Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Jste pravičák nebo levičák? Deset rozdílů

Nemá-li pravičák rád zbraně, nekupuje je.

Nemá-li zbraně rád levičák, chce je zakázat.

 

Když je pravičák vegetarián, nejí maso.

Když je levičák vegetarián, bojuje za práva zvířat.

 

Když je pravičák homosexuál, užívá si života.

Když je homosexuál levičák, požaduje uzákonit práva homosexuálů.

 

Když pravičák přijde o práci, přemýšlí a hledá novou práci.

Když přijde o práci levičák, naříká a nadává na poměry.

 

Když přijde o bydlení pravičák, jde si sehnat nový byt.

Když ztratí bydlení levičák, demonstruje za práva nájemníků.

 

Když se pravičákovi nelíbí diskuze v televizi, vypne televizi.

Když se diskuze nelíbí levičákovi, chce na diskutující podat žalobu.

 

Když je pravičák nevěřící, nechodí do kostela.

Když nevěří levičák, tak chce kostely zakázat a požaduje, aby se na veřejnosti neobjevovaly žádné náboženské symboly.

 

Když je pravičák nemocný, jde k lékaři, koupí si léky, bere je a léčí se.

Když je nemocný levičák, apeluje na národní solidaritu.

 

Je-li krize, pak si pravičák uvědomí, že je nutné si vyhrnout rukávy a něco dělat.

Je-li krize, pak levičák hořekuje a nadává na zlé zaměstnavatele, kteří si cpou peníze do svých kapes, okrádají zemi a on je oběť.

 

Má-li soused lepší dům, pravičák mu jej přeje a pochválí mu jeho práci.

Má-li soused lepší dům, levičák mu jej závidí a chce vyšší daně, aby si pomocí dávek či dotací také pomohl k většímu majetku.

Vyšlo na pravyprostor.cz

1 komentář


 1. // Odpovědět

  Dobrý den.

  Nezlobte se, ale naprosto s vámi nesouhlasím. Jem typický levičák. Nestydím se za to! U mne jste se však 100% trefil jen v otázce nošení zbraní. Také snad váhám ohledně náboženských symbolů na veřejnosti – tak 50/50. Všechny ostatní názory (kromě toho 3., to nedokáži posoudit – nejsem homosexuál) mám, podle Vašeho textu, pravicové. A to není pravda!

  Tento nesoulad je způsoben velmi často používanou avšak nesprávnou interpretací pojmů pravice a levice. Levice rozhodně neznamená závist, lenost a zadlužování, stejně jako na druhé straně neznamená spravedlivost, štěstí nebo spásu. Stejně tak pravice určitě neznamená sobectví, tunelování a krádeže, jako na druhé straně neznamená prosperitu, schonost a soběstačnost.

  Rozdíl je POUZE a JEN v preferenci společnosti na úkor jednotlivce, nebo jednotlivce na úkor společnosti. Jako lidstvo žijeme po tisíciletí ve víceméně vyváženém systému obou přístupů, které si konkurují a zároveň se doplňují.

  Člověk je bez diskuse tvor společenský (přestože třeba já jsem spíše samotář). Bez společnosti by jednotlivec nebyl ničím, ale ta společnost je zase tvořena jednotlivci. Společnost poskytuje jednotlivci ochranu a vzdělání. Život jedince je až příliž krátký a lidský mozek nevýkonný, aby jedotlivec mohl objevit všechno vědění lidstva. Jednotlivec zase posouvá společnost vpřed svou prací a dotuje ji. Pomáhá rozvíjet společnost tím, že zdokonaluje a vylepšuje předešlé plody společnosti a zároveň i ji samu. Aba přístupy mají své slabiny i své výhody.

  Lidstvo samozřejmě není obligátní společenstvo (jako někteří blanokřídlí) a tedy nemůže fungovat (alespoň ne dlouhodobě) pezpodmínečná oddanost a poslušnost jednotlivce, který nemá sám žádné potřeby (krom těch základních biologických). A však na druhé straně člověk (jako druh) není schopen dlouhodobě přežít ani za podmínek přísné individuality (což někteří živočichové dokáží – setkávají se pouze za účelem páření). Jako živočišný druh jsme spíše společenští a vytváříme složité sociální struktury (rodina, přátelé, obec, stát, národ….).

  Závěrem Vám prozradím, proč já osobně jsem levičák. Především vděčím společnosti za kulturu a vzdělání. Za řeč, kterou mohu komunikovat s ostatními. Samozřejmě také za zdravotní systém (ač jej prakticky nevyužívám), bezpečnost (policie, hasiči, armáda). K cestování využívám dopravní infrastrukturu, k ulehčení práce ale i k zábavě zase energetiku a vlastně i přístroje a nástroje, co vymysleli a vyrobili jiní…

  Svůj levicový pohled na svět Vám rozhodně nevnucuji. Vy jste očividně pravičák (soudě alespoň podle vašeho jednostranně zaměřeného textu), ale je to Váš názor a máte na něj právo.

  S úctou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *