Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Nevěřím na větší svobodu na Slovensku

Každý den vyjde nový článek s krátkým komentářem k nějaké aktuální události. Tyto články můžete sledovat v nové sekci komentáře na tomto webu. Dnes víme výsledky médii hodně diskutovaného slovenského referenda a o čem výsledky tohoto referenda vypovídají?

Slováci odpovídali na dotaz, zda souhlasí s tím, aby:

  1. se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné soužití osob kromě svazku jednoho muže a jedné ženy
  2. párům nebo skupinám osob stejného pohlaví nebylo umožněno osvojení (adopce) dětí a jejich následná výchova
  3. školy nemohly vyžadovat účast dětí na vyučovaní v oblasti sexuální výchovy či eutanazie, pokud rodiče nebo děti samotné nesouhlasí s obsahem výuky

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/slovensko-referendum-o-adopci-deti-homosexualy-f5b-/zahranicni.aspx?c=A150205_143812_zahranicni_aba

Na všechny 3 otázky odpověděli Slováci z více než 90% ano. Referenda se však účastnilo pouze 21% voličů a výsledek je označen za neplatný.

O zbylých 79% voličů, kteří nešli volit můžeme spekulovat. Mohli být natolik inteligentní, že místo aby hlasovali pro NE, tak nešli k volbám, aby bylo referendum neplatné. Dle mého názoru je pravděpodobnější, že jim tyto otázky nepřišly důležité a bylo jim jedno jak výsledek dopadne. A to je alarmující.

V ekonomické svobodě se po pseudopravicových a levicových vládách Slovensko propadá podobně jako Česká republika. Co se však týká názorů na osobní svobodu, tak tam jsem názor Slováků doposud neznal. Bohužel občané Slovenska jsou většinou konzervatisté nebo socialisté, liberálové jsou z těchto 3 směrů nejméně zastoupeni. Z toho důvodu bych já osobně nechtěl na Slovensku investovat, podnikat nebo tam dokonce žít, protože k ekonomickému růstu a kvalitnějšímu životu je potřeba mít i liberálně naladěný národ. Mohu jim jen přát, aby se to změnilo postupem času a přišla nějaká liberální vlna.

A nyní můj názor k jednotlivým bodům.

1) Manželství označuji za přežitek z doby středověku. Proč potřebují milující se bytosti požehnání nějaké instituce a to církve nebo státu? Mně osobně by nevadilo, kdyby mi stát zakázal sňatek, ale na druhou stranu bych určitě hlasoval liberálně, aby mohl sňatek uzavřít kdokoliv. Klidně muž s mužem nebo nějaká skupinka lidí. Každý jsme jiný a každý máme jiné představy o šťastném životě. Model klasické rodiny může vyhovovat 90% lidí, ale tito lidé by jej neměli nutit ostatním. V této oblasti je potřeba zastávat práva menšin.

2) Já osobně bych měl raději 2 homosexuální rodiče než, abych vyrůstal v dětském domově, ze kterého většinou odchází lidé, kteří nikdy nepoznali lásku a místo toho kolem sebe viděli hodně šikany, které lze v těchto institucích těžko zabránit. Žádnému dítěti bych nepřál dětství v dětském domově, to už je snad lepší vyrůstat na ulici. Ale klidně tyto instituce nerušme, jen umožněme, aby bylo více možností na adopce a život s lidmi, kteří mají skutečný zájem se o dítě starat.

3) U této otázky bych hlasoval pro ANO i já, ale zcela jiného důvodu než to vymysleli iniciátoři referenda. Proč vybírat pouze sexuální výchovu a eutanazii? Rodiče by měli mít možnost dítě uvolnit z jakékoliv výuky. Proč má být dítěti nuceno sedět ve škole 8 hodin denně a nemít možnost opustit tento zastaralý systém? Proč by nemohlo více dětí zažít svobodu učení a vzdělávat se individuálním způsobem?

Autorem článku je Ladislav Výsmek, vyšlo 8. 2. 2015

Doporučuji také:

Předčasné opuštění školního systému

Homosexuálové, lidé jako my?

Intelektuálové a socialismus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *