Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Minimální mzda a zdravý rozum

Pojďme začít příkladem.

Předpokládejme, že stometrový plot lze zhotovit dvěma různými způsoby. Buď najmete tři dělníky s nízkou kvalifikací, každého za 15 dolarů, nebo najmete jednoho dělníka s vysokou kvalifikací za 40 dolarů. Obě varianty vám zajistí stejný plot o délce 100 metrů. Pokud chcete maximalizovat zisk, jakou variantu zvolíte?

Předpokládám, že byste nejspíš najali dělníka s vysokou kvalifikací a zaplatili mu 40 dolarů, než tři dělníky s nízkou kvalifikací po 15 dolarech každého. Vaše celkové náklady na práci by byly 40 dolarů, což je výhodnější než 45 dolarů.

Předpokládejme, že dělník s vysokou kvalifikací za vámi přijde do kanceláře a požaduje zvýšení mzdy na 55 dolarů za den. Jak zareagujete? Asi ho necháte jít a najmete tři dělníky s nízkou kvalifikací. Vždyť tito tři dělníci vás celkově budou stát 45 dolarů, a to vás vyjde levněji než 55 dolarů, které teď požaduje dělník s vysokou kvalifikací. A stometrový plot uděláte tak jako tak.

Dělník s vysokou kvalifikací není hloupý a ví, že přesně tohle uděláte. Tak nejprve zařídí pár věcí, než za vámi přijde. Přesvědčí pár citlivých a starostlivých lidí, že dochází k vykořisťování dělníků s nízkou kvalifikací, že jejich dnešní mzda nestačí na živobytí a že by parlament měl schválit minimální mzdu 20 dolarů pro odvětví stavby plotů.

Jak se změní šance dělníka s vysokou kvalifikací, že mu kývnete na jeho požadavek navýšení mzdy na 55 dolarů, když návrh parlamentem projde? Jeho šance vzroste, protože použil donucovací sílu parlamentu a cenově tak vytlačil konkurenci z trhu. Kvůli nové minimální mzdě by vás nyní tři dělníci s nízkou kvalifikací stáli 60 dolarů.

Minimální mzda usnadňuje rasovou diskriminaci

Minimální mzda nejenže diskriminuje dělníky s nízkou kvalifikací, ale je všude na světě i jedním z nejúčinnějších rasistických nástrojů. První zákon o minimální mzdě byl Davis-Bacon Act z roku 1931. Během debaty o tomto zákoně, který stanovoval minimální mzdu u federálně financovaných nebo dotovaných staveb, byly rasistické pohnutky zcela zřejmé.

Poslanec John Cochram, demokrat z Montany, který zákon podporoval, uvedl, že „obdržel v nedávných měsících řadu stížností ohledně subdodavatelů z jižních států, které najímaly barevné montéry za nízké mzdy a znamenají tak příliv pracovníků z jihu.“ Poslanec Miles Allgood, demokrat z Alabamy, si stěžoval: „Tento subdodavatel najímá levné černošské pracovníky, ubytovává je ve stavebních buňkách a je to druh práce, který konkuruje bílým pracovníkům v celé zemi.“

Poslanec William Upshaw, demokrat z Georgie, hovořil o „přemíře černošské pracovní síly“. Prezident Americké odborové federace William Green uvedl, že: „černošští dělníci jsou najímáni, aby podkopávali spravedlivé mzdové sazby.“ Davis-Baconův zákon o minimální mzdě, který je stále v platnosti, bezprostředně po přijetí prakticky vyloučil černošské dělníky z federálně financovaných staveb.

V Jihoafrické republice během apartheidu tajemník otevřeně rasistického Odborového svazu ve stavebnictví Gert Beetge uvedl: „Ve stavebnictví už nejsou žádná volná pracovní místa a s ohledem na to podporuji minimální mzdu jako druhou nejlepší možnost jak chránit naše bílé řemeslníky.“

Jihoafrická rada zdravotních sester odsuzovala nízké mzdy, které dostávaly černošské sestřičky, jako nespravedlivé. Některé zdravotní sestry odmítaly nárůst svých platů, dokud nebudou zvýšeny mzdy černošských sester.

Jihoafrický výbor pro hospodářství a mzdy v roce 1925 vydal zprávu, podle které „když zákon nevyloučil domorodce z lépe placených profesí přímo, dosáhneme stejného prostřednictvím zákona o mzdě. Stanovíme minimální sazby pro jednotlivá odvětví a řemesla na takové úrovni, která prakticky vyloučí, aby v nich byl jakýkoliv domorodý Afričan zaměstnán.“

Ať už je uzákoňování minimální mzdy vedeno zlými či dobrými úmysly, jejím důsledkem vždy je, že postihuje lidi na nejnižších příčkách ekonomického žebříčku a snižuje pro zaměstnavatele náklady diskriminace.

Walter Williams je profesorem ekonomie na Univerzitě George Masona. Přeložil Petr Mach. Vyšlo na nechtenasbyt.cz

4 komentáře


 1. // Odpovědět

  Moc hezky napsané. Jen bych rád doplnil, že ti 3 dělníci s nízkou kvalifikací (převážně cizinci) z těch 45 dolarů v tom daném státě utratí tak 30, zbytek pošlou domů, čímž vzniká odliv peněz z republiky a potom ty peníze logicky někde musí chybět.


  1. // Odpovědět

   Jaký odliv? Když si měníte peníze z českých korun na dolary, tak někdo jiný vám ty dolary musí dát a koruny si musí vzít. Maximálně to hne s plovoucím kurzem, ale peníze nikam nemizí. A jak si můžete všimnout, tak tržně koruna posiluje (více lidí poptává koruny než nabízí), a tak ČNB korunu úmyslně oslabuje.


 2. // Odpovědět

  Plete hrušky z jabkama. Kvalifikovaná práce se přece nemůže ohodnocovat minimální mzdou, to dá přece rozum. A pokud to tak někdo dělá, tak to není podnikatel ,ale otrokář. Pokud zaměstnanec odpracuje měsíční pracovní fond a mzda za tyto odpracované hodiny mu nestačí na pokrytí základních životních potřeb na dobu 1 měsíce, tak je asi něco špatně, ne ?
  Třeba to, že výrobek (produkt, služba a pod.)takto vznikající není konkurenceschopný a tudíž nemá vůbec vzniknout a být nabízen. Dosahování konkurenceschopnosti tím, že šetřím na mzdových nákladech je obyčejné vykořisťování.
  Když by se všechny uklízečky domluvily a řekly si, že pod 150 Kč na hodinu úklidu nejdou, tak buď si budete uklízet sám a nebo těch 150 prostě dáte :)…..jenže zakopaný pes je v tom, že nevzdělaní lidé se lépe a jednodušeji vydírají a zneužívají. NEUVĚDOMUJÍ SI HODNOTU SVÉ PRÁCE. Napsal jste to v jiné diskusi správně ….cena se vždy určuje poptávkou na trhu práce. Bohužel, v dnešní době plné strojů a robotizace jeto ještě o jiných aspektech. Co tak zdanit stroje ? A bylo by i na dotaci minimálních mezd. Nikdo přece nemůže za to, že se narodil s IQ 90 a zvládne jen manuální rutinní práci. Inteligentní člověk by si to měl uvědomovat a být s méně inteligentními solidární, protože stačilo málo a mohl být na jejich místě on ….!


  1. // Odpovědět

   Je zajímavé, že ve Švýcarsku nejsou moc silné odbory, nikdy tam nebyla minimální mzda a mzdy tam jsou nejvyšší v Evropě. Není to tím, že by se lidi domluvili a chtěli mzdu vyšší, jinak pracovat nepůjdou. Také to není tím, že by to nařídila vláda. Ta země zbohatla díky liberální politice, a tak je tam obrovská poptávka po pracovních místech – podnikatelům se tam dobře podniká, mají nízké daně, nenáročnou byrokracii.

   Pro lepší pochopení minimální mzdy doporučuji ještě toto video: https://nedanim.cz/minimalni-mzda-vysvetlena/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *