Mutumutu – Životní pojištění pro 21. století

Solidarita ano, ale rozumně

Jsme velmi sociálně solidární stát, který natvrdo přerozděluje peníze pracujících lidí a dává je těm ostatním. Ačkoliv jsem pravicový minarchista, tak s určitou solidaritou potřebným souhlasím, avšak zároveň si myslím, že je potřeba se postavit těm, kteří tuto solidaritu zneužívají.

Je potřeba připomenout, že na sociálním pojištění platíme celkem 31,5% ze mzdy. Tedy 6,5% přímo z hrubé mzdy a dalších 25% odvádí zaměstnavatel, přitom by mohl o tyto peníze navýšit mzdu nebo rozšířit své podnikání a zajistit tak nová pracovní místa.

Za předpokladu průměrné české mzdy 24 000 korun se bavíme o částce 7560 kč, která je nedobrovolně přerozdělena.

I přesto si myslím, že určitá solidarita potřebným je nezbytná. Kdyby žádná nebyla vrátili bychom se do 19. století a začaly by vznikat komunistické manifesty a nakonec by to mohlo dopadnout ještě hůř než to dopadlo. Za tu nezbytnou skupinu vidím invalidy a sirotky. Tito lidé si zaslouží určitou standartní životní úroveň a pokud bychom chtěli být k někomu více solidární tak dle mého názoru pouze k těmto skupinám.

O důchodcích jsem již psal, tam vidím řešení méně přerozdělovat a inspirovat se modelem Nového Zélandu, tedy minimálním rovným důchodem pro všechny.

Kde si ale myslím, že je solidarity zbytečně mnoho? Především u lidí soustavně nezaměstnaných nebo soustavně na mateřské dovolené. Existuje velké množství občanů, kteří jsou zdraví a v produktivním věku, ale nikdy nepůjdou pracovat. Někteří tito lidé dokonce žebrají na ulici, pijí alkohol, páchají kriminalitu a zároveň dostávají příspěvky na bydlení, příspěvky na děti a tak dále. Pro společnost jsou obrovskou přítěží, protože nevytváří žádná aktiva – zkrátka nepracují. Těmto lidem je potřeba sociální podporu odebrat do doby než začnou být pro společnost produktivní.

Nezaměstnaných občanů máme v ČR kolem 9%, oproti Řecku nebo Španělsku to není zase tolik, ale musíme si položit otázku, proč tito lidé nepracují? Dle mého názoru jsou pouze neochotní se odstěhovat do regionu, kde je zaměstnanců potřeba (v USA toto lidé dělají běžně), dále jsou nezodpovědní (dostávají oběd zdarma, tak proč by se starali) a nebo jsou neochotni dělat podřadnou práci (v tom případě jim doporučuji buď podnikat nebo pracovat na svém vzdělání, kartička do knihovny je téměř zdarma).

Další škodlivá solidarita je v rámci Evropské Unie. Dochází k paradoxním situacím, kdy Slováci posílají miliardy na záchranu Řecka (my v rámci nového paktu budeme také) a zároveň slovenský důchodce pobírá důchod cca 350 euro, zatímco ten řecký 1600 euro. EU by byla dobrá jako zóna pro volný obchod a volný pohyb osob, avšak tyto socialistické praktiky mi připomínají trochu Sovětský svaz.

Na závěr mám doporučení pro ty, kteří jsou velice rádi solidární. Kdyby se snížila povinná solidarita, tak právě Vám by zůstalo více peněz ve vašich kapsách a tyto peníze byste mohli dobrovolně přispívat na různá občanská sdružení či charitativní organizace, které svou sociálně-solidární funkci plní lépe a efektivněji než stát.

Ladislav Výsmek je členem Svobodných, vyšlo na vysmek.blog.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *