Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Stejný důchod pro všechny

Rád bych v tomto článku nastínil návrh na rovný starobní důchod pro všechny občany. Vím, že je toto asi nejcitilvější téma společnosti, proto se pokusím co nejstručněji vysvětlit, proč je tato cesta nejlepší.

Dnešní důchody jsou špatně nastavené a má to za následky, že všichni občané platíme vysoké sociální pojištění, stát si půjčuje peníze a zvyšuje daně, aby mohl vůbec důchody vyplácet.

Všichni víme, že je potřeba tuto oblast zásadně reformovat. Otázka zní – jak?

Vláda Petra Nečase nám zvyšuje DPH a zavádí důchodové fondy (které se v zahraničí neosvědčily a ze kterých nebudeme moci svobodně vystoupit jakmile do nich jednou vstoupíme). Tyto kroky hodnotím jako velmi špatné, protože zvýšením DPH se opět vybírá více peněz z kapes občanů a doživotní upsání u fondů zcela zničí trh s důchodovými fondy.

Co tedy navrhuji?

Je potřeba dát lidem jasný plán z čeho budou důchody financovány. V dnešní době se všechno míchá dohromady, občané platí vysoké sociální odvody a nakonec se budou důchody vyplácet z vybraného DPH?

Také je potřeba předat lidem zodpovědnost v tom, aby si šetřili na stáří sami. Aby však tuto možnost měli musí se snížit sociální odvody, které berou lidem peníze z kapes. V dnešní době každý občan na sociálním pojištění odvádí 22% hrubé mzdy. Já navrhuji odvádět 22% hrubé mzdy do stropu na úrovni 2/3 průměrné mzdy. Tudíž pokud je nyní 2/3 průměrné mzdy 16 000 kč, sociální odvod za občana na starobní důchod by byla maximálně částka 3520 kč měsíčně.

Teď přejdeme k tomu nejpodstatnějšímu a tím je výše důchodů. Já navrhuji rovný důchod pro všechny občany a to ve výši 30% průměrné mzdy. Tím by se důchod neustále valorizoval a každý by přesně věděl, jak velký důchod bude ve stáří pobírat.

Střední vrstva obyvatel ušetří na měsíčních sociálních odvodech a bude se moci sama svobodně zabezpečit investicemi a chudí obyvatelé získají svou jistotu.

Pokud bychom přešli na rovný důchod je potřeba to udělat postupně. Lidem, kteří již za svůj život zaplatili mnoho na sociálním pojištění dát možnost zůstat u současného systému důchodů a novou generaci připravit na systém nový.

Vzhledem k tomu, že jsem v článku neuvedl, že na pokrytí důchodů budou použity výnosy ze státních aktiv. Přidávám na závěr podrobný dokument o této navrhované reformě: https://www.svobodni.cz/files/docs/2011-Duchodova-reforma-Svobodnych.pdf

Ladislav Výsmek je členem Svobodných

9 komentářů


 1. // Odpovědět

  Tohle je určitě ta nejspravedlivější cesta, protože nikdo neví jak dlouho bude důchod pobírat, tudíž vyplácení důchodů podle výše mzdy je nesmysl.


 2. // Odpovědět

  Tam je “průšvih v tom”, že to prostě statisticky nebude sedět…

  1. Pokud by bylo počítáno z mediánu, tak by lidi dostávali důchod okolo 6.600,- Kč. Celej ten model by mohl fungovat, pokud by ten důchod stačil na “nouzový život” důchodce = bydlení, léky, jídlo a další životní náklady. To ale v případě člověka bez úspor a vlastního bydlení stačit nebude. Co se zbytkem? Lidská práva jsou stanovena moc vysoko na to, aby se prostě řeklo… “Ty umřeš hlady, měl jsi myslet na zadní vrátka”.

  2. Z odvodů se platí i všemožné invalidní důchody a dávky.

  Já osobně si myslim, že tohle není správná cesta. Respektive, že to není cesta, která je realizovatelná v praxi. Protože průměrný člověk není tak daleko, aby podobný systém respektoval a počítal s ním.

  ———————————————————————-

  Osobně si myslim, že realita bude stejně úplně jiná a je potřeba celý základ státu postavit na jiných hodnotách a systémech. Jsme na okraji doby, kdy se společnost velmi rychle změní. Brzy tady budou humanoidní roboti, kteří zastanou drtivou většinu práce. Už dneska si všimněte, jak rychle rostou v supermarketech bezobslužné kasy… kolik bude potřeba prodavaček za kasou za 5/10let? A google auto jezdí bez řidiče v 6ti státech USA lépe, než lidský řidič. Za kolik let bude tahle technologie řidit kamiony, taxíky, autobusy, traktory atd.? To prostě není scifi… to už se prostě děje. A bude to v následujících letech už pouze zrychlovat a zrychlovat.


  1. // Odpovědět

   Proč by 6600 nestačilo? Bydlet se dá za 2000 kč v ústeckým kraji a 4600 na jídlo a další věci sice není kdovíjakej luxus, ale přežít se z toho dá. Hlavní je, že lidem zbyde během života více peněz, aby si mohli vytvořit úspory.

   Mimochodem na Novém Zélandu tento model mají. Mají jej sice nastavený tuším na úrovni 40%, ale funguje jim to.


   1. // Odpovědět

    4600 Kč na jídlo že není luxus? To byste musel mít 4 žaludky jako kráva a ještě pětistovka zbude na léky.

    Kilo chleba si doma z moučného kvásku a mouky uplácáte za max 9 Kč, místo másla můžete mazat domácí marmeládou – kilo ovoce na kilo cukru a povařit je v případě bezinek jen za cenu cukru (dnes Billa/15, ten za 8 už mi došel, před týdnem byly broskve za 20, meruňkáři ať se jdou vycpat), podobně jde i pampeliškový med, po velikonocích bylo háfo vajíček v Tescu po koruně jako před rokem v Lídlu(1,30), umíchat 5-6 vajíček s cukrem, přidat 300g mouky a 50-100g oleje a na pekáči zasypat natrhaným či zavařeným ovocem nebo ničím a máte kilo buchty za dvacku, 200g půleného hrachu a 500g vody do papiňáku na 20minut a máte kaši s 20% bílkovin a vejde se to tam 2x, do toho třeba jeden půlpárek nebo taky nic a dosyta se najíte za pětikačku, podobně rýže, jen je v papiňáku hotová za 5 minut, sežene-li se za 17Kč/kg a to jo, pak odpovídá bramborám za 4Kč/kg takže dražší brambory než 4Kč jsou už luxus jen pro bohaté a je lepší koupit sadbové a zasadit, 200g krup a 1,5L vody se solí na 25min. do papiňáku, potom docpat zeleninu, ta z mrazáku to alespoň vychladí, 150g špaget a 350g vody povařit v hrnci s 50g směsí lesních hub z Penny když je ve slevě/20Kč a hlídat vyjde na 6Kč, špagety jsou vlastně jen samá mouka, krupicová kaše či pudink se dá udělat i ze sladké syrovátky a ta v 15kg pytli přijde i s dopravou na 1/3 dnešní ceny mléka, na palačinky se ale bez mléka obejít nedá, vápník při dnešních cenách mléka vyjde levněji pilulkou, paprika a rajčata se dají zavařit, apod. atd. jen na banány za 3,50Kč/kg už zase stojím 2 roky frontu a co jsem se jich přežral.:)

    Už aby všechnu práci dělaly automaty při 80% nezaměstnanosti, stejně se každý snaží si práci ulehčit a zjednodušit, nebo se jí rovnou díky inženýrům zbavit.


 3. // Odpovědět

  Rovný důchod pro všechny občany?
  Panebože!
  To taky můžeme mít rovno mzdu pro všechny občany, ne?
  A tak dáme špičkovému neurochirurgovi mzdu 16.000 Kč stejně jako Máni z dojícího střediska JZD Mír v Kotěhůlkách?

  Neurochirurg ze své mzdy odvede stejné peníze do sociálního systému jako mrs. dojička….
  A všichni všechno budem mít dohroooomady!

  Výsmek, zkus už místo psaní kravin (to už ty tvé kopírované články mají alespoň nějakou hodnotu, na rozdíl od tvých konin a blábolů!) začít něco dělat! Chápu, že s fofrškolou typu OA toho mnoho nesvedeš, ale zkus to, chlapče!


  1. // Odpovědět

   Proto je tam ten strop na odvody, aby ti co nyní odvádí hodně odváděli méně a mohli si soukromě spořit.


   1. // Odpovědět

    Proč by měl ten co si vydělá na 2 jachty přispívat stejně jako ten co zvládne jachtu jenom jednu? Je to sociální ve smyslu sociální, nebo ne?

    Neurochirurgovi se něco na přechodu přihodí a nakonec bude rád že má doma Máňu jézeďačku která se o něj v invalidním postará, protože mít doma neurochirurgini dostane akorát kopačky a ještě ho podojí neboť by ji bránil v kariéře a s pochroumanýma hnátama by musel do pečováku a nadával by na svůj malý důchod v sociálním systému a na všechny doktory a že sanitka nemohla najít žádnou volnou pohotovost v nemocnici.


     1. //

      Tam Smetka vykládá nějaké bludy o progresívním zdanění bez požehnání Matky Terezy která se nejlépe dokázala tomuto zdanění vyhnout – měl by se učit od ní, tady však jde o to že když hlava rodiny donese místo jednoho mamuta mamuty dva, tak z toho druhého nic do spižírny pro budoucnost celé rodiny nedá, ani se nerozdělí a celého sežere sama se svým svědomím. Pokud tímto způsobem ostatním vychytá všechny mamuty dřív než děti dorostou a jeho choutky mu překazí a ve spižírně se tedy z žádného následně nic nenajde, taky pojde hlady až žádného jednou nedokáže donést a možná si na ní děti ještě smlsnou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *