Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Prodej a nákup ledvin

Prodej a nákup ledvin je stále v ilegalitě. Proč tomu tak je? Dnes mi tuto otázku dostal do hlavy článek Inzerát zoufalého muže: Prodám ledvinu. Položme si otázku, čemu pomáháme tím, že je zakázáno na trhu prodávat ledviny?

Kdyby se ledviny prodávaly v obchodě a byly označeny zemí původu Brazilie, asi by nám bylo jasné, jakým zrůdným způsobem byla tato ledvina získána. Zákaz obchodu s orgány, které byly získány bez svolení jejich původního majitele, je naprosto v pořádku.

Jehněčí ledviny

Co však není v pořádku, když se na trhu potká nabídka s poptávkou a stát tento obchod zakáže.

Poptávka:

Máte nemocné ledviny a můžete velmi brzy zemřít, pokud se nenajde vhodný dárce. Čekáte v pořadníku socialistického zdravotnictví, jestli náhodou nebude autonehoda, jestli náhodou to nebude vhodný dárce a jestli náhodou není před vámi dalších 100 lidí čekajících na to samé. Jste zoufalí a bezmocní situaci jakkoliv řešit.

Pokud jste však před nemocí žili produktivním životem a vydělali si nějaké peníze, pak byste je mohli nabídnout na trhu a ledvinu si koupit. Trh by vám zachránil život.

Nabídka:

Jste kompletně zdravý jedinec, ale nemáte peníze. Možná jste udělal nějaká špatná finanční rozhodnutí nebo jste prostě jen měl smůlu. Co je nám vlastně do toho, na co peníze potřebujete? Třeba si jen chcete koupit nové auto.

Napadne vás, že s jednou ledvinou se dá také žít, že můžete někomu zachránit život a ještě si vydělat hezký balík peněz. Stát vám tento nápad zakáže. Nechá vás topit se ve finanční bídě, i přesto že na trhu můžete nabídnou něco, po čem je poptávka.

Silná nabídka a silná poptávka

Když se potkají dva subjekty, které jsou v extrémně zoufalé situaci, tak provedou obchod ilegálně. Nejen, že jsou nuceni porušovat zákon a riskovat vězení, ale pravděpodobně tato lékařská operace proběhne ve špatných podmínkách, kde bude hrozit více zdravotních rizik pro oba.

Morálka a etika?

Prodávající i nakupující jednají zcela dobrovolně dle vlastního vědomí a svědomí. Ani jeden z nich nechce nikomu ublížit, ale oba si mohou polepšit. Takto funguje volný trh – obě strany jsou vítězové. Co je tedy na této transakci nemorálního a neetického?

I kdyby tento obchod byl nemorální a neetický, proč bychom se o něj měli starat? Je to obchod dvou cizích subjektů na bázi dobrovolnosti. Neměli bychom se starat o obchody druhých, protože oni nejsou náš majetek.

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz

Doporučujeme také:

Konec války s ledvinami

8 komentářů


 1. // Odpovědět

  Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat na cenu, jak a kde operace probíhá a jaka jsou rizika.

  Děkuji


 2. // Odpovědět

  Dobrý den..Chtěl bych se zeptat na cenu, jak a kde operace probíhá a jaka jsou rizika.


 3. // Odpovědět

  Dobré odpoledne,jsem zdravý chlap ročník 1981 a rád bych věděl něco o prodeji ledviny,četl jsem už mnoho ale stále není jistota realného odběru za pomoc k pomoci.Přeji všem hodně štěstí a hlavně zdraví.


 4. // Odpovědět

  To snad není možný…. Vy jste uplní magoři, do krimu s vámi pitomci. se začnou prodávat další orgány ne jak v někde Pákistánu. Je mi z vás na blití


 5. // Odpovědět

  Dobrý den

  Rad bych se zeptal jestli je a kolik nabízíte za jednu ledvinu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *