Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Legální marihuana

Tento článek nepíši z důvodu, abych obhajoval účinky této drogy. Nýbrž proto, že jako obvykle myslím na daňového poplatníka, který doplácí na prohibici a netoleranci vůči marihuaně, která v ČR probíhá.

Úvodem musím říci, že jsem marihuanu nikdy nezkusil a netoužím po tom stejně jako po cigaretách, proto nemohu věrohodně obhajovat její účinky. I přesto jsem přesvědčen, že se nejedná o tak silnou drogu jako je pervitin nebo heroin, abychom ji jako společnost nemohli tolerovat.

Z praxe vím, že je marihuana velmi dobře dostupná. Někteří lidé mi dokonce tvrdí, že ji seženou rychleji než lístky na hokej. Nemá tedy cenu lidi trestat za to, že ji u sebe přechovávají nebo za to, že ji kouří, protože marihuana už je všude a kdo prostě chce, tak ten si ji koupí, vykouří nebo vypěstuje.

Ano, marihuana má negativní účinky a určitě by se neměla kouřit před dětmi a ve veřejných prostorách, pokud například majitel restaurace nerozhodne jinak, aby nalákal nebo případně odlákal nové zákazníky.

První problém však je ve financování protidrogové policie, která se honí za prodejci a konzumenty této drogy. Již od těchto policistů nemůžeme čekat žádné výsledky. Nikdy se již marihuany nezbavíme, protože je mezi lidmi oblíbená a jsou stovky zdrojů, jak se k ní dostat. Protidrogová policie by tak mohla být menší a mohla by fungovat efektivněji, protože by se soustředila na hledání skutečných dealerů tvrdých drog, které by mohli naší společnost ohrozit.

Druhým problémem je, že lidé nakupují marihuanu bez nepřímých daní. Kdyby se marihuana prodávala v každé trafice a byla na ni uvalena rozumná spotřební daň s DPH, tak by do státního rozpočtu přitekly další peníze, které teď polykají “mafiáni distributoři”.

Lidé, kteří mají tuto drogu rádi by se nemuseli bát, že budou stíháni za držení a konzumaci této drogy a zbytku společnosti by přitekly nové peníze do veřejného rozpočtu. Navíc by se otevřela cesta lékařským experimentům a mohli bychom se těšit na nové metody léčení.

Ladislav Výsmek je autor projektu NEdaním.cz a projektu EkoKing.cz

Doporučujeme také:
Proč bychom měli legalizovat heroin?
Martin Pánek o legalizaci marihuany
Legalizace drog – pár argumentů pro

2 komentáře


 1. // Odpovědět

  Pěkně nápsáno.Bohužel nemyslíte na to že byť by byla daň minimální lidé si ji stejně raději vypěstují.A stát by z toho nic neměl.Navíc by se tím začala obcházet legálně i lékařská marihuana,za kterou jsou momentálně ohromné pálky…


  1. // Odpovědět

   Ani jedno mi nevadí. Lidé si teď také pěstují rajčata a nikdo kvůli tomu nechce zrušit DPH na rajčata, dokonce si snad lze vyspětovat i tabák, který je na trhu zatížený spotřební daní. Lidé si také sami pálí slivovici a funguje to.

   Pokud by se začala “obcházet” lékařská marihuana, tedy pokud správně chápu, lidé by si nekupovali nějakou drahou v lékárně, ale koupili nějakou ze zahrádky domácího výrobce za pár korun, tak je to jen dobře! Naším cílem není krmit farmaceutické firmy, ale dosáhnout toho, aby spotřebitel nakupoval za co nejlepší cenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *