Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Progresivní zdanění a co není vidět

ČSSD, SPOZ, KSČM, ale i Babišova ANO 2011 jsou pro zavedení progresivního zdanění. Dokonce o progresivním zdanění hovořily i rádoby pravicové strany ODS a TOP09. Velkým zastáncem progresivního zdanění je i třetí nejbohatší člověk planety a nejlepší investor Warren Buffet.

Co na to ekonomové?

Avšak většina studentů na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze včetně mě, má jiný názor a to, že progresivní zdanění je velmi špatná myšlenka.

Nejprve to může vypadat dobře a logicky. Dáme menší daně chudším, aby mohli rychleji postupovat a stávat se bohatšími a až bude jejich příjem větší, tak z toho si budeme brát vyšší daně. Tímto způsobem však trestáme lidi za jejich úspěšnost a v dnešní době pro ně není problém, aby se odstěhovali do země, kde jsou daně nižší. Tím ztratíme úspěšného člověka, který by mohl pomoci naší zemi a ekonomice.

Vyšší daně bohatých stejně zaplatí lehce nahraditelní chudí

Další problém je, že vyšší daně u lépe vydělávajících lidí stejně zaplatí ti chudší a tento příklad vysvětluje výborně místopředseda Svobodných Radim Smetka. Smetka uvádí, že kopáč svou cenu zvýšit nemůže, protože je lehce nahraditelný, oproti tomu když se zvýší daně zubaři, tak jeho nikdo nenahradí, a tak mohou všichni zubaři své vyšší daně započítat do cen.

Doporučuji věnovat 15 minut tomuto skvělému videu, možná se podaří dostat z Vás jeden z ekonomických mýtů, který je zakořeněn v naší společnosti.

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu EkoKing.cz

Doporučujeme také:
„Spravedlivé daně“ od ČSSD
Progresivní daň – zleva i zprava
Odpověď McDonald’s na zvyšování minimální mzdy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *