Nový magazín o VPN a internetové bezpečnosti.

Zakažte život, přestane se umírat!

Řekněte mi, jaký jste měli jako děti pocit, když vám pořád někdo něco zakazoval? Asi v té době nic moc, co? Tak mi vysvětlete, jak je možné, že když z dětí vyrostou dospělí, nezřídka samostatní lidé, hýkají nadšením nad každým novým zákazem a omezením, který vypadne z politiků, ať již u nás nebo v Bruselu.

Řekněte mi, jaký jste měli jako děti pocit, když vám pořád někdo něco zakazoval? Asi v té době nic moc, co?...

Volíte si politiky, aby spravovali veřejné statky nebo aby řídili a regulovali vaše životy? Protože jestli to první, tak se vám to pohříchu moc nedaří. Veřejné finance jsou v katastrofálním stavu, zato zákonů, regulací a omezení, která zasahují vaše soukromí, se tedy urodilo, to vám povím.

Kdysi jsem psal zde na svém blogu o tom, že sebelepší zákony nenahradí morálku a lépe se nám nebude žít s dokonalou legislativou, ale s etikou a morálkou v nás.

V poslední době si pravomoc omezovat vás již činí kdekdo. Stačí, když se vyhlásí referendum o vaší herně a máte šmitec. Někde výše se někdo zamyslí a máte šmitec s kouřením ve vaší hospodě. A tak bych mohl pokračovat dále. Jako dezert bych vám neservíroval příběh z hotelu v Nizozemí, kde právě pobývám, a kde nejdou otevírat okna, aby jim z nich lidé nevyskočili!

Protože jsem svedl líté souboje v on-line debatách o smyslu a účelu zákazů, rád bych zde dal pár příkladů k zamyšlení.  Na začátek je třeba uvést, že účelem každého zákazu je samozřejmě ochránit popř. spáchat dobro. Zastánci zákazu pak vysvětlují, co všechno se stane, pokud by onen zákaz neexistoval, v pomatené víře, že samotná existence zákazu či represe, spojená s vymáháním, problém sprovodí ze světa.

Znamená to tedy, že když jste do 18 let nemohli pít alkoholické nápoje, a jistě tedy díky zákazu jste je ani nepili, že v den osmnáctých narozenin jste skončili na jednotce intenzivní péče s otravou alkoholem? Víte, že v Německu je na mnoha dálničních úsecích neomezená rychlost? Myslíte, že se tam lidé vraždí? Jak píše nejmenovaný novinář v Česku: „vrazi řítící se po dálnici 160km/h by měli být zavřeni“.  Tady v Nizozemí jsou legální tzv. lehké drogy, přesto se tady nikdo nebrodí mrtvolami feťáků a externality jako je podřezávaní kolemjdoucích pro peníze na drogy, se zde také nekonají. Mimochodem víte, že alkohol pod 15 procent se tady prodává dětem od 16 let a je povolena eutanazie?

A když už jsme tedy u dětí. Neučte je prosím respektovat „autority“ a bezmyšlenkově přijímat informace, ať již je servíruje kdokoliv. Učte je samostatnému úsudku, odpovědnosti za své rozhodnutí a vzdoru proti útlaku a omezení. Stejně jako nejde vynutit láska, nejde zákonem vynutit morálka či etika.  Ušlechtilé věci jako jsou solidarita či sociální cítění jsou vždy dobrovolné. Mějme v úctě svobodu, a to nejen tu naší, ale zejména svobodu těch druhých. Přejme jim to, co si přejeme sami, abychom se mohli o svých životech svobodně rozhodovat.

Jiří Hemerle je členem Svobodných, vyšlo na hemerle.cz, převzato z Reformy.cz

1 komentář


  1. // Odpovědět

    To máte těžké. Kdyby se všechny problémy vyřešily jen tím, že zruším všechny zákazy, tak to by bylo moc jednoduché. A v životě není NIC jednoduché ! U vedu příklad : vychovala jsem dvě děti a každé dítě bylo jiné, platily na ně jiné postupy výchovy a taky rychlost socializace.
    To co u jednoho vyřešilo popovídání a logické vysvětlení in merito věci,to u druhého musel nahradit striktní zákaz bez možnosti jakékoli diskuze. Jedno dítě samostatně pochopilo co je vhodné a co ne. To druhé se to muselo naučit jednoznačně vytýčenými mantinely a přísnou kontrolou jejich dodržování. Opak se okamžitě projevil negativním chováním a průserem. A proto tvrdím, že je to vždy a vždy o člověku a jeho povaze.
    Když je někdo vyčuránek a má v povaze využívat lidi, tak je využívat bude a žádný vzor a autorita to nezmění. Nějaké mantinely být prostě vytýčeny být musí , jinak velmi brzy spláčeme nad výdělkem.
    Názorný příklad je generace tzv. svobodomyslně vychovávaných dětí, které se nesměly trestat a vše měly dovoleno – generace sobeckých, sebestředných rozežraných spratků, kteří si myslí, že je nikdo nesmí omezovat. A věřte, že jich kolem nás vyrostlo dost !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *