Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Peter Schiff: Proč vláda nechce řešit problémy

Zajímalo Vás někdy, proč vláda nechce řešit problémy a stále je odsouvá někam do budoucnosti? Copak zalíbit se občanům je malou motivací? Ekonom Peter Schiff, autor knihy Ekonomické bajky pro studované i laiky, toto vysvětluje ve svém 4 minutovém videu.

Soukromý sektor je za úspěch odměněn a za neúspěch potrestán. Firma investuje do nějakého produktu a pokud se tento produkt bude zákazníkům líbit, pak třeba vydělá velké peníze. Naopak pokud se produkt lidem líbit nebude, tak může firma zbankrotovat. Musí se proto snažit poskytovat takové produkty, po kterých zákazníci touží, aby přežila. Musí se neustále snažit být levnější a kvalitnější než konkurence, která má o zákazníky stejný zájem.

Ve státním sektoru toto nefunguje. Volby máme jednou za 4 roky, kdy statisticky vyhraje strana, která vložila nejvíce prostředků do reklamní kampaně. Strany se snaží podlézat lobistům zájmových skupin jako jsou například zaměstnanecké odbory státních firem nebo zemědělci podnikající ze státních dotací.

Pokud stát chce vyřešit nějaký problém, tak založí úřad. V zájmu tohoto úřadu, ale není problém vyřešit. Kdyby tak učinil, pak již nebude potřeba a zaměstnanci tohoto úřadu přijdou o zaměstnání.

Zatímco úspěšná firma v soukromém sektoru může investovat do růstu, vytvářet nová pracovní místa a zlepšovat služby, tak u státních úřadů toto nelze.

Státní úředník si však samozřejmě přeje, aby byl jeho úřad stále větší a on mohl dohodit práci svým kamarádům a známým, proto úmyslně musí svou práci vykonávat špatně a neřešit problém. Až teprve když se úřadu nedaří plnit požadovaný úkol, pak vláda přistoupí na rozšíření úřadu a zaměstná další státní úředníky.

Zatímco zákazník dává své peníze firmě v soukromém sektoru zcela dobrovolně, protože má větší užitek z věci, kterou nakupuje než z peněz, které má v peněžence, tak ve státním sektoru je to naopak. Státní úředníci nečelí žádné konkurenci jako soukromý sektor, a proto nemusí zlepšovat své služby. Svůj příjem peněz mají jistý ze státního rozpočtu, protože občané nedobrovolně platí daně, které nařídí vláda.

Ladislav Výsmek je autorem projektu NEdaním.cz

Video přeložil: Mises institut

Zaujalo Vás video Petera Schiffa pro svou přímost a stručnost? Určitě Vás budou zajímat i jeho další videa:

1) I Hitler byl zvolený demokraticky

2) Neregulujme zbraně

3) O imigrantech a pracovních místech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *