Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

“Spravedlivé daně” od ČSSD

Letošní volby do Poslanecké sněmovny se blíží a Sociální demokracie přichází s návrhem daňové reformy. Veškeré informace naleznete na www.spravedlive-dane.cz. V tomto článku si pojďme povědět, proč ČSSD v žádném případě nedoporučujeme volit.

ČSSD

Příklady po daňové reformě

Jsem bezdětný mladý muž a z toho budu vycházet, takže nemám žádné další slevy na dani, protože jsem podle státu nejsilnější jednotlivec, které žádné výhody nepotřebuje.

V případě 20 000 hrubého bych nyní bral 15 850 čistého, po reformě ČSSD o 804 kč více.

V případě 30 000 hrubého bych nyní bral 22 740 čistého, po reformě ČSSD o 1206 kč více.

V příadě 100 000 hrubého bych nyní bral 70 970 čistého, po reformě ČSSD by to bylo pouze 59 446 kč, tedy o 11 524 kč méně!

V případě, že do kalkulačky zadáte více než 100 000 měsíčně, pak vám ČSSD pogratuluje, že patříte mezi 1% nejbohatších lidí a nenapíše vám, o kolik víc vám z platu ukradne. #PolitickýMarketing

Dle našeho názoru i současná situace, kdy si stát ze 100 000 platu bere 30 tisíc je nehoráznost. Nesmíme zapomenout, že další třetinu platu nad 100 tis. odvádí zaměstnavatel na odvodech. A z toho čistého co člověku zbyde ještě zaplatí pětinu na DPH.

Graf

Protože na stránkách ČSSD naleznete pouze graf, který je pro občany pozitivní a zbytek je skrytý, pak ho musel někdo dokreslit na twitteru.

Daňová reforma Svobodných

Svobodní přicházejí s mnohem spravedlivější reformou, která skutečně nechá všem občanům více peněz v kapsách. Konrkétně je to tisícovka pro každého vydělávajícího člověka. Není to mnoho, ale je to ten směr, který se našemu portálu líbí. Více informací naleznete v článku Snížení daní o 1000 kč měsíčně.

Progresivní zdanění

Momentálně všichni platí stejných 15% ze superhrubé mzdy. ČSSD navrhuje sazby 12%, 15%, 25% a 32% podle výše příjmů opět ze superhrubé mzdy.

Sazby ČSSD

Progresivní zdanění by se nám líbilo snad jen za předpokladu, že by ta sazba 15% byla nejvyšší a začínalo se třeba od 0% jako na Singapuru.

Navíc je třeba připomenout, že zvýšenou daň IT specialisty či právníka stejně nepřímo zaplatí ten nejsnadněji nahraditelný dělník, protože právníci či IT specialisté si mohou hromadně dovolit zvýšit sazby svých služeb. Příkladem může být hromadné zdražení hospodských po zavedení EET. Náklady na EET tedy nenese hospodský, ale zákazník.

K čemu nás ČSSD motivuje?

Daňová politika ČSSD chce poplácat po zádech lidem, kteří vydělávají do 30 tisíc měsíčně, což je samozřejmě většina. Nechá jim navíc něco kolem tisícovky a lidé budou tleskat. Kolem tisícovky jim však nechají i Svobodní.

Celý účel daňového návrhu ČSSD není lidem ulevit a snižovat daně, ale naopak vybrat na daních více a pořádně oškubat vysoké příjmové skupiny.

Ve výsledku úspěšní lidé, kteří už nyní odvádí do státní pokladny nejvíce, projdou těžkým rozhodováním, jestli má cenu v naší chudé zemi vytrvat. Vysoké příjmové skupiny jsou lidí, které bychom si tu měli hýčkat. Jsou to podnikatelé, kteří zlepšují náš trh, díky kterým ekonomika roste a nebo špičkový specialisté v oblasti vedení firem, práva, lékařství či technologie.

Pokud tyto nejefektivnější lidi, kteří dokáží za měsíc vydělat i třeba pěti nebo desetinásobek co průměrný Čech, vyženeme, pak zbrzdíme ekonomický růst a nikdy nedoženeme ekonomickou úroveň vyspělejších zemí.

Spravedlnost

Co je to vlastně ta spravedlnost? V čem je progresivní zdanění od ČSSD spravedlivé? Nebylo by spravedlivější nechat všem občanům 95% toho co si vydělají a funkci státu omezit jen na tu nezbytně nutnou pro bezpečnost a volný obchod?

Autorem článku je Ladislav Výsmek, autor projektu EkoKing.cz

Doporučujeme také:
Progresivní zdanění a co není vidět

4 komentáře


  1. // Odpovědět

    Ve skutečnosti je to mnohem horší, možná jste přehlédl, že ČSSD vše počítá ze superhrubé mzdy, kterou jinak Kalouskovi tak zazlívala, ale tady se hodí, aby skryla, že limity jsou ve skutečnosti mnohem níž. Superhrubá mzda ‘boháče’ s 50 tis/měs. je ve skutečnosti hrubá mzda na smlouvě 33tisíc hrubého. Jenže to už nevypadá tak moc jako těch 50 tisíc!


  2. // Odpovědět

    Nikde zatím moc nezaznělo, že kalkulačka počítá poněkud “divně”. Například člověk s minimální mzdou si podle ČSSD polepší o 444 Kč, přestože nyní odvádí na dani z příjmu pouze 150 Kč. Kde by se mělo vzít zbylých 294 Kč, je zcela nejasné (možná ze snížení zdravotního a sociálního pojištění, ale o ničem takovém nebyla ze strany ČSSD řeč).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *