zdravotnictví

Několik posledních dní se věnuji srovnávání zdravotních pojišťoven v ČR a hledání té nejlepší volby pro mou osobu. Každý měsíc odvádíme povinně tisíce korun do systému zdravotního pojištění. Nestojí za to se zamyslet nad tím, komu peníze posíláme? Existují způsoby, jak alespoň malou část z těchto peněz získat zpátky?

Ve Švýcarsku daňoví poplatníci nedotují špatné hospodaření nemocnic. Kdo poskytuje špatné služby, zkrachuje. Představme si, že místo chirurga postavíme k operačnímu stolu ekonoma. Takovýto nehumánní pokus by stěží skončil jinak než těžkou újmou na zdraví pacienta. A nyní si představme jiný experiment: Ministerstvo zdravotnictví řízené lékařem.

Singapur je podle indexu ekonomické svobody druhé ekonomicky nejsvobodnější místo na planetě. Díky tomu má vysoké HDP na jednotlivce, jednu z nejlepších zdravotních péčí na světě, dlouhodobě nízkou nezaměstnanost kolem 2-3% a stále pokračující ekonomický růst. The Economist Inteligence Unit dokonce označil Singapur jako zemi s vůbec nejvyšší kvalitou života na planetě.