Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Rozhodnutí ČNB zaplatíme inflací

Rozhodnutí ČNB intervenovat na devizovém trhu s cílem uměle oslabit korunu lze považovat za formu centrálního plánování. Stát nemá určovat, jaký kurz koruny je správný. Kurz měny každý den odpovídá tomu, jaký je zájem o korunu ze strany investorů, turistů, obchodníků. Umělé oslabení koruny povede k tomu, že stát zvýhodní jedny na úkor druhých.

ČNB oznámila, že začne nakupovat eura do devizových rezerv a tisknout koruny s cílem držet kurz na úrovni 27 korun za euro.

Každý, kdo si bude chtít koupit euro nebo dolar, to bude mít kvůli ČNB dražší. Každý, kdo bude chtít prodat dolar nebo euro, dostane víc peněz.

Za každé nakoupené euro centrální banka natiskne a vydá 27 korun. Zaplatíme to všichni vyšší inflací. Růst peněžní zásoby povede k růstu cen, na který doplatí všichni. To, že růst množství natisknutých peněz vede k růstu cen je neošiditelný zákon ekonomie. I když inflace bude třeba jen 2 % ročně, stačí odložit stovku do prasátka nebo na běžný účet na 14 let, abyste si pak za ni koupili pouhé tři čtvrtiny toho, co dnes.

Nesouhlasím s umělým děláním inflace. Kurz má respektovat přirozenou nabídku a poptávku, tohle je umělý a škodlivý zásah do záležitostí lidí.

Petr Mach je předseda Svobodných, vyšlo na blog.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *