Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Proč jsou dotace špatné po 101

Lehké zamyšlení o problematice dotací s pomocí jednoduchého přenesení do světa obchodu. Jsou tedy dotace špatné nebo dobré? Či se nacházíme někde uprostřed.

Již dlouhá léta se řeší problematika dotací a zda jsou dobré či zlé. U lidí, kteří dotace považují za dobré , vidím jakési zaslepení. Často se setkávám i s takovými jedinci, kteří je podporují, ale při rozhovoru dokážou vést myšlenku, která v podstatě říká opak. Bohužel si nejsou schopni tuto myšlenku připustit blíže.

Proto jsem se rozhodl napsat tento text, ve kterém bych chtěl názorně ukázat v čem jsou ony dotace špatné.

Jak tedy ten dnešní model vypadá? Na jedné straně stojí “investoři” (daňoví poplatníci) a na straně druhé osoby, firmy a různé projekty, které “potřebují” pomoci s rozvojem. V tomto modelu se však samotní “investoři” nerozhodují kam své peníze investují, aby maximalizovali svůj užitek, ale nedobrovolně využívají jakéhosi prostředníka (stát), který jeho peníze investuje. Samotný “investor” by samozřejmě chtěl maximální užitek ze své investice, ale když se místo něj rozhoduje stát( který nemůže vědět co je pro “investora” nejlepší ), nemusí mu přinést užitek žádný!

Ve své podstatě mohou tyto “investice” dopadnou třemi způsoby:

1. Naprostým fiaskem a takzvaného “spálení” peněz. ( například Farma Bolka Polívky )

2. Případným zneužitím těchto dotací k sebe-obohacováním ( různé tunely )

3. A asi nejmenší šance je, že projekt skončí úspěšně ( to však nemusí nutně znamenat přínos užitku pro “investory”!!! )

Však nejednoduší to bude uvésti na příkladu:

Dejme tomu že stát podpoří výstavbu lánové dráhy. Pro jedince, kteří rádi lyžují to bude perfektní věc, ale co když na lyžích nejezdím a preferuji spíše jízdu na kole? Proč bych se měl podílet na výstavbě této dráhy, když bych spíše preferoval výstavbu nové cyklostezky. Proč my tyto peníze radši stát nenechá abych z nich mohl získat nějaký užitek pro sebe, vždy proto chodím do práce, abych získával peníze a pomocí nich uspokojoval své potřeby a ne potřeby cizích lidí.

Mohu se tedy zeptat. Nebylo by lepší kdyby lidé co rádi lyžují, založili nějaký fond a díky tomuto fondu výstavbu zainvestovali? A já bych například své peníze, které by mi v tomto případě zůstali použil na podporu výstavby oné cyklostezky? Proč bych měl podporovat sny cizích lidí?

Ať raději stát lidem většinu peněz nechá.

Nikdo neví lépe co daný člověk chce, než je on sám!

Filip Mlíčka je student NF VŠE, vyšlo na blog.idnes.cz

4 komentáře


 1. // Odpovědět

  Opět jeden z “šílených” článků zkopírovaných panem Výsmekem, bez jakéhokoliv, byť nepatrného, náznaku komentování.

  Pro pana Mlíčka: Kolikpak projektů EU jste administroval či dotáhl do konce? Že Vy “vo tom, vašnosti, při vaší inteligenci a vzdělání” nemáte ani ponětí?


 2. // Odpovědět

  Má pravdu ten článek. Dotace jen pokroutily trh. Nic nevyřešily, a na obyčejné projekty pak nejsou prachy. Jak vlivem zlodějin a korupcí okolo nich, tak úřednickým molochem před jakoukoli dotací. Ani se nikomu (ani panu Mlíčkovi) nedivím, že s žádnou dotací nechce mít nic společného. Je mi z celého systému státu a EU na blití.


  1. // Odpovědět

   Kolik dotačních titulů jste administroval či projektoval?
   Zřejmě ani jeden. Jen blábolíte ohranou písničku danou médii.
   Apropos – Mlíčkův elaborát je tendenční snůška nesmyslů ve stylu “našel jsem knoflík, ušil jsem si k němu kabát”.
   PS pro Mlíčka:
   “V životě jsem gama nůž v neurochirurgickém centru v Motole nevyužil a s 99,99999999% jej ani nevyužiji! Dle vaší (stupidní) logiky jsou to pak vyhozené peníze z našich daní (potažmo EU, kam jsme je nacpali).
   Hezky se na to ti, co jej využívají mají složit sami, nebo ne? :D”
   Stejná demagogická pitomost, jako celý Váš slavný článek, mistře Mlíčko :D


   1. // Odpovědět

    Na gama nůž byla národní sbírka – přispět mohl kdo chtěl a kdo nechtěl přispět nemusel. Na rozhlednu na vrchu Kaňk přispěla EU (peníze dostane od nás všech zpět a přispět budou muset všichni – i ti co nechtějí).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *