Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Kdo bohatne v Číně?

Měl jsem to štěstí, že jsem se narodil v jedné z nejbohatších částí světa. V našich končinách se mají i ti nejchudobnější líp než středověcí králové. Bohužel většina světa je stále velmi chudá. Máloco mi proto dělá takovou radost jako to, když vidím, že nějaká část světa bohatne. A pokud mluvíme o té části světa, kde bydlí 1,4 miliardy lidí a za posledních 20 let zbohatla 6,5krát — slovy: šestapůlkrát —, pak je ta radost o to větší.

Tenhle graf mi prostě dělá fakt velkou radost (ta americká linka teda mnohem menší, ale k tomu se třeba vyjádřím jindy):

Někteří škarohlídi mají ale tendenci myslet si, že nerovnost v čínské ekonomice je tak velká, že bohatne pouze horních deset miliónů a spodní miliarda trpí.

Je pravda, že brát průměr za tak obrovskou zemi jako je Čína, nedává často příliš velký smysl. Mně to nemusíte vysvětlovat, sám jsem to v Laissez Faire kritizoval.

Podívejme se tedy na data za jednotlivé provincie.

Musím se přiznat, že jsem sám byl překvapen, že Šanghaj není provincií, která zbohatla za uplynulých 20 let (1990-2009) nejvíce. Její růst byl “pouze” 638 %. (Samozřejmě se v celém článku bavíme o HDP na hlavu v paritě kupní síly.)

Nejvíce zbohatlo Vnitřní Mongolsko, a to téměř o 1500 %. Vidíte dobře: Za posledních 20 let se příjem průměrného obyvatele této severní provincie skoro zšestnáctinásobil!

Za stejnou dobu zbohatla nejchudší provincie Guizhou o 739 % (víc než Šanghaj) a nejmenší růst zaznamenala druhá nejchudší provincie Yunnan a to 603 %. Tedy i v těch nejchudších částech Číny se za posledních 20 let v průměru bohatlo 7-8krát; nemluvě o tom, jaký zázrak přírody v Yunnanu mají.

Samozřejmě můžete zase říct, že i v těchto provinciích bohatnou nejbohatší tisíckrát a nejchudší vůbec.

Podívejme se proto i na další data. S odvoláním na zdroj píše Wikipedia:

Dlouhý růst čínské ekonomiky podnítil historicky bezprecedentní redukci chudoby. Světová banka používá úroveň chudoby (poverty line) založenou na reálné spotřebě domácností (včetně spotřeby potravin a dalších statků vyráběných vlastními silami), která je 1 dolar na den v paritě kupní síly. Ve většině chudých zemí je tato hodnota dostatečná na to, aby každému zaručila příjem 1000 kalorií (4200 kJ) stravy denně plus další základní nezbytné statky. V roce 2007 tato úroveň odpovídá 2836 yuanům ročně. Podle dat získaných průzkumem mezi domáctnostmi bylo v roce 1981 pod touto hranicí chudoby 63 % populace. Tento podíl klesl do roku 2004 na 10 %, což znamená, že během této doby se z chudoby dostalo 500 miliónů lidí.

Taky bych chtěl upozornit na video, kde vypovídají čínští venkované o tom, jak se jim zlepšila životní úroveň za jejich života.

I nadále zůstává Čína velmi chudou. V průměru je stále výrazně chudší než třeba Mexiko, což znamená, že stovky miliónů Číňanů zůstávají v tak chudých podmínkách, které si ani neumíme představit. Je ale nesporné, že životní úroveň všech se zlepšuje famózní rychlostí. Bez svojí despotické vlády by mohla úroveň Číňanů růst ještě rychleji, ale buďme rádi, že časy dogmatických masových vrahů jsou tytam.

Martin Pánek je členem Svobodných a šéfredaktorem časopisu Laissez Faire, vyšlo na mmister.com

3 komentáře


 1. // Odpovědět

  Hmm, no u nas dle meho take stoupla zivotni uroven aspon o tech 600 procent. Od roku 1990, ma temer kazdy mikrovlnku, barevnou TV, pocitac, mobil a ne jak a doby minule, kdy se cekalo na zrizeni telefonni linky nekolik mesicu. Prumerny plat take stoupl z cca 3000 na 25000. Za doby minule, se nekterym lidem dostavalo zbozi pomaleji nez jinym protoze nebyli ve strane a nebo meli problem s politikou. Prikladem pomalejsi distribuce splachovacich zachodu, topnych systemu jinych nez na tuha paliva. Dnes kdyz jde neco pomalu, tak se na to da dotace a firmy se muzou umlatit, aby rozdistribuovaly a nainstalovaly zbozi. Tot k nefernosti tohoto clanku. Dale bych k tomuto clanku rekl, ze pokud se v cine mnoho lidi presunulo za praci, tak se distribuce zivotni urovne zvedla prave kvuli tomu, protoze ve meste se da mnohem snadneji distribuovat zivotni uroven, nez na venkove, kde je vse mnohem vzdalenejsi.


   1. // Odpovědět

    No, jak už jsem psal…
    Vy, nejen, že nepopíráte, VY jen slepě kopírujete názory jiných, ve stylu výsřižků z novin u pětiletého dítěte, bez jakékoliv, byť sebemenší, vazby a prezentace názoru vlastního.
    I Vaše, neslaná nemastná odpověď do diskuze, ve stylu: To přece nikdo nepopírá, o tomto svědčí.
    Prostě bezmozkovitý kopírovač z internetu. Je-li na tomto principu postavena politika a úspěch Svobodných, k jejichž souputnosti se tak hrdě a vehementně hlásíte, pak potěš nás ventil.
    Ještě, že Svobodní skončili v propadlišti dějin. Nedovedu si dost dobře představit lidi vašeho kalibru v politice. Ovčane Ladislave.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *