Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Neválčeme, obchodujme!

Evropská unie je oblastí bez válek. Státy EU spolu nebojují a lidé si užívají mírového života, věnují se práci, rodině, zábavě, obchodu. Považuje se to za hlavní hodnotu evropské integrace. Toho si je třeba vážit. Ale na periferii doutnají války.

Ohnivý kruh kolem EU

Kolem EU se rozprostírá „ohnivý kruh.“ Kosovo, Sýrie, Egypt, Ukrajina, Moldávie, Libye, Turecko jsou země, kde zuří občanské války nebo doutnají ohníčky vnitřního konfliktu.

To není náhoda. Hranice EU totiž tvoří nebezpečné ohnisko napětí.

Proč?

Země za hranicemi EU nemůžou s unií volně obchodovat. Evropská celní hranice tvoří novodobou železnou oponu. „Pevnost Evropa“ je opevněním, které chrání domácí producenty před levnou konkurencí na úkor mírové obchodní spolupráce.

EU na dovoz zboží ze států za hranicí uvaluje cla a jiné bariéry. Slibuje jim mlhavou perspektivu členství v EU, když přijmou všechny evropské regulace od zákazu žárovek přes regulaci hlasitosti vysavačů po kvóty na počet žen v dozorčích radách firem.

Tím vzniká konflikt. Nejlépe je to asi vidět na příkladu politicky rozdělené Ukrajiny nebo Moldávie.

Zatímco západ těchto států by rád volně obchodoval se svými nejbližšími evropskými sousedy a vstup do EU tam má podporu, východ se bojí, že členstvím v EU by se východní hranice uzavřela a oni by ztratili volný obchod se svými sousedy v Rusku.

Ukrajinu spor rozdělil natolik, že opozice válčila s vládou v hlavním městě a že se Krym přimknul k Rusku. V Moladávii provincie Gagauzie v referendu odhlasovala, že v případě, že Moldávie vstoupí do EU, Gagauzie vyhlásí nezávislost.

Volný obchod, podmínka míru

Země EU spolu neválčí. Co by tím získaly? Nic. Německo nemá důvod nás napadnout. Vše, co Němci potřebují, získávají obchodem. Konflikt ale vzniká na hranici EU, která obchodu brání.

Evropská unie má tragickou zahraniční a obchodní politiku, která vede k tragickým výsledkům.

Frédéric Bastiat, francouzský ekonom, kdysi řekl: „Tam, kde nemůže překračovat hranice zboží, překračují je armády.“

Rusko si vzalo Krym, už před tím Jižní Osetii, Abcházii a Podněstří. Dnes mají z Ruska obavy pobaltské státy – Estonsko, Litva a Lotyšsko, kde žije silná ruská menšina. Nebude se opakovat krymský scénář?

Volný obchod je nejlepší ochranou proti konfliktům.

Evropská unie by měla otevřít své hranice bezcelnímu dovozu.

Mějme volný obchod s Ruskem, Ukrajinou, Moldávií či Tureckem. Netlačme tyto země ke vstupu do EU, nevnucujme jim pro ně nesmyslné normy a regulace a daně. Nevnucujme jim náš model demokracie. Jen s nimi volně obchodujme. EU přijde o pár miliard EU na clech. Ale jinak na tom všichni Evropané vydělají.

Petr Mach je předsedou Svobodných, vyšlo na blog.idnes.cz

7 komentářů


 1. // Odpovědět

  „Pevnost Evropa“ je opevněním, které chrání domácí producenty před levnou konkurencí na úkor mírové obchodní spolupráce.”

  Proč to zahraničí je levnou konkurencí? Proč výrobky evropských podniků jsou drahé? Není to tím, že v těch “levných” zemích se nehledí na ochranu ŽP – což se různými způsoby dotýká i nás – na ochranu zdraví a života zaměstnanců, na jejich sociální zajištění, jako v Evropě?
  Jak to chtějí “svobodomyslní” politici a kapitalisté v Evropě řešit? Zavedením stejných “standardů” (které (ne)jsou v “levných ” zemích) i pro evropské zaměstnance!
  Prof. Keller to kdysi napsal výstižně: Komunistický politik věděl, že se nemůže nikam odstěhovat.Ž6e zde bude žít, že zde budou žít i jeho děti a vnuci. A proto měl určitý osobní zájem, aby republika (alespoň nějak) vzkvétala. Současný nadnárodní podnikatel žádný takový zájem nemá. On zde má podnik, ale žije někde jinde, ideálně na vlastním ostrově někde v(sub)tropech, kde je pěkně, příznivé klima. Jeho zájem na ČR je pouze takový, nakolik zde může vydělávat. Jak se zde lidem žije, jaké je zde životní prostředí, to hodnotí výhradně dle svých ekonomických zájmů.

  Takže chceme-li svobodně obchodovat s “levnými” státy, měli bychom požadovat – jsme-li demokraté a humanisté – aby i tamní pracovníci se měli podobně dobře jako my. A rázem jejich zboží nebude levné.


 2. // Odpovědět

  Nejlepší ochranou proti konfliktům je zničení Ruska.


  1. // Odpovědět

   Puls pravidelný, stolice tuhá a co vlastní rozum? Dostačující?


 3. // Odpovědět

  To je nějaká infekce či co.Za všechno co se stalo a stane může Rusko..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *