dalším uvolnění názorů ve společnosti a tedy vyvrácení předchozích rádoby seriosnějších argumentů) se už jen hraje hlavně na city a nejvíce zdůrazňuje to, že by se takovému dítěti ve škole zbytek třídy smál a byl k němu krutý. Ke komu nebyl? Děti si najdou i menší důvody pro posměšky odlišným (Zakážeme tedy adopce i obézním párům, u nichž je pravděpodobnost, že dítě přijme jejich životní styl, ztloustne a děti mu mohou ubližovat?). A je hlavně na rodičích zúčastněných, aby své ratolesti usměrnili a vychovávali.
Takže nám už zůstává jen argument, který tvrdí, že tak rozhodujeme o dítěti proti jeho vůli. Samozřejmě jsem ochoten ho uznat, ale až když mi někdo ukáže příklady dětí, které souhlasily s narozením do rodiny agresivního alkoholika a prostitutky.
Přitom drtivá většina odborníků a lidí se zdravým rozumem se shoduje na tom, že dítěti je lépe v rodinném prostředí než v přeplněném dětském domově. Proč tedy nenechat lidi, kteří po dítěti touží, aby ho vychovali v lepším prostředí a prospěli tak nejen sobě a dítěti, ale, přiznejme si to, i rozpočtu dětských domovů.
Teď na konci článku si ale říkám, jestli není trochu smutné a absurdní psát článek a vést společenskou diskusi o tom, zda stát svéprávným a svobodným lidem vůbec dovolí plně užívat jejich práv.

Jiří Štěpán, vyšlo na blogu Sider Orea

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *