Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Z imigrace nemám strach

Často skloňované téma poslední dobou, pokusím se zde proto alespoň odpovědět na některé argumenty, které dělají z imigrace něco jako noční můru, a částečně přijít s řešením, které se mi zdá na řešení této otázky nejpřijatelnější.


1) Východní levní přistěhovalci nám berou práci
Ano, částečně je to pravda, přistěhovalec z východních zemí se sem často stěhuje, protože je v jeho krajině práce málo, případně nižší mzdy. Je to ale normální proces, stejně jako naši čeští doktoři odcházejí za lepšími mzdami do Německa. Konkurence trhu. Pokud by se tomuto stěhování za prací zamezovalo, vydělají zde na tom pravděpodobně jen lidé, kteří mají za svou práci velkou mzdu, a kteří se bojí této levnější konkurence. Zároveň by se místní podnikatelé mohli snažit přesounout své výroby právě do východních zemí, kde je to bude stát menší náklady. A nás pracovní místa.

Pokud se stěhování za prací zamezovat nebude, způsobí to klasickou pracovní konkurenci mezi lidmi. Dokud zde bude poptávka po práci, lidé budou zaměstnaní. V momentě, kdy už zde přistěhovalců bude moc, nebude pro ně již moc pracovních míst, a to je pro ně s tímto stěhováním už velkým rizikem, proto se imigrace sníží. Zároveň se v některých odvětvích vytvoří konkurence, která vytvoří odpovídající mzdy (zákonitost – mzdy tvoří nabídka a poptávka práce, k profesi s vyšší mzdou, než je odpovídající, bude tíhnout více lidí, proto se pak mzdy sníží. Stejně tak, když se mzdy uměle nastaví moc nízko, nebude o tuto práci moc zájem, proto se mzdy zase zvýší.) a s tím možná i snižování některých nákladů na výrobu. Výsledkem bude i snižování cen produktů a větší radost spotřebitelů.

2) Přistěhovalci jiných kultur nás ohrožují
Dokud platí svoboda vyznání, ale především stejný právní řád pro všechny, ohrožují nás přistěhovalci jiné kultury minimálně. Právo šaría do našeho právního řádu nespadá, proto zabití ženy apod. by u nás bylo trestáno stejně, jako by to udělal kdokoli jiný. Žádné náboženství by nemělo mít z našich zákonů výjimku.

Dále – seznamovací hodiny s islámem na školách sponzorované různými organizacemi, často EU – věřím, že tyto aktivity jsou myšlené dobře, aby se snížil strach obyvatel z islámu. Na druhou stranu, tyto aktivity a neustálé hustění informací kolem tyto lidi mohou již pěkně rozčilovat a nabádat k myšlence “nadržování” jiné kultuře. Proto tyto seznamovací hodiny chválím, ale jako dobrovolné ve volném čase. Islám má tak jako tak své místo vedle ostatních náboženství ve výuce společenských věd.

3) Na Západě přece vidíme, co tam přistěhovalci dělají za problémy.
Ano, přesně proto je tu pár detailů, kterých bychom se měli vyvarovat, abychom nedopadli obdobně. Proč je do Evropy vlastně taková masová imigrace?

Díky lepší životní úrovni obyvatel a lépe placené práci se to dá chápat, lidé budou mít tendence se sem stěhovat za prací. V tom je ale omezuje často vzdělání, nákladnost tohoto stěhování, rodinné vazby, kulturní vazby a jak jsem již říkala výše, postupná nasycenost trhu s prací. Proto by teoreticky toto stěhování nemělo fungovat donekonečna. Ale funguje, proč?

Odpovědí je velice štědrý sociální systém západních zemí. Člověk, který zde přijde o práci, nemusí mít strach, protože se o něj stát (lépe řečeno daňoví poplatníci) postará, než si najde jinou práci. Z tohoto důvodu klesá strach ze stěhování do Evropy a často i stěhování celých rodin. Minimální mzda a sociální systém je tu pak už při životě udrží a při zažitém nižším životním standardu se tu mnozí přistěhovalci mají několikrát lépe, jak doma. V Turecku takhle již celé rodiny nedočkavě čekají, až se jim otevřou brány Evropské unie.

Když se ptali různých kandidátů na post europoslance na názory, co se dá s imigrací dělat, pan Okamura s Úsvitem by imigraci ideálně zakazovali. Pro mě to není řešení. Pan Liška naopak říkal, že musíme pomoci zemím, odkud imigranti přicházejí. Nevím, jak si to představoval, asi tak, že jako daňoví poplatníci budeme povinně posílat své peníze do chudších států (!). Ani to neni řešení, chudším státům pomůže především otevření jejich trhu bez cel a bez zábran.

Mým řešením je omezit sociální systém, který sem nebude lákat přistěhovalce, kteří si tu na sebe nezvládnou vydělat. Imigrace se tím sníží. Zároveň bych různým náboženským nebo kulturním skupinám neustupovala v jejich požadavcích na výjimky z právních řádů. Svoboda vyznání ano, s respektem zákonů a s možností zakročení, když mě cizí víra nějak proti mé vůli ovlivňuje. Svoboda a neupřednostňování skupin by pak mohlo vést i k větší toleranci mezi lidmi.

Tereza Sladkovská je studentka a členka Svobodných, vyšlo na http://terezasladkovska.blog.cz/1407/z-imigrace-nemam-strach

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *