Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Peter Schiff: O silné měně a exportu

Má smysl oslabovat měnu? Nakopne to ekonomiku? Jsou zásahy České národní banky oprávněné, pomáhají exportu a novým pracovním místům? Na toto téma bude v krátkém tří minutovém videu mluvit ekonom Peter Schiff, autor knihy Ekonomické bajky. Dle jeho názoru si oslabováním měny škodíme, protože si za vydělané peníze méně nakoupíme.

Patrik se v rádiu Peter Schiffa ptá, proč neoslabit měny rovnou státním zásahem, když stejně k jejich oslabení v průběhu času dojde? Silná měna podle Patrika (ale i mnohých dalších ekonomů) poškozuje exportéry, kteří musí utahovat opasky a v důsledku toho, časem musí dojít k tržnímu oslabení měny.

Peter Schiff tvrdí, že je to lež, že nemůžete exportovat se silnou měnou. Protože když máte silnou měnu, stanou se 2 věci, které vám snižují náklady.

1) Klesne cena vstupních surovin, které importujete ze zahraničí.

2) Sníží se cena kapitálu. Když máte silnou měnu, můžete si půjčovat peníze za výhodnějších podmínek.

Z historického hlediska vám tyto dvě výhody pomohou být konkurenceschopnými.

Ve výsledku vy přece neexportujete pro zábavu, ale exportujete, abyste mohli financovat import. Takže silná měna je pro vás dobrá, protože abyste mohli importovat, tak nepotřebujete tolik pracovat, abyste mohli konzumovat věci, které potřebujete.

Když je měna silná snižujete lidem platy, tak vlastně udržujete jejich nominální hodnotu, protože cena té měny roste. Historicky mělo USA silnou měnu (ještě před Nixonem, když byla vázána na zlato) a měli hospodářské přebytky. Nyní má USA slábnoucí měnu a obchodní deficity.

Mezi lety 1970-1990, když mělo Německo marku, která vůči dolaru rostla, tak přesto mělo Německo obchodní přebytky.

Tím, že záměrně oslabujeme měnu, tak sice se může zdát, že exportérům pomáháme, ale k čemu jim je taková měna, když si pak jejím vyděláním koupí méně? Můžeme vytisknout miliardy nových peněz a měnu oslabit, ale jakou pak tyto peníze budou mít hodnotu? Potřebujeme měnu, abychom nakupovali, spotřebovávali a mohli si toho co nejvíce nakoupit. Není v našem zájmu mít měnu, která sníží naše úspory na úroveň nula a vytvoří ekonomickou nestabilitu.

Doporučujeme také:

Peter Schiff: Proč vláda nechce řešit problémy

Peter Schiff: I Hitler byl zvolený demokraticky

Peter Schiff – Neregulujme zbraně

Peter Schiff o imigrantech a pracovních místech

Kvůli EU a ČNB cigarety zdraží o 7 korun

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *