Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

MOSS aneb plátci DPH začíná sranda

Takže plátci DPH, jak by se vám líbilo, kdybyste museli odvádět za vaše nepodnikající zákazníky, DPH v každém státě odkud jsou? Nejásejte všichni, je mi jasné že líbilo, poněvadž plátce DPH poskytující elektronické služby do celé EU, je vysněné povolání každého byrokratického masochisty :)

Co pro nás MOSS znamená?

Pokud si od 1.1.2015 někdo u vás pořídí zákazník (nepodnikatel) elektronickou službu (koupí reklamu, ebook, software, online službu, fotku z databáze, hru do mobilu atd.) jste povinni za tuto osobu odvést DPH v jeho zemi a ve výši, kterou tam mají.

Mimo nepodnikající evropany (bez VAT) se ještě MOSS určitě vztahuje na některé extrémní případy (veřejnoprávní subjekt?).

Centrální sběrné místo

Abyste se nemuseli registrovat v každém členském státě EU, tak bude v ČR – konkrétně v Brně, zřízeno jedno centrální místo s kterým půjde elektronicky komunikovat a zasílat mu hlášení. Zřejmě čtvrtletně.

Co s penězi?

Peníze by se měli platit správci daně v eurech. Doklady však budou moci být v EURo anebo měny, kterou používají zákazníci z dané země.

Jak poznat zákazníka z které je země

Tohle začíná být zajímavé, protože když dojde na elektronické nakupování, nemusí být zákazník vůbec jasný. Vše směřuje k jednoduchosti. Ideální stav je jedno kliknutí a vše je za námi. Jak tedy poznat že zákazník je skutečně třeba z ČR?

Problém je, že čestné prohlášení zákazníka nestačí, dokonce ani adresa. Budete potřebovat dva důkazy. Jako příklad se uvádí číslo účtu a IP adresa. Co se zákazníky platícími BitCoiny nakupují přes TOR netuším :)

Závěr

No co dodat na závěr. Přiznám se, že se mi do ničeho z toho moc nechce. Když prodám konečnému zákazníkovi na Slovensko reklamu, budu pak muset podat MOSS přiznání v EURo, následně obdržím referenční číslo, které použiju jakozpráva od příjemce při platbě správci daně v EURo. Tedy asi budu potřebovat devizový účet v EURo, PayPal mi asi nepojde.

Přijde mi to trochu složité. Asi zůstanu u prodeje pouze podnikatelům s VAT a zbytek si bude muset nakupovat reklamu přes reklamní systémy. Takže já osobně radši oželím část příjmů.

PS: Tento článek je informativního charakteru, jsem bloger ne odborník na byrokracii v EU. Takže problému nerozumím jen o něm informuji :)

Zdroje

Autorem článku je podnikatel Ivan Drago, vyšlo na jeho webu 404m.com

4 komentáře


 1. // Odpovědět

  Takováto byrokracie položí malé firmy, pokud na tuto hru se státem přistoupí. Já jsem zvolil neprodávat neplátcům DPH. Radši snížím v absolutních číslech tržby, ale významně snížím náklady, tedy v globálu vydělám víc. Minimálně v přepočtu na hodinovku a v ušetřeném čase budu odpočívat, nebo dělat něco jiného.


 2. // Odpovědět

  Český člověk se s tím vypořádá. Má na výběr spoustu možností a o většině určitě ani nevím.
  1) Těch pár nepodstatných zakázek nechá plavat. Proč by měl kutit navíc?
  2) Zakázky přeprodá přes zprostředkovatele. Díky tomu aspoň něco dostane a byrokracie je fuč.
  3) Založí si offshore na Seychelách, začne přes ni prodávat služby i do česka a přestane odvádět i všechny ostatní daně (asi nejvýhodnější řešení).
  4) Najme si odborníka na EU byrokracii a zaplatí mu víc, než na zakázce vydělá (sci-fi).
  ….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *