Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Kam nás daně dovedou?

K jakému chování nás motivuje výběr daní? V tomto mikročlánku si dovolím citaci z knížky Globalizace od Johana Norberga.

V knize se mimo jiné píše: “Pokuta je daň za to, že člověk udělal něco špatného. Daň je naopak pokuta za to, že člověk udělal něco dobrého.”

Proč tedy stát motivuje občany, aby nedělali tolik dobrých věcí?

Citace z knihy:

Máme daně z alkoholu, abychom snížili konzumaci alkoholu, daně z tabáku, abychom méně kouřili, a environmentální daně, abychom snížili znečištění. Kam si tedy myslíme, že nás přivedou daně uvalené na lidské úsilí, práci a úspory?

Povedou k tomu, že se méně lidí bude namáhat chodit do práce, investovat a vymýšlet nové věci a postupy, jelikož většina z jejich zisku půjde státu. Firmy začnou stále více a více času věnovat činnostem souvisejícím se snahou vyhnout se daním, místo aby jej věnovaly na tvořivé aktivity. Lidé tak tráví stále více času vykonáváním činností, ve kterých nejsou dobří.

Chirurg zůstane doma, aby si vymaloval svůj obývací pokoj, místo aby se věnoval tomu, v čem je nejlepší – zachraňoval životy. Vyhne se tak ale povinnosti platit daně jak ze své práce, tak ze mzdy malíře pokojů.

— konec citace —

Zamysleme se nad touto skutečností.

 

1 komentář


  1. // Odpovědět

    Tak chirurg tohle rozhodně neudělá, ten to převexluje, jako obvykle, na pacienta a bude chtít lepší a dražší přístroj a ať ho pacient zaplatí a pěkně se prohne.

    V článku uvedené daně nejsou zrovna moc příkladné pro nový život i když mnoha lidem v tom starém zřejmě stačilo mít po práci jen chlast, kouření, jídlo a sex. Největší daň za alkohol asi zaplatili indiáni když se Kolumbus netrefil do Indie a teď jsou ochočení v rezervacích.

    Daň by tu měla být od toho aby se zabránilo loupení a bezpráví, dále pak navíc pro to, aby bylo všem ve společnosti lépe i v horších časech když se neurodí či málo urodí a aby se na stará kolena nemuselo po almužně.

    Jenže co dělat když tam kde jsme doma vybírají daně loupežníci, bezpráví a loupení je uzákoněno a přes vysokou produktivitu práce nezbývá na mladá i stará kolena dost na živobití ani v dnešní přetechnizované době?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *