Mutumutu – Životní pojištění pro 21. století

Koho poškozuje zvyšování minimální mzdy?

Levicová vláda zvýšila minimální mzdu z 8500 na 9200 korun a národ začal jásat. Prý konečně zákon, který pomůže lidem a zvýší jejich životní úroveň. Ale je tomu opravdu tak ? Může stát mávnutím kouzelného proutku pomoci lidem?

Ano, stát skutečně může pomoci lidem, ale trochu jiným způsobem. Může snížit daně, zrušit zbytečné tržní regulace a výrazně omezit byrokracii, která se přiživuje z peněz pracujících občanů. Pokud by se stát zaměřil na zvyšování ekonomické svobody, pak bychom se mohli přiblížit zemím jako je Švýcarsko. Legislativa Švýcarska pojem minimální mzda nezná a přesto tam mají výrazně vyšší platy. Oproti tomu Španělsko nebo Řecko s minimální mzdou experimentují a mají obrovskou nezaměstnanost a ekonomiky před krachem.

Jaký mělo zvýšení minimální mzdy skutečný dopad?

Začalo být ilegální zaměstnávat člověka na plný úvazek pod 9200 korun hrubého měsíčně. Nikomu bych od srdce nepřál pracovat za méně peněz, ale existují lidé, kteří by raději za méně peněz pracovat šli, aby například získali praxi v oboru, věnovali se tomu co je baví a nebo mohli vykonávat klidné zaměstnání při svém důchodu.

Praxe v oboru

Osobně jsem odmaturoval z účetnictví, ale ve svém oboru nemohu najít vůbec žádné uplatnění. Všechny účetní společnosti vyžadují minimálně dva roky praxe a pokud se objeví místo bez praxe, pak je okamžitě nemilosrdně obsazeno. Kdyby však bylo legální pracovat za méně peněz než je minimální mzda, pak by možná některé společnosti riskli více lidí bez praxe a já bych získal příležitost pracovat ve svém oboru. Šel bych za malé peníze pracovat zcela dobrovolně a stát by dostal své daně. Výsledek? Vítěz já, vítěz firma a vítěz stát. Díky této regulaci jsem však byl několik měsíců nezaměstnaný a nyní pracuji v oboru, který je od účetnictví velmi vzdálený. Necítím se jako vítěz, stát mi odebral příležitost, kterou by mi poskytl volný trh.

Minimální mzda tedy likviduje spodní příčky na kariérním žebříčku a komplikuje některým lidem život.

Zvýšení minimálních záloh

Protože jsem pyšný a jako nezaměstnaný se nechci vždy hlásit na úřadu práce, tak občas musím sám za sebe zaplatit povinné zdravotní pojištění. Zvýšila se i minimální záloha, která nyní dělá 1242 korun, protože je vázána na výši minimální mzdy. Minulý rok byla tato záloha 1148 korun. A věřte, že stokoruna je docela dost peněz pro člověka, který nemá vůbec žádný příjem. Za tyto peníze se dá koupit potrava na 2 dny.

Pomohlo to alespoň někomu?

Domnívám se, že ne. Minimální mzdu například pobírají pracovníci bezpečnostních agentur. Tím, že stát donutil tyto agentury, aby násilím zvýšili minimální mzdy, se jim o miliony zvýšily náklady. A firma není neomezená studna peněz (to si myslí možná levicoví politici). Jak firmy tuto skutečnost v praxi řeší? Ty menší nutí své zaměstnance pracovat na dohodu o provedení práce, tudíž si ze své minimální výplaty musí zaměstnanec sám platit zdravotní pojištění a ve výsledku dostane na ruku ještě méně peněz než tomu bylo před zvýšením minimální mzdy.

Větší bezpečnostní agentury to řeší tím, že ruší zaměstnanecké benefity. Například stravenky byly takovým příjemným bonusem k malé výplatě a nyní jsou někteří zaměstnanci bez nich. Zvýšila se jim sice minimální mzda, ale prakticky si nepolepšili.

Zvyšuje to nezaměstnanost

Pokud však firma neudělala žádné opatření a zvýšení nákladů vzala skutečně na sebe, pak se tyto chybějící firemní peníze musí nějak projevit. Mohou se projevit tak, že firma bude muset propouštět a tím stoupne nezaměstnanost.

Jsem toho názoru, že ve volném trhu je přirozená nezaměstnanost kolem 2%. Ostatní nezaměstnanost vytváří samy státy svými regulacemi jako je například minimální mzda. Mohou to také být vysoké daně, které odradí podnikatele v této zemi zaměstnávat lidi. A v neposlední řadě je to štědrý sociální systém, který demotivuje lidi k práci.

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz

Doporučuji také:

Minimální mzda vysvětlena

Místo snížení dávek zvýší minimální mzdu

Minimální mzda a zdravý rozum

1 komentář


 1. // Odpovědět

  Přečetl jsem si tento váš příspěvek a docela jsem se pobavil. Používáte v něm nepravdivé informace, které jsou spíše odrazem vaší nevědomosti, než úmyslu. Pro vysvětlenou – vůbec nelze souhlasit s tím, že stát, například snížením daně z příjmu zaměstnancům, je podpoří. Náš daňový systém je založen na “neplacení daní z příjmů”. 80% zaměstnanců daně z příjmu vůbec neplatí. Pokud žijete sám, máte příjem do cca 13.000 hrubého, daň neplatíte. Pokud máte 2 děti, tak dokonce do příjmu 22.000 hrubého. Jak je známo, 70% zaměstnanců nedosáhne na průměrnou mzdu. Ale mnou uváděné mzdy ještě nezapočítávají další možné odečty – úroky ze stav. spoření, hypoték, důchodové připojištění, životní pojistky apod.
  Mzda, za kterou člověk dělá, má pokrýt jeho životní náklady – a to především již ta základní, tedy minimální, kterou zmiňujete. A při min. mzdě 9.200 Kč, zaplatíte na odvodech zdravotních a sociálních cca 13%, ty jsou povinné – tedy máte 8.000 Kč. Jenom obyčejné náklady na bydlení pro jednoho, pokud žijete sám, jsou v minimální výši 3.300 měsíčně, pokud topíte dřevem. Tedy ze mzdy již máte na “život” obyčejných 4.700 Kč. Sám píšete, že se za 50 Kč denně dokážete živit. Neplnohodnotně ano, to ovšem znamená, že za jídlo vydáte 1.500 Kč v průměru. Poté už zbývá 3.200 Kč na ostatní věci – oblečení, hygiena, prací prášky, toaletní potřeby. A pokud nežijete ve městě, kde máte i práci, tak musíte zaplatit i náklady na dopravu do a z práce. Jenom autobusem ze 13 km vzdálené obce, to vychází na 1.100 Kč. Nelze pochybovat, že nahý do práce chodit nebudete. Ale vy v domácnosti musíte mít nejméně pračku, ledničku, židle, stůl, sporák, skříně, postele. A na to vše si máte ušetřit z těch 3.200 Kč po odečtu výdajů na hygienu, oblečení, … Z toho je patrné, že ani zvýšení minimální mzdy na 9.200 Kč, nepokryje náklady na život.
  Vaše obavy o zvýšení nezaměstnanosti, jsou liché. Pokud firma potřebuje úklid, tak uklízení si bude platit i nadále. Pokud firma potřebuje THP pracovníky, bude je mít i nadále. Nebo si myslíte, že zvýšením minimální mzdy, si lidé odmítnou udržovat svůj standard?
  Pokud srovnáváte země, kde min. mzda existuje, se Švýcarskem, tak jste zcela účelově vytrhl dvě země, které na tom nejsou nejlépe. Proč neporovnáváte Německo, se Švýcarskem? V Německu je také minimální mzda.
  Jinak Švýcarsko, po celou dobu své existence, si udržovala a stále udržuje majetkový podíl svých firem a bank pouze ve svých rukách, tedy švýcarských. U nás je 90% všech, dokonce i monopolních, firem v rukách cizinců. Co to znamená? Švýcarsko má své daně doma, to, co z nich zůstane, se reinvestuje, například v bankách, nebo v investice. Tedy dokáží zužitkovat téměř 100% celých zisků. U nás se jedná o pouhou korporátní daň v řádech 15%. 85% celého zisku odchází z naší země, pokud část není proinvestována. Lze tedy uvést, že u nás se zužitkuje cca 25% z těchto zisků. Zbytek jde na pokrytí propadů “mateřských” společností. Švýcarsko také nemá EURO ani fixaci jejich měny na EURO, jako u nás. Srovnáváte nesrovnatelné. Švýcarsko není také v EU, tedy jej nemá kdo likvidovat, jako naši zemi, nebo Itálii, Řecko, Slovensko apod. Zcela jistě se švýcarský parlament nezaobírá 2 roky tím, zda záchod bude mít současnou kapacitu vodní nádrže, nebo menší. Na takové hlouposti nemají čas. Nesrovnávejte nesrovnatelné a nepište zde hlouposti, které nemají jediný reálný základ.
  Jak tedy vysvětlíte, že při 90.000 měsíčně mzdě ve Švýcarsku, kterou tam má každý, proto neprošel zákon, který by ji uzákonil, jsou konkurenceschopní, dokonce schopnější, než při 9.200 minimální mzdě u nás? Jak vysvětlíte, že jejich absolventi škol praxi mají, přestože nejsou ochotni žebrat a pracovat klidně za 6.000, jak tu naznačujete vy? Jak vysvětlíte, že jejich měna je pevná, pevnější, než USD? Jak vysvětlíte, že Švýcarsko je zemí blahobytu, v jejich porovnání je naše země, zemí chudoby. Jak vysvětlíte, že německý dělník, pracující ve VW v Německu má 3x vyšší mzdu, než český dělník, pracující ve VW v Čechách, při stejné produktivitě práce?
  Jako maturant z “účetnictví”, jste pouze přejal nesmyslné názory někoho, kdo neumí odpovědět na základní otázky, které jsem vám položil, ale bude neustále tvrdit, že tomu tak je. Práci nemáte, protože jste líný, neochotný cestovat za prací, nejste ochotný si práci hledat jinde, než u vás. Nestaráte se sám o sebe a očekáváte, že vás někdo bude hledat, jako “diamant”, který potřebuje. Nepotřebuje vás nikdo, koho jste neoslovil, nepřesvědčil jej o své kvalitě, ale pokud navíc mluvíte podobným stylem, jako píšete komentáře, tak se ani nemůžete divit, že vás nikdo nechce. Myšlenky, které člověk sděluje, jsou myšlenkami, díky kterým si druhý o vás udělá obrázek. A jaký obrázek si udělá o člověku, který ani nezná hodnotu vlastní práce a veřejně sděluje, že by dělal i za méně, než je minimální mzda. Tak proč nevedete účetnictví soukromě firmám, nebo drobným podnikatelům. Nabídněte jim to za 100 Kč měsíčně a máte jistých několik tisíc, za 16-18 hodin denní práce. Základem každého člověka má být, že má znát hodnotu své práce. Já, jako taktéž maturant z účetnictví, bych za 9.200 Kč, přestože nemám praxi, nedělal. A také nedělám za tyto peníze.
  Začněte se vzdělávat, učit se a pokud hledáte práci, tak ji hledejte, ale nepište, že ji hledáte, když ji nehledáte.
  Vilém Dostál

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *