Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Specifické Dánsko

Dánsko je země s největšími daněmi na světě. Země, kde se nepoužívá hotovost a všechny bankovní transakce má vláda pod dohledem. Země s nejnižší mírou korupce a nejšťastnějšími lidmi na světě. Země s nejlepším školstvím, 6. největší průměrnou mzdou v Evropě a umístěnou na 4. místě v HDI. Je Dánsko ráj a zároveň proti filozofii webu NEdaním.cz?

Dánsko - Vlajka

Tuto otázku si kladu poměrně často, protože Dánsko mě vždy fascinovalo. Ačkoliv jsem tvrdě proti daním, tak v Dánsku bych si dokázal představit žít i přesto, že mají ty daně nejvyšší na celém světě. Lidé tam pracují od ledna do konce července jen na státní výdaje (!).

Tu 6. největší průměrnou mzdu v Evropě totiž mají po odečtení těch šíleně vysokých daní. Pokud bychom se dívali na hrubou roční mzdu, tak si bude vést Dánsko mnohem lépe.

Čistá mzda se mezi UK a Dánskem liší o cca 30%. Kdyby lidé v Dánsku i UK pobírali celou hrubou mzdu, tak by se rozdíl pohyboval kolem 50%. Dánové by mohli mít minimálně o dalších 17% vyšší platy než Britové, protože pracují na stát o 2 měsíce déle. Samozřejmě mají v ceně daní právě školství, zdravotnictví a různé sociální podpory. Zatímco Britové si toho musí mnohem víc spravedlivě zaplatit.

Kromě průměrné mzdy je se třeba podívat i na nástupní platy absolventů vysokých škol (zdroj: czech-us.cz):

  • Dánsko 1.448.000 Kč
  • Holandsko 798.000 Kč
  • Velká Británie 782.000 Kč
  • ČR 264.000 Kč

Zde už jsou platové rozdíly do očí bijící a Dánsko má pro vzdělané lidi smysl.

Ve státním přerozdělování je především ta nespravedlnost. Kdo si peníze vydělá, tomu by měli patřit. Nevidím nic spravedlivého na tom poskytovat služby zdarma lidem, kteří nikdy žádnou službu pro společnost neposkytli.

Že mají v Dánsku jedno z nejlepších zdravotnictví a školství na světě není zásluha toho, že jsou tyto služby státní. V Severní Korei jsou tyto služby též státní a dosahují nulových kvalit. Je to zkrátka tím, že je země bohatá a může si dovolit najmout ty nejlepší experty z okolních chudších zemí, kteří pak mají prostředky vybudovat kvalitní systém.

O historii Dánska toho moc nevím, ale podobné Švédsko zbohatlo díky liberalismu a nikoliv socialismu.

Autorem článku je Ladislav Výsmek, sledujte jeho nový blog o cestování

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *