Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Progresivní daň – zleva i zprava

Co vláda prosadila rovnou 15% daň pro fyzické osoby, tak jsem si konečně myslel, že by se mohly dít správné věci, co se nastavení daňové soustavy týče. Progresivní daně jsem považoval pouze za levicovou techniku, bohužel jsem se mýlil a k této špatné technice směřuje i dnešní středo-pravicová vláda.

Středo-pravicová vláda Petra Nečase již začíná dělat to, co by dle mého názoru praktikovala ČSSD.

DPH se sice spravedlivě sjednocuje, ale zároveň se zvyšuje a tím roste daňové zatížení na občany. Jako správnou sazbu DPH bych viděl 15%, což je průměr minulých sazeb a minimální sjednocená sazba DPH, kterou povolují nařízení EU. Pro sjednocení DPH jsem z důvodu, že je nespravedlivé dávat výhody určitým částem trhu před jinými. Navíc by snížením vyšší sazby DPH klesla cena automobilů, elektroniky a dalších oblíbených věcí v dnešní společnosti. Nyní se uvažuje o sjednoceném 19% DPH, což je skutečný výsměch občanům do tváře. Používání baťovy devítky pro skrytí silného zvýšení daňové zátěže.

A teď k progresivním daním. ČSSD, komunisté i Věci Veřejné mají návrat k progresivním daním přímo ve svém programu. Od středo-levicových stran by se to dalo očekávat, ovšem nyní o progresivní dani hovoří i Kalousek, který se považuje za pravicového politika. Já ho za pravicového nepovažuji a myslím, že ČSSD a komunisté mají z této myšlenky obrovskou radost.

Návrh zní zhruba takto. Lidé s příjmy nad 100 tis. korun měsíčně (což jsou většinou manažeři, právníci, lékaři a podnikatelé) by místo 15% daně z příjmu fyzických osob měli platit 30-32% z peněz, které překročí 100 tisíc korun měsíčně. Přijde mi to jako obyčejný levicový nesmysl, kdy se snaží stát obírat vysokopříjmové skupiny na úkor nepracujících příživníků.
Je třeba si uvědomit, že člověk s příjmem například 200 tis. korun platí na rovné 15% dani stále spravedlivě více než člověk, který vydělává 90 tis. korun, proč by se mu tedy měla sazba zvyšovat na dvojnásobných 30% u peněz, které překročí psychologicky nastavený limit 100 tisíc korun měsíčně? Je třeba lidi motivovat k velkým příjmům a nikoliv je strašit vysokými daněmi za to, že jsou schopní si vydělat více jak ostatní.

Jak praví mnohokrát zmiňovaná Lafferova křivka, tak spíše bude narůstat daňových podvodů a nakonec tyto vysokopříjmové skupiny na daních zaplatí dokonce méně, když jim sazbu zvýšíme než když ji mají relativně nízko.

Kalousek si od zavedení progresivní daně slibuje 5 miliard, já očekávám, že by opravdu mohla Lafferova křivka zapracovat a vybere se nakonec méně. Kalousek by ušetřil mnohem více peněz, kdyby raději zrušil zbytečné úřady, vyrovnal státní rozpočet a nemuseli bychom platit úroky ze státního dluhu, které převyšují 60 miliard korun ročně a neplyne z nich žádný užitek.

Cílem ekonomicky smýšlející pravicové vlády by mělo být cílení zrušení nesmyslné daně z příjmu fyzických osob a nechat tak občanům více peněz v jejich kapsách. Nikoliv se snažit občany více daňově zatěžovat a brát jim tak jejich vydělané peníze.

Ladislav Výsmek je autor projektu NEdanim.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *