Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Pouze kapitalismus zachrání mileniály

Vyhlídky mileniálů, kteří se narodili dvě dekády před novým tisíciletím, jsou pochmurné. Studentské půjčky jsou pouze jedním z břemen. Je zde také nedostatek atraktivních pracovních míst. Ještě horší jsou sklony k socialismu, které přichází atraktivně zabalené jako větší demokracie. Přesto existuje řešení.

Tím řešením je více kapitalismu. Kapitalismus funguje jako motor rostoucí produktivity, a proto životní standard může růst. Kapitalismus vytváří bohatství a podporuje prosperitu.

Mileniálové se nemusí bát, když jim jejich příjem dává vysokou kupní sílu. Pak dokonce i nejistá pracovní situace bude znamenat dobré žití, zcela odlišné od utrpení, které by přišlo s větším socialismem.

Vize anarchokapitalistického řádu s vysoce produktivní ekonomikou a společností bez státu je v ostrém kontrastu se současným sociálně demokratickým “liberálním” systémem, který se projevuje vyššími státními výdaji, vyšším státním dluhem, rostoucími regulacemi, nižší produktivitou a nižší kupní sílou platů.

Vnitřní fungování současného sociálně demokratického systému vede k vyšším daním a poplatkům. Veřejný dluh nadále roste. Finální bod současného systému stranické demokracie, sociálního systému a státního kapitalismu není stabilita, bohatství a svoboda, ale státní bankrot, bída a útlak.

Politická agenda moderní demokracie tvrdí, že vláda by mohla předcházet a léčit nezaměstnanost, ekonomické krize, recese, deprese, inflaci, deflaci a nerovnost, a že stát by mohl poskytovat vzdělání, zdravotní péči a sociální zabezpečení pro všechny. V politických kampaních dominují sliby rostoucích příjmů a nízké nezaměstnanosti. Politici však nikdy nedostáli svým slibům. Přijde doba, kdy budou tyto sliby naplněny ještě méně.

Socialistické politiky nefungují. Nefungují, protože ničí produktivitu a produktivita je klíčem k prosperitě. Odpovědí na výzvy nového tisíciletí nejsou rostoucí státní zásahy, ale odstranění politiky a státu. Musíme se zbavit konvenčních hospodářských a sociálních politik. Méně státu a více svobodného kapitalismu je odpověď, nikoliv více sociálního státu a státních zásahů.

Výrobní proces a základní služby budou nahrazeny sofistikovanějším řešením. Stroje převezmou výrobu. Jistota zaměstnání je věcí minulosti. Vysokoškolský titul již nebude pojistkou proti nezaměstnanosti. Nové technologie však obsahují řešení problémů, které představují. Zatímco technologický pokrok ničí povolání, inovace zvyšují produktivitu ekonomiky. Vyšší produktivita je klíčem k budoucnosti, nikoliv ekonomický růst a pracovní místa.

Demokratický socialismus nezachrání mileniály, ale anarchokapitalismus ano.

Nové nástroje učiní politický aparát zastaralým a umožní privatizaci vládních funkcí, veřejné správy a soudnictví. S koncem stranické politiky a dominancí monopolistického státu padne kolosální finanční břemeno z ramen obyvatelstva.

Ve světě bez státu by životní náklady byly zlomkem dneška a povinné poplatky by byly jen zanedbatelným nákladem. Produktivita by mohla být tak vysoká, že kupní síla mezd by odstranila obavy ze ztráty zaměstnání nebo placení účtů.

Bez změny k libertariánské bezstátní společnosti vede cesta k systému, kde se nové technologie mohou stát smrtelnými nástroji státní kontroly v rukou totalitního režimu.

Odpovědí je více kapitalismu a méně politiky, aby se zabránilo další totalitě. Libertariánský řád by odstranil stranickou politiku prostřednictvím systému, kde je zákonodárný orgán vybrán loterií.

Politický systém bez stranické politiky spolu s tržním peněžním řádem, soukromým poskytováním práva a veřejné bezpečnosti by minimalizoval a nakonec zrušil stát jako monopolistickou organizaci dominance.

Anarchokapitalistický řád by otevřel cestu novým technologiím, aby odstranily lavinu veřejné politiky a regulací, a tak odstranily současný systém, který je tak neefektivní, zkorumpovaný, nespravedlivý, a který je v podstatě také nedemokratický.

Za posledních dvě stě let, od průmyslové revoluce, technologie transformovala lidskou existenci více než kdy v dějinách. V nadcházejících desetiletích inovace změní svět ještě více, než tomu bylo v posledních dvou set letech.

Svobodný kapitalismus spolu s drastickým omezením státu a zrušením politiky by odstranily finanční zátěž, která postihuje moderní občany. Státní zásahy do ekonomického života nevedou k prosperitě. Cesta k blahobytu je odchod státu a konec politiky.

Nové tisíciletí bude patřit těm společnostem, které odloží správní stát a posunou se směrem k formě kapitalismu, která je svobodná od státu a politiky.

Kapitalismus nad rámec státu a politiky je budoucnost.

Autorem je Antony P. Mueller, německý profesor ekonomie, který aktuálně učí v Brazílii. Sledujte jeho web capitalstudies.org nebo mu napište email na antonymueller@gmx.com

Přeložil Ladislav Výsmek, vyšlo na mises.org

Doporučujeme také:
Důvod, proč kapitalismus funguje
Stát je nemorální | Anarchokapitalismus (1. díl)
Může socialismus fungovat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *