Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Vážení zakazovači

Nejsem autorem tohoto článku, ale úspěšně koloval po sociálních sítích. Pokud chcete zakázat kouření ve všech hospodách, pak je vaší povinností si jej přečíst.

Vážení zakazovači

1) Představme si vesnici, kde není žádná hospoda. Jídlo i pití si každý kupuje doma a tam ho i konzumuje. Nikdo, alespoň podle mě není utlačován, diskriminován, nebo naopak upřednostňován či zvýhodňován.

2) Po čase to Frantu přestane bavit, vymaluje jednu místnost svého domu, nakoupí stoly židle, pípu, sudy s pivem , sporák a troubu. Nad dveře dí ceduli Hospoda u Franty. A protože sám kouří, nepřijde mu divné, že povolí kouření i svým hostům.

Situace ve vesnici vypadá takto: Kdo chce může nyní jako dříve jíst a pít doma, případně na jídlo a pití skočit k Frantovi s tím že sice nemusí doma vařit a mýt nádobí, ale zase jí v zakouřeném prostředí.

Opět nikdo netrpí, kdo nechce sedět v zahulené putyce, pro něj se nic nezměnilo, kdo chce, jí u Franty. Nevidím diskriminaci ani útlak.

3) Lojzovi začalo vadit, že si nemůže na jídlo zajít k Frantovi, protože mu kouř smrdí, tak také vymaloval světnici, také nakoupil vše co Franta a začal vařit.

Zase tu nikdo netrpí, buď se jí doma, kuřáci se scházejí u Franty, nekuřáci u Lojzy…

4) Starostou se stal vegetarián, sportovec a zarytý nekuřák Adolf a jako jedno z prvních opatření zakázal kouření v restauracích.

Pokud ale starosta Adolf nařídí Frantovi, že v části svého domu nesmí kouřit ani on, ani nikdo jiný.

Vidím v tom diskriminaci Franty, barák je jeho, ona místnost taky, utratil peníze za popelníky a přišel o lidi co k němu chodili na pivko s cigárem… Zaplatí Adolfové Frantům jejich náklady a ušlé zisky? Co Adolfům vadí na stavu 2 a 3?

Tady nejde o to, kdo kouří a kdo ne něco co komu smrdí – hospoda je Franty a jen a jen on smí rozhodnout zda jeho hosté smí kouřit nebo ne. Zrovna tak Frantovi nikdo nesmí nařizovat za kolik má prodávat bůček, za kolik brokolici, nebo zda se mu vyplatí mít levnější minerálku než pivo! Je to jeho dům a jeho investice. Je jen a jen na vás milí Adoflové jestli do té jeho předražené, zahulené putyky vlezete. Pokud vás Frantova hospoda odpuzuje, představte si, že jsme v bodu 1 a jezte doma, nebo staňte Lojzou.

8 komentářů


 1. // Odpovědět

  Jsem pro zákaz kouření na veřejných místech vč. zastávek MHD. Osobně kouření nesnáším, dělá se mi z toho špatně, v 90. letech se hulilo všude vč. kaváren, jako nekuřák jsem se cítil diskriminován, že nemůžu po škole na pivo s kámoši, jim zahulené hospody nevadily, mně se z kouře dělalo po chvíli nevolno, a od spolužáků jsem se ze zdravotních důvodů musel separovat. Přesto akceptuju, že v soukromém objektu si má každý dělat, co chce, resp. co mu dovolí majitel. Proto souhlasím jen se zákazem kouření na veřejných místech a v práci, protože zatímco do hospody jít nemusím, veřejnou dopravou jezdit musím a do práce chodit musím. Myslím, že to je rozumný kompromis v současné komplikované společnosti, kde vyhovět nikdy nejde všem, ale je třeba najít základní shodu na řešení, které nikomu neublíží.


 2. // Odpovědět

  Tak věta „Starostou se stal vegetarián, sportovec a zarytý nekuřák Adolf a jako jedno z prvních opatření zakázal koření v restauracích.“ sedla jak p*del na hrnce. Díky za článek, jednoznačně souhlasím a sdílím.

  Pokud někdo začíná podnikat s tím, že vychází z určitých podmínek, které si pak byrokrat (který by v životě nedokázal podnikat) jen tak změní, je to víc než nesvoboda.


 3. // Odpovědět

  Celý příběh značně zjednodušuje realitu.
  1) Hospodu si jednoduše nazařídíš tak, že si vymaluješ v místnosti a pozveš kamarády. Musíš dodržovat zákon a hygienické normy. Pokud si někdo z konzumace odnese salmonelu, budeš mít sakra velký problém. Zajímavé je, že nikomu nevadí, když si z hospody přinese zdravotní komplikace, které mu vzniknou pasivním kouřením.
  2) Častý argument zastánců kouření je (zde v článku spíše na pozadí): “Když Vám vadí kuřácká hospoda, založte si nekuřáckou.” Tento argument není úplně dobrý. Lidé obyčejně mají na starosti jiné věci, než si zakládat vlastní hospodu, kde se kouří, vaří čínské nudle, nebo dělají nejlepší palačinky. Když má člověk chuť na palačinku, tak buď si ji uvaří doma, nebo jde do podniku, kde mu ji uvaří. nebude kvůli tomu ale zakládat hospodu.
  3) Volba podniku je iluzorní:
  a) Vraťme se k bodu dva. Franta má svou hospodu. Lojza má perspektivní zaměstnání, vydělává hodně peněz, ale tráví v práci hodně času, takže nemá čas si sám vařit. Na zakládání vlastní nekuřácké hospody nemá ani čas a ani by se mu to finančně nevyplatilo. Má tedy dvě volby: Buď strpí kuřáky v hospodě, kam se půjde najíst, nebo bude o hladu.
  b) Hospody Frantovi a Lojzovi pěkně jedou. Pepa slaví 50. narozeniny a pozve půlku vesnice na oslavu, která se uskuteční v hospodě u Franty. Zdeněk je taky pozván, ale pobyt v zakouřené hospodě mu vadí. Má dvě možnosti: Buď strpí kouř v hospodě, nebo na oslavu nedorazí
  4) Jak už bylo naznačeno v prvním bodě, Frantova hospoda není tak úplně soukromá záležitost. Franta tím, že začal podnikat, tak ze svého pokoje udělal veřejně přístupný prostor, který musí splňovat určité podmínky. Franta to věděl a žádostí o koncesi s podmínkami souhlasil. Jinými slovy, Franta má se společností dohodu, že bude dodržovat zákon, platit daně a za odměnu může na společnosti vydělávat peníze prodejem svých produktů a služeb. Ale i kdyby Franta nepodnikal, stejně si nemůže se svým domem dělat, co chce. Jeho nemovitost např. nesmí ohrožovat okolní lidi a majetek. Pokud by nechal dům chátrat, hrozí, že obecní úřad nařídí demolici atd.


  1. // Odpovědět

   Dobře, to jste popsal realitu – tragickou realitu … A teď ještě řekněte, že to je tak správně ???

   Mě spíš zajímá otázka jak z toho ven … A neříkejte demokraticky – většina prostě nemá právo diktovat podmínky menšinám …


 4. // Odpovědět

  Dnes jsme v Česku před světem. Máme kuřácké i nekuřácké pivnice. Proč o tuto výhodu přijít? Každá prohibice jednou skončila…


 5. // Odpovědět

  Parodie na toto ;)

  Vážení zakazovači

  1) Představme si vesnici, kde není žádná hospoda. Jídlo i pití si každý kupuje doma a tam ho i konzumuje. Nikdo, alespoň podle mě není utlačován, diskriminován, nebo naopak upřednostňován či zvýhodňován.

  2) Po čase to Frantu přestane bavit, vymaluje jednu místnost svého domu, nakoupí stoly, židle, pípu, sudy s pivem , sporák a troubu. Nad dveře dí ceduli Hospoda u Franty. A protože sám jí tepelně neupravované maso, nepřijde mu divné, že ho povolí jíst i svým hostům.

  Situace ve vesnici vypadá takto: Kdo chce může nyní jako dříve jíst a pít doma, případně na jídlo a pití skočit k Frantovi s tím že sice nemusí doma vařit a mýt nádobí, ale zase jí tepelně neupravované maso.

  Opět nikdo netrpí, kdo nechce jíst tepelně neupravované maso, pro něj se nic nezměnilo, kdo chce, jí u Franty. Nevidím diskriminaci ani útlak.

  3) Lojzovi začalo vadit, že si nemůže na jídlo zajít k Frantovi, protože tepelně neupravované maso je velice zdravotně závadné, tak také vymaloval světnici, také nakoupil vše co Franta a začal vařit.

  Zase tu nikdo netrpí, buď se jí doma, pojídači tepelně neupravovaného masa se scházejí u Franty, tepelně upravovaného u Lojzy…

  4) Starostou se stal vegetarián, sportovec a jedlík tepelně upravovaného masa Adolf a jako jedno z prvních opatření zakázal podávání tepelně neupravovaného masa.

  Pokud ale starosta Adolf nařídí Frantovi, že v části svého domu nesmí kouřit ani on, ani nikdo jiný.

  Vidím v tom diskriminaci Franty, barák je jeho, ona místnost taky, musel by utratit peníze za lepší lednice a mrazáky a přišel o lidi, co k němu chodili na tepelně neupravované maso… Zaplatí Adolfové Frantům jejich náklady a ušlé zisky? Co Adolfům vadí na stavu 2 a 3?

  Tady nejde o to, kdo jí tepelně upravované maso a kdo ne, něco, co komu chutná – hospoda je Franty a jen a jen on smí rozhodnout zda jeho hosté smí jíst tepelně upravované maso, nebo ne. Zrovna tak Frantovi nikdo nesmí nařizovat za kolik má prodávat bůček, za kolik brokolici, nebo zda se mu vyplatí mít levnější minerálku než pivo! Je to jeho dům a jeho investice. Je jen a jen na vás, milí Adoflové, jestli do té jeho předražené, zahulené putyky vlezete. Pokud vás Frantova hospoda odpuzuje, představte si, že jsme v bodu 1 a jezte doma, nebo se staňte Lojzou.


  1. // Odpovědět

   Nevidím důvod zakazovat tataráky nebo sushi. Každý ať se rozhodne sám jestli bude chodit do hospody, kde mají tepelně neupravované maso nebo ne.


 6. // Odpovědět

  A neříkejte demokraticky – většina prostě nemá právo diktovat podmínky menšinám …
  Tady ale menšina (slavná vládnoucí chamrať) diktuje většině !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *