Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Peter Schiff: I Hitler byl zvolený demokraticky

Demokraticky byl zvolený Hitler v Německu, Saddam Hussein v Iráku, Hugo Chávez ve Venezuele, Barack Obama v USA nebo Miloš Zeman u nás v České republice. Jsou to dobří lídři nebo demokracie selhala? A proč voliči volí socialisty a populisty? Na tyto otázky vám odpoví libertariánský ekonom Peter Schiff autor knihy Ekonomické bajky.

Hugo Chávez v Argentině znárodňoval podniky (kradl majetky podnikatelům) a z toho financoval veřejný sektor – rozdával občanům. Podobně jako komunisté v Československu – hádáte správně i KSČ byla demokraticky zvolena v roce 1948.

Barack Obama chce tomuto zloději soukromého majetku (Hugu Chávezovi) postavit pomník. Potvrzuje se tedy fakt, že se socialismus dostal i mezi nejvyšší představitele Spojených států. Už se nestaví sochy bojovníkům za svobodu, ale levicovým populistům.

Peter Schiff přichází s myšlenkou, že demokracie selhala a že není dobrou formou vlády. Zakladatelé Spojených států se snažili v ústavě demokracii, co nejvíce okleštit, aby nemohli vládnout populisté. Jak však víme, tak jsou překrucovány skoro všechny dodatky a během vývoje v USA vznikl i dodatek zakazující pít alkohol.

Lidé však milují demokracii. Každý máme stejně silný hlas a volíme si své zástupce. Problém je však v myšlení voličů. Málokdo se ptá – dá tento politik ekonomice větší svobodu, abychom mohli všichni bohatnout? Ne. Voliči se ptají, co z toho budu mít já. Takže u zájmových skupin (např. zemědělců) je jasné, že budou volit politika, který slibuje vyšší dotace či úlevy na daních pro ně (zemědělce). Člověk na podpoře se zase dívá po politikovi, který slíbí, že mu jí zvýší. A poctivě pracující člověk se často bojí o práci, a tak volí někoho, kdo mu slíbí jistoty v případě ztráty zaměstnání.

A to nás dostává do začarovaného kruhu. Všichni od politiků čekají spasení a bojí se převzít zodpovědnost do svých rukou. Státy ve všech vyspělých zemích musí lidem garantovat důchody, protože existují lidé, kteří jsou nezodpovědní si sami našetřit. A i ta zodpovědná část společnosti má o takové lidi starost, a tak volí pro “jistoty”.

Připomeňme si však citát Benjamina Franklina, jednoho ze zakladatelů USA: “Kdo se vzdá svobody, aby získal jistotu, ztratí nakonec obojí!”.

Kdyby stát nepřerozděloval 50% toho, co náleží občanům, ale přerozděloval o dvě třetiny méně jako za První republiky, pak bychom mohli prožívat opravdový ekonomický růst. Nezapomeňme, že za První republiky jsme se řadili mezi nejvyspělejší země světa!

Zaujal Vás Peter Schiff? Podívejte se také na jeho video Neregulujme zbraně a video o Imigrantech a pracovních místech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *