Mutumutu – Životní pojištění pro 21. století

Proč bychom měli legalizovat heroin?

Pojďme se pustit do jednoho kontroverzního tématu. Hodně se mluví o legalizaci marihuany, ale naše konzervativní společnost si neumí vůbec představit legalizaci heroinu. Vůbec se o tomto tématu nemluví. My na toto téma chystáme sérii článků, začněme však videem od amerického kongresmana Rona Paula, který kandidoval na post prezidenta USA. Stále chceme svobodu ohledně náboženství, proč si však vzájemně zakazujeme prostituci nebo heroin?

Položím vám několik otázek k zamyšlení.

Je větší riziko smrtící dávky heroinu nyní na černém trhu nebo by bylo na legálním trhu?

O kolik stát přijde na daních, když se drogy obchodují ilegálně?

Kolik nás stojí protidrogová policie, která trestá uživatele i dealery drog?

Koupili byste si vy osobně heroin, kdyby se prodával v trafice? Zdál by se vám méně nebezpečný než nyní?

Je pro vás náročné dostat se ke drogám, i když jsou ilegální?

Kdyby si zdravotnictví každý platil sám, vadilo by vám, že si někdo cizí ničí zdraví? (drogami, tučným jídlem, rizikovým povoláním)

Kolik legálních pracovních míst by přinesly firmy vyrábějící či prodávající drogy?

Prodával by se heroin čistý a silný jako nyní na černém trhu nebo by se vytvořila jeho slabší verze? Nyní máme např. lehké cigaraty a těžké cigarety nebo pivo a pálenku, myslíte si, že by nevznikla lehčí verze heroinu?

Kdo vydělával za alkoholové prohibice a kdo vydělává nyní za drogové prohibice? Kdo vydělává na alkoholu, když prohibice není a kdo by vydělával, kdyby nebyla prohibice na drogy? Slušní podnikatelé nebo mafie?

Myslíte si, že ilegalizace některých drog přinesla méně nebo více drogově závislých? Láká mladé lidi více zakázané ovoce nebo to, co je běžně dostupné?

Byla by na legálním trhu cena drog vyšší nebo nižší? Pokud nižší, páchali by drogově závislí kriminalitu více nebo méně? Potřebovali by více nebo méně peněz na uspokojení svých potřeb?

Autorem příspěvku je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz

10 komentářů


 1. // Odpovědět

  Tak ty to máš v tý palici pěkně vymatlaný. Jednoduchý, rádoby populární otázky bez přemýšlení o následcích. Naštěstí je takových hlupáků, jako jsi ty, zatím ještě poskrovnu.


  1. // Odpovědět

   Když dojdou argumenty, uchylujeme se k osobním útokům.


 2. // Odpovědět

  Tak to asi nemyslí vážně.to bude taková nějaká recese tato stránka a její obsah.Sám kouřím máňu,ale nedkážu si představit,že by se legalizovalo háčko.Jinak souhlasím s Jaromírem.Podle mě autor podstoupil lobotomii v latinské americe.


 3. // Odpovědět

  Heroin by se klidně legalizovat mohl, protože i u nás za první republiky se zjistilo u některých lékárníků když zemřeli, že 30 let v kuse brali morfium. A heroin, to je jen silnější morfium které také rychleji vyprchá. Destruktivní vliv na zdraví uživatele se přeceňuje, daleko větší vliv má “životní styl” spojený s nelegálním užíváním heroinu, který je způsoben jeho přemrštěnou cenou na černém trhu. Pravdou je, že uživatel opiátů může vykonávat jenom určité druhy práce, buď repetitivní manuální činnost a nebo repetitivní intelektuální činnost. Zfetovaný lékarník klidně mohl míchat léky, radit zákazníkům a prodávat své zboží. V dnešní době by takový závislák klidně mohl dělat nějaký support někde v kanceláři, pokud bude řešit často se vyskytující problémy které jsou si vesměs podobné.

  Největší problém by byla asi aplikace, injekce nejsou vhodné protože ti lidé by si odrovnali žíly. Díky nižší ceně kterou by legalizace přinesla by se ale heroin a opiáty mohly namísto píchání kouřit, což je nejbezpečnější způsob. Samozřejmě by ale také mohly být užívány v tabletce a fankšmekři by si mohli dělat klystýr, což je druhá nejefektivnější forma užívání opiátů (třeba i kodeinu) hned po té nitrožilní, nepoškozuje žíly a nehrozí riziko způsobené “sdílením nádobíčka”. Ale potřeba proplachovat si prdel hérem by asi nebyla už tak velká, protože by nebylo třeba šetřit, prostě by se jenom vykouřilo trochu víc aby se dosáhlo stejného efektu.

  Z mezinárodního hlediska by se mohlo dovážet čandu (fermentované opium – “s přívlastkem”) někde z Afghanistánu, takže by se snížily příjmy mafií, teroristů a jiných ozbrojenců…


  1. // Odpovědět

   Napsal jste to velmi dobře a efektně.Jenomže si musíte uvědomit,že ne většina zmanipulovaných ovčanů s vámi bude souhlasit.


   1. // Odpovědět

    Ano proc ne at se drogy prodavaji legalne, ale az me nejaka smazka napadne, ci okrade, chci mit pravo se efektivne a ucinne branit. Tzn. tak ze uz svuj utok nezopakuje, misto toho se fetakum zdarma meni injekce a diabetici si je musi kupovat


 4. // Odpovědět

  Ad. jaromir a Jehovak:
  Myslím, že ty otázky myslí naprosto vážně a jak nás historie i součastnost přesvědčuje, represe nic neřeší. Akorát přibývaj mrtvoly na obou stranách, a bohatne mafie.
  Ad. XXX:
  Klidně i nitrožilně, pokud bude používat sterilní nádobí, čistou drogu, střídat místa vpichů a normálně se stravovat, zdravotní dopady jsou mnohem menší (podobné jako u člověka co si denně dá večer svejch 5-8 piv)…ono už i to morfium v 30 letech se užívalo nitrožilně.

  Drogy (včetně alkoholu a cigaret) povolit od 20 let, to už by dotyčný měl mít dost rozumu na to, aby si sám “huntoval” zdraví čím chce. V určitých zaměstnáních (řidiči, piloti, politici atd. dle uvážení zaměstnavatele) zavést pravidelné testy na drogy a ať si mladí vyberou sami, chcou-li dělat zfetlou prodavačku za pár korun, nebo si řádně vydělávat a bejt čistý… To ale nikdy neprojde, né s opilci v našem parlamentu…


 5. // Odpovědět

  A o to jde!Bohatne mafie i jiní darebáci.Alkohol (slivovici) si vyrábím každým rokem z ovoce.Tabák si (ať selský nebo viržinský) pěstuji již 30 let.Z máku není problém si vyrobit kokain.O konopí se vůbec nezmiňuji.Je mi 82 let a ponížím ať mozkově anebo tělesně všechny ty,co tady kecají a neví nic.(To všechno jsem Vám dal ku prospěchu a štěstí…)Bible.


 6. // Odpovědět

  Mám lepší nápad co se týče drog! Co takhle aby stát přebral v jeden moment všechny drogově závislé a začal je zásobovat sám. Výrobní cena drog je velmi nízká, v Afghánistánu stojí gram heroinu dva dolary. Narkomanům píchnou drogu v centrech za paušál a podmínkou zařazení do programu bude udání svých dodavatelů a svědectví u soudu. Během několika měsíců se podaří rozkrýt celou síť velkoprodejců, protože zmizí důvod narkomanů krýt své dodavatele. Všichni narkomani přejdou pod státní správu a může začít jejich odvykání, protože každý narkoman by se chtěl svého návyku zbavit, ale nemůže. Zároveň se můžou léčit sekundární nemoci narkomanů jako je žloutenka atd. V té době bude ilegální síť prodejců zničena a nová nevznikne, protože nikdo přece nebude kupovat drogy za přemrštěnou cenu, když nemusí. Vyléčení narkomani už na ulici drogy neseženou, protože se nebude vyplácet je odněkud pašovat nebo vyrábět. Ten kdo bude chtít fetovat, tak si bude muset drogy vyrábět sám pro sebe, ale to bude tak zanedbatelný počet, že to na kriminalitu mít vliv nebude.
  Jestli mi někdo hodlá naznačit, že tohle je blbost a že to nebude v praxi fungovat, tak Vás musím upozornit, že podobně řešili problém v jednom švýcarském městě v 70letech a narkománii během krátké doby zcela vymýtili. Důvod proč se tohle nezavede u nás je, že v drogách je obrovský kšeft, ve které jedou tajné služby (hlavně CIA) spolu s našimi politiky a ti nikdy nedovolí, aby se jim zmenšila apanáž, protože ty zisky si nestrkají do kapes nějací drogoví bossové a kartely, jak se nám snaží namluvit v debilních holywoodských filmech, ale ti nejbohatší z nejbohatších. Mimochodem víte že největším obchodníkem s drogami na světě je britská královna? A jede v tom už od dob opiových válek v 19.století. Nesmysl?… Důkazy jsou v tom, že kdyby jakýkoli stát chtěl, tak může snadno zničit obchod s drogami na svém teritoriu. Technicky to není problém. Problém je že politik, který by to zkusil, by mohl dostat infarkt, nebo by ho poslali do penze atp., protože v tom jedou všichni. Drogy nejsou problém a technické řešení jak se jich zbavit taky ne. Problém jsou ti, kteří žijí z peněz za drogy. Ty poznáte podle toho, že budou neustále obhajovat systém boje proti drogám, který za staletí nevyřešil nic!


 7. // Odpovědět

  Výsmek a jemu podobní by měl rozmýšlet pouze o věcech,o nichž něco ví.Pokud tedy taková věc existuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *