Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Karel Schwarzenberg a amnestie

Prezidentova amnestie a první přímá volba hlavy státu jsou momentálně nejdiskutovanější témata v České republice. Osobně s amnestií nesouhlasím a považuji ji za velmi nepodařené gesto. Ale pojďme se podívat, jak s tímto tématem válčí kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg, kterému fandí mnoho celebrit, a který má na Facebooku ze všech prezidentských kandidátů nejvíce fanoušků.

Nejprve by bylo slušné připomenout názor Karla Schwarzenberga na amnestii, který uvedl 16. února 2012 v rozhovoru pro Lidovky.cz a svůj názor potvrdil i 1. ledna 2013, když prohlásil, že amnestii považuje za správnou, protože máme přeplněné věznice.

Cituji z rozhovoru:

Redaktor: Česko trápí přeplněnost věznic. Následovala by po zvolení plošná amnestie? A jak byste využíval institut milosti?

Schwarzenberg: Myslím si, že je to dobrá tradice. Máme zbytečně mnoho vězňů. Italský exministr zahraničí Frattini mi nedávno vyprávěl, že mezi reformními zákony mají i takový, který má hodně vyprázdnit italské věznice. Myslím, že je to správné, naprosté kriminalizování všech je blbost.”

Za druhé bych rád připomenul část ústavy, kde je jasně napsáno, že za amnestii odpovídá vláda nikoliv prezident. Nebýt souhlasu vlády (v našem případě podpisu premiéra Nečase), tak prezident Václav Klaus nemá takovou moc amnestii vykonat – nežijeme v absolutistické monarchii. Karel Schwarzenberg je 1. místopředseda vlády a ministr zahraničí. Náleží mu tedy po Petru Nečasovi druhá nejvyšší zodpovědnost.

Cituji: „Za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, odpovídá vláda.” (Ústava, Čl. 63, odst. 4)

Avšak hlavním důvodem, proč píši tento článek je to, že TOP 09 navrhuje kompenzace pro poškozené amnestií a tento návrh nepředložil nikdo jiný než Karel Schwarzenberg.

Už vůbec nerozumím tomu, proč by měl fatální chybu vlády kompenzovat svými penězi daňový poplatník. Pokud chce poškozeným Karel Schwarzenberg pomoci, ať to udělá ze svých vlastních prostředků.

Ladislav Výsmek je členem Svobodných a autor projektu NEdaním.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *