Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Pochybné chování agentury SANEP

Na agentuře SANEP se mi líbilo, že si nevybírá jen úzkou skupinku lidí, která se může vyjádřit k “názorům veřejného mínění”, ale může se zaregistrovat každý. Dokonce nejaktivnější respondenty odměňuje nějakými cenami. Věřím tomu, že nemění výsledky hlasování, ale je přinejmenším zajímavé, jak výsledky svých průzkumů publikuje veřejnosti nebo jakým způsobem se k nim dostává. Jedná se o manipulaci?

Podívejme se na nejaktuálnější volební preference, které tato agentura vydala http://sanep.cz/pruzkumy/volebni-preference-publikovano-15-8-2013/

Cituji z článku výše:

“Pravicové voliče a zejména pak euroskeptiky oslovuje i SUVERENITA (SBB) s aktuální podporou 3,2% voličů, či Strana svobodných občanů, která se však aktuálně pohybuje pod dvouprocentní hranicí.”

Podíváme-li se na obrázek, pak vidíme, že je Strana svobodných občanů schovaná mezi 4,8 procenty ostatních stran. Proč jsou ale na obrázku strany VV a Lidem, které mají méně než 2% hlasů? Protože jsou momentálně zastoupeny v parlamentu? Dobře, proč jsou na obrázku strany, které momentálně v parlamentu nejsou konkrétně SPOZ, KDU-ČSL, Suverenita, SZ, Úsvit demokracie, ANO 2011 a Česká pirátská strana? Někdo pro neparlamentní strany vymyslel magickou hranici 2%? Co když mají Svobodní 1,99%? Kde se to dá zjistit? A i kdyby měli jen 1% neměli by dostat větší prostor než Lidem s 0,1%, kteří vznikli až v parlamentu?

Uveďme si další příklad:

Podívejme se na právě probíhající výzkum. Jmenuje se Pravicový volič.

Otázka číslo 1:

Klikám na pravicového voliče, ačkoliv uvažuji nad liberálním voličem. Ale dejme tomu, že jsem pravicový konzervativec.

Následně mi vyskočí další okno, kde však zcela úmyslně pro mě není vhodná žádná odpověď!

Chtěl bych kliknout na možnost Má aktuálně možnost volit Stranu svobodných občanů. Nebo pokud z nějakého důvodu nechtějí jmenovat strany nezastoupené v parlamentu, tak hledám něco ve smyslu Má aktuálně možnost volby mezi menšími stranami. Bohužel zde není žádná čtvrtá možnost, která by odpovídala mému názoru. Proto jsem přinucen tento průzkum zavřít a neúčastním se v něm.

Ladislav Výsmek je členem Svobodných a autor projektu NEdaním.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *