Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Proč nemá ODS v Praze alternativu

Koho volit na primátora hlavního města v roce 2018? Proč musí klasický liberál volit ODS a nemá v Praze žádnou jinou alternativu? O tom bude tento článek.

Petr Stuchlík se sice nazývá pravicovým liberálem, ale jeho ANO na vládní i městské úrovni vládne spolu s ČSSD.

Piráti propagují transparentnost a elektronizaci státní správy, ale když se na tuto stranu podíváme hlouběji, tak zjistíme, že jsou to jen převlečení Zelení, co mají blízko k názorům ČSSD.  Piráti chtějí například rozšiřovat bytový fond města, jsou proti privatizaci bytů, chtějí zavádět mýtné do centra města, jsou proti parkovacím místům v centru, líbí se jim sociální projekt Rapid Re-Housing a v neposlední řadě jsou pro regulaci Airbnb.

ODS

Pojďme si udělat volební kalkuačku z webu www.volebnikalkulacka.cz a vyplnit ji tak, jak by asi vyplnila většina klasických liberálů.

Odpovědi:
1) Jako největší dopravní investici v následujícím volebním období by Praha měla stavět metro D, které by mělo dostat přednost před jinými dopravními stavbami. – NEVÍM (spíše bych dal NE, ale nechci zkreslovat výsledek kalkulačky, protože toto rozhodnutí není o klasickém liberalismu)
2) Praha by měla obnovit tramvajovou trať na Václavském náměstí, přinejmenším v úseku od Muzea k Vodičkově ulici. – NEVÍM (opět ze stejného důvodu jako první otázka)
3) Praha by měla zavést autobusovou linku tunelem Blanka. – NEVÍM (opět stejný důvod jako předchozí 2 otázky)
4) Praha by měla v příštím volebním období zřídit nízkoemisní zónu přinejmenším v historickém centru. – NE
5) Praha by měla zachovat ve vedlejších ulicích rychlost 50 km/h (s výjimkou vybraných lokalit jako je okolí škol). – ANO
6) Mělo by se zastavit zvyšování celkového počtu parkovacích míst v historickém centru. – NE
7) Praha by měla zavést mýtné za vjezd automobilů do centra. – NE
8) O malém procentu prostředků z rozpočtu hlavního města by měli rozhodovat přímo občané. – NEVÍM (jsem spíše pro ANO, ale určitě by bylo lepší nechat peníze lidem, ať rozhodujou o svých penězích úplně přímo)
9) Praha by se měla ucházet o pořádání velkých mezinárodních sportovních akcí, jako je např. Olympiáda. – NE
10) Ve městě by měly být instalovány další kamery městské policie. – NE
11) V Praze by měly být zakázány všechny herní automaty v hernách. – NE
12) Celopražské orgány mají respektovat výsledky referend, která se konají v městských částech. – ANO
13) Praha má zastavit výstavbu nových domů a skladišť na zelené louce a zaměřit se na využití tzv. brownfields. – NE
14) Náklady na veřejné vybavení vyvolané výstavbou (přístupové cesty, kanalizace, MHD) mají nést developeři namísto města. – NE
15) Město by mělo privatizovat většinu bytů ve svém vlastnictví. – ANO
16) V Praze by se měl spustit projekt Rapid Re-Housing. – NE
17) Změny platného územního plánu mají sloužit pouze k umístění staveb veřejného vybavení, jako jsou domy pro seniory, parky, školy nebo sportovní haly. – NE
18) Metropolitní plán: Návrh Metropolitního plánu by měl být zásadně přepracován novým týmem odborníků. – NE
19) Na letiště Václava Havla by měla vést železnice co nejdříve. – NEVÍM
20) V Praze by mělo být možné i nadále instalovat velkoplošné billboardy. – ANO
21) Praha by měla zprovoznit vnitřní Městský okruh mezi Pelc Tyrolkou a Malešicemi ještě před dokončením vnějšího Pražského okruhu. – NEVÍM
22) Cyklisté by měli mít přes den zakázanou jízdu na kole v hlavních pěších zónách v centru města. – NE
23) Městská hromadná doprava v Praze by měla být pro rezidenty zdarma. – NE
25) Praha by měla regulovat Airbnb a podobné formy ubytování. – NE

Výsledek:
Výsledek volební kalkulačky

Zde si můžete prohlédnout výsledek: VÝSLEDEK

ODS se v odpovědích na mé otázky liší pouze ve 3 věcech a to: že jsou pro velké sportovní akce typu Olympiáda (to z ekonomie víme, že se nevyplatí), je pro vyšší počet kamer (předpokládám, že klasický liberál upřednostňuje soukromí před policejním státem) a je proti respektování referend městských částí (já si naopak myslím, že čím větší decentralizace města a respektování místních referend tím lépe). Oproti ostatním stranám je toto skutečně nejmenší zlo.

Druhým nejmenším zlem po ODS je TOP 09, která se liší od ODS v tom, že je pro nízkoemisní zónu v centru Prahy, pro silnou regulaci hazardu (zakázali by všechny herny v Praze), je proti stavbě na zelené louce a preferuje méně efektivní brownfields (tudíž je pro omezování rychlého stavění nových bytů), je proti privatizaci obecních bytů, je pro sociální program Rapid Re-Housing a také je pro regulaci Airbnb.

Velmi špatně dopadli Piráti, kteří se prezentují jako liberální strana, ale jedná se spíše o zelený a sociální liberalismus. Nikoliv klasický liberalismus. Pro klasického liberála je v těchto volbách výhodnější volit konzervativní ODS než levicové liberály.

Z výsledků také vyplývá, že největším nebezpečím pro svobodu v Praze je Praha sobě, Piráti, Zelení, ČSSD a KSČM, kteří se pohybují na opačném konci názorového spektra.

Autorem článku je Ladislav Výsmek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *