Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Masová vražda? Babiš ruší slevu na dani statisícům živnostníků

V minulém měsíci jsem si říkal, že pravicový ministr financí Andrej Babiš šlápl hodně vedle, když navrhl speciální daň na pohonné hmoty. Moc času neuteklo a Babiš, asi pod tlakem Sobotky, rezignoval na zásady pravicové politiky úplně návrhem na zrušení slevy na dani živnostníkům. Jedná se o regulérní masovou vraždu několika set tisíců spoluobčanů.

Podle návrhu ministerstva financí poslaného do připomínkového řízení, by si už OSVČ využívající paušály nemohly nově odečítat z daní základní slevu na poplatníka, tedy až 24 840 korun ročně.

Nejvíce postiženi budou zaměstnanci OSVČ, kteří firmám fakturují, čímž jí šetří mzdové náklady. Jedná se typicky o dělníky na stavbách, různé administrativní pracovníky, novináře nebo třeba i sněmovní asistenty.

Modelově použijeme osobu, která vydělávala měsíčně 30 tisíc korun. Ta dosud neplatila žádný doplatek na dani. Od roku 2015 už však bude odvádět ročně 21600 Kč, tedy v podstatě skoro jeden měsíční plat.

Tímto krokem dává pravicový ministr financí Andrej Babiš veřejnosti signál, že se prostě nevyplatí podnikat. Jestli očekává, že menší firmy nabídnou svým stávajícím fakturantům řádnou pracovní smlouvu, tak je opravdu na omylu, protože by to celou řadu firem přivedlo k bankrotu. A tak se nám opět začnou plnit pracovní úřady. Pan Babiš si neuvědomuje úskalí osob samostatně výdělečně činných. OSVČ nemá jistotu práce, nemá nárok na odstupné a problém nastává i v případě delší nemoci. Když to zestručním, většina OSVČ v podstatě dnes neví, zda bude mít zítra práci. Tyto nevýhody a pocit nejistoty kompenzovala právě sleva na dani.

Celkem se tato inkvizice může dotknout 325 tisíc lidí, kteří daní výdajovým paušálem 60%. Jestli pan ministr sliboval před volbami, že „ANO, bude líp“, tak teď tomu dal opravdu na frak.

Jiří Kohout, vyšlo na blog.idnes.cz

3 komentáře


  1. // Odpovědět

    – tohle ještě není vražda neboť se mohou naučit počítat s počitadlem a začít si evidovat účtenky v účetnictví neboť v dnešní době už jsou na tuto práci ulehčující nástroje.

    Vražda nastane až se Sociální demokracii opět podaří obnovit MINIMÁLNÍ DAŇ pro všechny OSVČ jak se jim to už jednou povedlo s důvodem že všichni OSVČ kradou a oni nedokážou nikoho chytit a jak se o to pokusili hned jak se po současných posledních volbách dostali opět k moci.

    Pak nezbude než se naučit žít bez zajištění majetkem nesloužícího k bydlení na úrovni životního minima a v případě bydlení na nájemní slmouvu a tedy pak dnes nutnému příspěvku na bydlení kde je nutná 30% spoluúčast pak žít z existenčního minima a kvůli zdravotnímu pojištění se zaevidovat na Úřadu práce. Vedlejší efekt je spousta volného času na vlastní hospodářství kde ten umí to a ten zas tohle a společně pak uděláme dost abychom se měli lépe jako císařův pekař a bez daní z přidané hlíny postsocialistických loupežnických vlád.


  2. // Odpovědět

    tak to dopadlo jako vždy.rozkradený stát řeší živnostníky jako by byli základemneúspěchu a tunelů.co tak akcionáři,kteří sedí bez hnutí zadku a pobírají miliony za to ,že měli známé v bankách a mezi komunisty,když si porcovali tento kocourkov.kde jsou ti co dostali ve městech pozemky za desetitisíce a odprodali je nadnárodním koncernům za deseti miliony?kde daní ti co vlastní celé bývalé průmyslové zony a blokují tak podnikání,vyčkávajíc na zahraničního kupce aby lehce nabyté zpeněžili.kde daní příjemci čtědrých dotací eu-lidé,kteří mají firmu,kterou si nechávají kontrolovat,sami jezdí po světě a dostanou dotaci na další halu.kde jsou ti s těma nastavěnýma penzionama za eu,kteří musí vyčkat dobu pár let aby mohli prodat a naplnit si kapsy a hlavně dodržet jak praví zákon-provozovat x let.jak to už nikdo nepíše.a tak tu má bývalý lampasák hospodu s ubytováním,kde nikdo nespí,nebo syn náčelníka milicí ranč s konima atd-hlavně že se sypou miliony,chce to zdanit toho co chodí v monterkách.vskutku šílená doba hon na ty co pracují na sebe aby skončili a mohli stát u babišových bran a poníženě prosit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *