švýcarsko

Švýcarsko se dlouhodobě řadí mezi 5 ekonomicky nejsvobodnějších zemí světa a do první desítky v indexu osobního rozvoje (HDI). V Evropě je to země s nejvíce rozvinutou ekonomikou a politická moc je zde decentralizována do malých lépe kontrolovatelných celků. Pokud nechcete opouštět Evropu, pak může být Švýcarsko tou nejlepší volbou.

Ve Švýcarsku daňoví poplatníci nedotují špatné hospodaření nemocnic. Kdo poskytuje špatné služby, zkrachuje. Představme si, že místo chirurga postavíme k operačnímu stolu ekonoma. Takovýto nehumánní pokus by stěží skončil jinak než těžkou újmou na zdraví pacienta. A nyní si představme jiný experiment: Ministerstvo zdravotnictví řízené lékařem.

Naše „pravicová“ vláda řeší důchodový deficit zdvojnásobením daně z přidané hodnoty u čtvrtiny našich nákupů. Vytáhne nám z kapes navíc ročně 58 miliard, aby 10 miliard rozdala na zvýšených sociálních dávkách a o 3 % snížila pojistné odvážlivcům, kteří se neodvolatelně zavážou platit po dobu desítek let 5 % mzdy do fondů (nad rámec příspěvků do státního
Read More

V červenci proběhla beseda Svobodných v Praze, které se ujal zakládající člen strany a dlouholetý člen republikového výboru Martin Pánek. Pánek je studentem na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze, strávil nějaký čas v Číně a účastnil se stáže v americkém Cato institutu. V tomto 45 minutovém videu vysvětluje výhody daňové konkurence.

Dnešní pozorovatel zná Švýcarsko jako bohatou a skoro až nudně klidnou zemi. Může podlehnout dojmu, že tomu tak bylo vždy, již od památné přísahy na palouku Rütli v roce 1291. Ale kdepak. Historie Švýcarska byla z větší části plná hladu a násilí. Tradiční přímá demokracie se uplatňovala jen na venkovské úrovni. O všem podstatném rozhodovala šlechta, církev a bohaté rodiny. Po správní stránce země
Read More