Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Sázení stromů je lepší než omezování CO2

Loňská studie publikovaná ve Science dochází k závěru, že masivní výsadba stromů je nejlevnějším a nejefektivnějším řešením klimatických změn.

Od klimatických aktivistů slyšíme hlavně požadavky pro uhlíkovou neutralitu. Abychom zavřeli naše elektrárny, zbavili se svých aut a styděli se, že používáme plastový materiál.

Všechno si však můžeme ponechat. Nemusíme poškozovat ekonomiku drastickým omezováním CO2. Vlastně nemusíme CO2 omezovat vůbec, a i tak dojít k cíli ekologických aktivistů.

Zákaz výhodných produktů a služeb či jejich zdaňování uhlíkovou daní je velmi drahé řešení, díky kterému by Evropa mohla být ještě méně konkurenceschopná. Tak drastická opatření jako se plánují v Evropě pravděpodobně neprojdou nikde ve světě. Evropská unie emituje zhruba 11 % světových emisí. I kdybychom toto číslo snížili na 5 %, tak pokud stejně neefektivní politiku nebudou dělat Čína a USA, tak to bude k ničemu. Jediným výsledkem bude poškození našeho hospodářství.

zdroj: https://climatepolicyinfohub.eu/international-ambition-targets-post-2020-era

Výsadba stromů

“Výsadba miliard stromů po celém světě je podle vědců, kteří provedli první výpočet toho, kolik dalších stromů by mohlo být vysázeno, aniž by zasahovalo do úrodné půdy nebo do městských oblastí, zdaleka největším a nejlevnějším způsobem řešení klimatické krize.” Toto píše greens-friendly Guardian ve svém článku Tree planting ‘has mind-blowing potential’ to tackle climate crisis.

Náklady na nový strom jsou v některých zemích kolem 30 amerických centů. Pokud bychom měli cíl zasadit 1 bilion nových stromů, stálo by to 300 miliard dolarů (6,85 bilionů korun).

Číslo je to obrovské. Stále je to však mnohem nižší ekonomická škoda, kterou může napáchat naslouchání aktivistům, kde jsou očekávané ekonomické náklady 20 bilionů dolarů (456 bilionů korun).

Pokud vás toto téma více zajímá doporučuji přečíst článek In New “Mind-Blowing” Study, Planting Trees Reduces Carbon Better Than Carbon Taxes na Mises.org.

Ladislav Výsmek je autor projektů EkoKing.cz a NEdaním.cz

Doporučujeme také:
Proč si EU bere za vzor experimenty Mao Ce Tunga?
Bulhary zbídačuje zelená elektřina
Jak EU zpomalí globální oteplování

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *