Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Vize svobodného školství od Petra Macha

V následujícím videu uvidíte vysokoškolského učitele, europoslance a předsedu Svobodných Petra Macha. Uslyšíte jeho vizi svobodného školství a svobodného vzdělávání v naší společnosti.

Petr Mach si přeje férovou konkurenci, protože studenti na soukromých školách platí školné dvakrát. Jednou z daní do státního rozpočtu, ze kterých se financují státní školy a zároveň přímými platbami soukromé škole.

Přirovnává české školství k neefektivní České poště nebo velice prodělávajícím Českým drahám. Navrhuje zrušení 9. třídy základní školy, kterou sám jakožto Ph.D. z ekonomie sám neabsolvoval a na základní škole strávil pouze 8 let. Zamysleme se, co nám všechno dala 9. třída základní školy? 9. třída prodlužuje vstup na trh práce o jeden celý rok a navíc je velmi drahé její financování.

U středních škol navrhuje zrušení státních maturit. Nelíbí se mu centrální srovnávání studentů, protože tento jednotný standard likviduje různorodost škol.

Nelíbí se mu názor, že EU si přeje určité procento populace s vysokoškolským titulem. Každý by měl ke svému vzdělání přistupovat individuálně. Někdo si zaplatí jazykový kurz, někdo si zaplatí řidičák na kamion, proč by měl tedy vysokou školu financovat stát? Daňové zvýhodňování studentů způsobuje, že mnoho lidí studuje kvůli statusu studenta a nikoliv kvůli svým vlastním zájmům. Naopak jsou znevýhodněni ti, kteří nestudují v systému, ale pracují a své vydělané peníze investují právě do různých soukromých kurzů a řidičáků. Jedná se o nespravedlivý a neefektivní systém.

Petr Mach si nepřeje, aby do svobody volby nezasahovala ani Evropská unie ani národní vláda.

Doporučujeme také:

Ministerstvo školství vyhlašuje válku svobodě

Logan LaPante: O vzdělávacím systému a hackschoolingu

Předčasné opuštění školního systému

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *