Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Nepotřebujeme veřejnoprávní média

Svět se mění. Ve 21. století nalezneme na internetu veškeré aktuální informace, názory i pohledy. Existují tisíce zpravodajských serverů, na které máme díky internetu přístup. Skutečně ještě potřebujeme veřejnoprávní média? Dle mého názoru nikoliv.

Hlavním cílem veřejnoprávních médií je poskytovat kvalitní a objektivní informace. Poskytovat spravedlivý prostor různým názorům a především zabránit zneužití media politickými stranami.

Toto bylo potřeba v podstatě celé 20. století, protože nebyl rozšířen internet v každé domácnosti. Lidé se tak spoléhali na rozhlas a televizi, které mají pouze omezené možnosti sdílení informací a byli ovlivňováni například socialistickou propagandou. Nyní si však může každý dohledat veškeré názory a informace sám na internetu a dle toho si vytvořit svůj objektivní názor na danou událost.

V dnešní době je Česká televize stejná jako ostatní s tím rozdílem, že stojí občany peníze a nestačí jí zisky z reklam, tak jako komerčním televizím. Dokonce svým ČT 24 zlikvidovala komerční zpravodajský kanál Z1.

Myslím, že je nejlepší čas pro zrušení koncesionářských poplatků. Tyto poplatky fungují stejně jako kterákoliv daň bez ohledu na to, zda posloucháte Český rozhlas nebo sledujete Českou televizi. Svobodně se rozhodnout zrušit placení těmto kanálům nelze, pokud máte doma televizi nebo radio.

180 korun měsíčně by mohla každá domácnost ušetřit a tyto peníze směřovat například k zaplacení vysokorychlostního internetu nebo kabelové televize, za cenu toho, že ČT a ČRo (které například já osobně téměř nezapínám) budou mít více reklam, tak jako ostatní komerční televize.

_

Ladislav Výsmek je autor projektu NEdaním.cz

4 komentáře


 1. // Odpovědět

  Nesouhlasím. Komerční média jsou vždy v soukromých rukou a tudíž ne plně objektivní, ne plně nezávislá, za to ovlivnitelná.
  Zpravodajství ČT je jednoznačně nejkvalitnější v ČR, tady soukromé media zaostávají.


  1. // Odpovědět

   Žádné médium není objektivní. Ani to veřejnoprávní. Můžete si však poslechnout názor 5 komerčních a udělat si vlastní obrázek. Určitě je to lepší než slepě věřit tomu veřejnoprávnímu, kde stejně někdo v pozadí tahá za šňůrky.


 2. // Odpovědět

  Na internetu je sice plno informací, ale stejně tak plno dezinformací, hoaxů a manipulací. Pokud člověk vyhledává informace sám, musí procházet mnoho a mnoho zdrojů, zvláště pokud jde o témata, která jsou četným cílem fake-news.
  Naproti tomu u televize a rádia je alespoň vidět snaha fake-news nešířit už jen kvůli zákonům, na jejichž dodržování RRTV dohlíží. To na internetu není. Jenže pokud jsou televizní a radiová média závislá na penězích z reklamy, pak logicky budou vysílat jen ta témata, která lákají díváky a tím pádem bude možné prodávat reklamu.
  Z toho vychází, že pokud je nějaké médium nezávislé na příjmu z reklam a současně je se musí řídit zákony vyžadující objektivitu, pak bude nejvíce spolehlivé.
  Kdyby někdo ve veřejnoprávním médiu tahal za nějaké šňůrky, sotva by se snažili největší šiřitelé dezinformací a lží právě veřejnoprávní média zničit.


 3. // Odpovědět

  To Láďa: Věříte-li že RRTV dohlíží na dodržování příslušných zákonů, pak je vidět, že média ve Vašem případě již splnila svou úlohu vymývače mozku. V roce 2011 o mně média (včetně ČTV) zveřejnila mimo jiné i v hlavních večerních zpravodajských relacích s celostátním rozsahem nepravdivé a hanobící informace. Ze strany ČTV byl porušen i zákon o ČTV, kdy tato je povinná poskytovat pouze pravdivé a prověřené informace, což se nestalo. Jednoznačně byla splněna zároveň skutková podstata trestného činu pomluvy. A co myslíte, že se stalo? Prohrál jsem všechny soudy včetně Ústavního a nyní je věc ve Strassburgu. RRTV v jednání ČTV neshledala nic závadného, stejně jako česká justice. Přiznali sice, že jednání ČTV nebylo nejšťastnější, ale bylo to “jen trochu”. Je to stejné, jako když dojde ke znásilnění. Buď se skutek stane nebo nestane. Proč v takových případech soudy nerozhodují analogicky, že to bylo jen trochu a tak vlastně k ničemu nedošlo?

  Takové jsou mé konkrétní zkušenosti, které mohu doložit příslušnými konkrétními soudními spisy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *