Twisto - Získejte 300 Kč za registraci

Zlato jako bezpečný přístav?

Při studiu na NF VŠE jsem musel na předmět Psaní a obhajoba odborné práce vypracovat práci na libovolné téma. Já se rozhodl prozkoumat investice do zlata a přijde mi škoda, aby tato práce ležela v počítači, a proto jí sdílím sem na NEdaním.cz.

Abstrakt

Je investice do zlata tou nejlepší radou, kterou Vám mohu dát? Je zlato vhodné jako spořící nástroj na stáří? Je zlato opravdu nejbezpečnější investice? Tato práce se pokusí na tyto otázky zodpovědět. Investici do zlata srovnávám také s jinými konzervativními možnostmi investování, které jsou v České republice oblíbené.

Klíčová slova:

– zlato, investice, stáří

Klasifikace dle JEL:

E22, F21, G11

0. Obsah

 1. Úvod (strana 3)

 2. Shrnutí současného stavu poznání (strana 4)

 3. Hypotéza a řešení problému (strana 7)

  1. Zlato a jiné drahé kovy (strana 7)

  2. Přepoklad růstu na 3000 dolarů za unci zlata (strana 7)

  3. Jakou formu investice zvolit? (strana 8)

  4. Průzkum: Více než čtvrtina Čechů investuje (strana 9)

  5. Zodpovězení dané otázky (strana 9)

 1. Závěr (strana 11)

 2. Seznam použité literatury (strana 12)

 3. Přílohy (strana 13)

1. Úvod

Kolik a do čeho investovat je snad ta nejzáhadnější otázka pro všechny, kteří chtějí, aby peníze vydělávaly peníze. Pojďme si na ni odpovědět jednoduchým porovnáváním informací a zdravým rozumem. V této odborné práci se zabývám investicemi do zlata, především z dlouhodobého pohledu, ale podíváme se i na jeho krátkodobější vývoj. K tématu mě dovedli lidé, kteří ode mě chtějí konstruktivní finanční rady a já hledal vhodný produkt pro všechny, kteří mají z investování strach a nemají dostatečné zkušenosti. Došel jsem k závěru, že lidé hledají jisté a zároveň vysoce úročené investice. Že by zlato mohlo být správným rozhodnutím, výsledky mého bádání potvrzují jen částečně. V práci kladu zvláštní důraz na dlouhodobé spoření na stáří, se kterým by měl každý zodpovědný člověk počítat, a ke kterému se také každý staví jiným způsobem.

Vycházím ze dvou hypotéz. První z nich je, že zlato je nejlepší investicí pro konzervativního investora a druhá, že zlato je bezpečný přístav z dlouhodobého hlediska, pokud si spoříme například na stáří.

V práci rozebírám různé způsoby investování do zlata a také porovnávám zlato s dalšími investičními nástroji. Došel jsem k závěru, že zlato by rozhodně nemělo být jedinou investicí, ale v diverzifikovaném portfoliu si může najít své místo. Také není moudré jej nakupovat na jeho cenovém vrcholu, ale je vhodné počkat, zda nepraskne cenová bublina a zlato nezlevní.

Velmi výhodné mohou být spekulace na krátkodobý pokles nebo růst, protože zlato velmi kvalitně odráží politiky centrálních bank nebo hospodářské situace. Za zvláštní pozornost však stojí z ostatních drahých kovů především stříbro, které mou hypotézu vyvrací. Mou hypotézu vyvrací i vývoj ceny zlata od roku 1974 do roku 2004 a z tohoto důvodu bych investice do zlata více zvážil a začal pochybovat o jeho stabilitě.

2. Shrnutí současného stavu poznání

Investicemi se zabývá nesčetné množství odborníků a bylo na toto téma napsáno nečtetně odborných prací.

Zlato je respektovaným a velmi váženým cenným kovem asi 8000 let od svého objevení. Již první civilizace se zlatem obchodovali a po celou historii bylo držitelem hodnoty, kterého je jen omezené množství a těží se velmi nákladně. Že není tak výhodné zlato těžit jako jej vlastnit dokazuje i zlatá horečka v Americe. (Abros.cz, Cit. 2013-11-22, Dostupné na: http://www.abros.cz/?p=historie-zlata)

Podle odborníků bychom se neměli na zlato dívat jako na investici, nýbrž jako na uchovatele hodnoty. (Mesec.cz, Cit. 2013-11-22, Dostupné na: http://trhy.mesec.cz/clanky/proc-cena-zlata-porad-roste/ ) A není to pro náš dlouhodobý účel spoření na stáří právě to nejdůležitější?

Graf č. 1: Cena zlata vůči dolaru za posledních 38 let (Goldprice.org, Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.goldprice.org/spot-gold.html)

Graf dokazuje, že cena zlata lineárně nestoupá a k jeho nejvyššímu růstu došlo až v posledním desetiletí. Zřejmě proto, že se začalo obchodovat online a na trhy to přineslo více likvidity nebo z důvodu uvolněné politky centrálních bank. Proto bychom neměli zlato sledovat pouze z pohledu k penězům, ale také z pohledu k jiným věcem, které si za něj můžeme nakoupit například automobilům. Protože naším cílem spotřebitele není vlastnit peníze, ale spotřebovávat je. Můžeme však konstatovat, že od roku 1974 do roku 2012 se cena zlata vůči dolaru zvýšila o 1300%, což je průměrně 34,21% za rok, což lze z dlouhodobého hlediska označit jako velmi nadprůměrné zhodnocení, které nabízí jen ty nejrizikovější investiční fondy. Problematickou však vidím minulost a to konkrétně od roku 1980 do roku 2004, kdy ačkoliv byla na dolaru stabilní inflace, tak cena zlata spadla ze svého vrcholu 800 dolarů za trojskou unci o polovinu někam ke 400 dolarům. Ačkoliv je to pouze krátkodobá historie a všichni, kteří by drželi zlato nakoupili na vrcholu v roce 1980 do teď a neprodali, tak by byli v profitu značí jednu podstatnou vlastnost a to, že zlato nemá vůbec jistou svojí hodnotu ve střednědobých i krátkodobých časech, ale musíme sledovat opravdu celá desetiletí. Že bude zlato zrovna na svém dně v době, kdy mi budeme v důchodu není vůbec nereálné.

Graf č.2: Cena zlata vůči dolaru za posledních 10 let (Goldprice.org, Cit. 2013-11-23, Dostupné na: http://www.goldprice.org/spot-gold.html)

Podíváme-li se na cenu zlata za posledních 10 let, tak uvidíme nárůst o cca 560%, což dělá v průměru zhodnocení 56% za rok. Tento růst má na svědomí hospodářská krize, tisknutí peněz americké centrální banky a několik dalších faktorů. V době krize kdy padají akciové i nemovitostní trhy, tak spolu nimi klesá i cena zlata, jak můžeme vidět na grafu výše. Propad je ze střednědobého hlediska a oproti jiným investičním nástrojům minimální, avšak růst to není. Protože v době krize investoři nakupují právě dolar, který ačkoliv zažívá inflaci považují stále za trochu bezpečnější než zlato či jiné drahé kovy, které všechny propad zažívaly mezi lety 2008 a 2009.

Zlato může být bublinou a jeho cena na trhu se může snížit. Můžeme jen hádat, jaká bude budoucnost, ale pokud by si velké množství lidí tvořilo vlastní rezervu ve zlatě, tak by jeho cena pravděpodobně ještě více stoupala. Možná se tuto nákupní sílu podaří vytvořit některým fondům nebo mlm společnostem, zatím jsou však dle všech ověřitelných údajů hlavním tahounem ceny zlata centrální banky.

Největší výhodou zlata a všech dalších drahých kovů je, že je jich velmi omezené množství. Ale omezné množství je i například pozemků, protože pokud se nepodaří stavět kvalitní umělé ostrovy, tak nový pozemek nevyrobíme. V celé historii lidstva bylo vytěženo cca 166 tisíc tun zlata (Penize.cz, Cit. 2013-11-23, Dostupné na: http://www.penize.cz/komodity-a-futures/85684-dluhy-ktere-nezaplati-ani-vsechno-zlato-sveta), což dělá na 1 obyvatele pouze 14,29 gramu, předpokládáme-li, že nás je na planetě 7 miliard. (Inuru.com, Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/178-pocet-lidi-planeta)

3. Hypotéza a řešení problému

Má hypotéza byla, zda je zlato tou nejlepší investicí a zda je to nejlepší nástroj při tvorbě dlouhodobé majetkové rezervy. Jako největší nebezpečí považuji hyperinflaci, která může mít za následek znehodnocení veškerých úspor na spořících účtech či důchodových fondech. Vycházím z toho, že ani investice do nemovitostí není zrovna bezpečná, protože jakmile dojde k hospodářské krizi, okamžitě začnou ceny nemovitostí klesat nebo je může ohrozit nějaká přírodní katastrofa. Tedy jako nejlepší ochrana před krizí a inflací považuji drahé kovy.

3.1 Zlato a jiné drahé kovy

To, v čem zlato poraží všechny ostatní drahé kovy je fakt, že se u fyzického zlata neplatí žádné DPH. U všech ostatních platí zvýšená sazba, která je momentálně 21%. Tudíž pokud investor není podnikatel (plátce DPH), pak pro něj je zlato jediným drahým kovem, který má smysl, protože takto by každým nákupem okamžitě ztratil 21% své investované částky a těžko by ji při prodeji získal zpět.

Při mém zkoumání dalších drahých kovů mě velice zaujalo stříbro, kterého je momentálně 3,3x více než zlata a navíc je druhou nejpoužívanější komoditou v průmyslu. Cena stříbra je na trhu 50x nižší než cena zlata. O stříbru tato práce není, ale dalo by se konstatovat, že podle těchto fundamentálních údajů je stříbro lepší investicí než zlato. Což značně vyvrací mou hypotézu a nabízí široký prostor pro další výzkumnou práci. (Goldengate.cz, Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.goldengate.cz/novinky/stribro-ma-obrovsky-potencial-cesi-vsak-veri-vice-zlatu–34/)

3.2 Předpoklad růstu na 3000 dolarů za unci zlata

Když jsem tuto práci psal před rokem v listopadu 2012, tak odborníci předpokládali, že zlato poroste až na 3000 dolarů za unci, což by od loňské ceny zlata dělalo zhodnocení o 66%. Faktem je, že od minulého roku zlato kleslo ze 1750 dolarů za trojsko unci až ke 1250 dolarů, zažilo tedy za jediný rok pokles o 28%, ačkoliv hlavní centrální banky jako FED, ECB nebo BOJ dělají nejuvolněnější měnovou politiku vůbec v historii.

Hlavním důvodem tohoto předpokladu byl, že politici EU i USA valí před sebou obrovské dluhy, které stále narůstají, a tím panuje stále nejistota na burzovních trzích. Tudíž až nastane nějaká další krize, pak lze očekávat ještě masivnější úprk investorů ke zlatu. Dalším podstatním důvodem pro zvyšování ceny růstu zlata byla úvolněná politika centrálních bank, které pumpují peníze do ekonomiky a tím vzniká inflace. Právě inflace by měla nahrávat růstu drahých kovů. (Investiční magazín. Strana 14. Vydání: 4/2012. Cit. 2013-11-23)

Graf č.3: Cena zlata v roce 2013 (Goldprice.org, Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://goldprice.org/gold-price-history.html)

Dalším důvodem jsou záporné úrokové sazby u bank. Zatímco na spořícím účtu získáte 2% úrok za rok (Penize.cz,. Cit. 2012-11-23 . Dostupné na: http://www.penize.cz/sporici-ucty/228106-srovnani-sporicich-uctu-jak-dlouho-vydrzi-vitezny-urok-28-procenta), tak inflace v některých letech v ČR dosahovala od 4 až k 10 procentům (ČSÚ, Czso.cz, Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/mira_inflace), (vývoj grafu inflace naleznete v příloze této práce). Stejný názor má i John Hathaway manažer investiční firmy Tocqueville Gold, který tvrdí cituji:

„Negativní reálné úrokové míry (po započtení inflace) jsou velkou výzvou pro investory, aby se poohlédli po bezpečných investicích jinde. A zlato je stále jednou z nich.“ (Investiční magazín. Strana 14. Vydání: 4/2012. Cit. 2013-11-23.)

Co cenu zlata velmi táhlo nahoru byl fakt, že zlato vykupují centrální banky rozvíjejících se zemí. Loni centrální banky světa nakoupily téměř 500 tun zlata a poprvé za nejméně dvě desetiletí ho celkově nakoupily víc, než prodaly. Zlato nakupují především centrální banky Mexika, Jižní Koreje, Thajska, Filipín a Ruska. (Tyden.cz, Cit. 2013-11-23, Dostupné na: http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/centralni-banky-rozvijejicich-se-zemi-rekordne-nakupuji-zlato_232342.html)

3.3 Jakou formu investice zvolit?

Jako nejlepší způsob investování bych označil online nákupy přímo u brokera, protože mají nejnižší poplatky. Pokud však chcete držet fyzické zlato, pak mohou být dobrou alternativou zlaté slitky. Porovnáním cen jsem zjistil, že na investiční slitky je uvalena nižší marže než na mince, protože výroba mincí je nákladnější. Navíc ke slitkům máte certifikát a hologramy o pravosti. Čím větší slitek nakoupíte tím je méně likvidní, ale na druhou stranu je na něj uvalena nižší marže. Vyloučil jsem investici do zlatých šperků z důvodu, že se může jednat spíše o módní doplněk než-li perspektivní investici.

Abych se vrátil k nefyzické formě. To lze učinit přes burxovně obchodované indexové fondy, klasické podílové fondy, akcie producentů zlata či samotných futures kontraktů na zlato. (Investiční magazín. Strana 13. Vydání: 4/2012. Cit. 2013-11-23)

Kromě toho, že nevlastníte zlato fyzicky, tudíž se nemusíte starat o jeho skladování, mají tyto způsoby investice řadu negativních dopadů. Pokud zvolíte fondy je třeba očekávat, že si bude brát manažer svůj podíl na zisku a tedy bude Vaše zúročení nižší. Další poplatky si bere burzovní makléř. Co se týká investic přímo do akcií či futures kontraktů, tak na to potřebujete skutečně vzdělání a zkušenosti investora, protože tyto záležitosti nelze dělat jinak než krátkodobě a hrozí zde spoustu věcí, které uvidíte až po porozumění účetnictví jednotlivých těžařských firem.

3.4 Průzkum: Více než čtvrtina Čechů investuje

Podle Agentury Médea Research investuje více než čtvrtina Čechů. Nejčastěji Češi volí cestu spořících účtů nebo podílových fondů, třetím nejoblíbenějším nástrojem pro zhodnocování peněz jsou akcie. Termínované vklady se umístily na čtvrtém místě. (Investiční magazín. Strana 13. Vydání: 4/2012. Cit. 2013-11-23)

Dle těchto informací lze zhodnotit, že Češi investují konzervativně a jsou ochotni přijmout i malý úrok za jistotu, že o peníze nepřijdou. Dokonce rádi zaplatí poplatky manažerům podílových fondů. Vzhledem k potencionálnímu růstu zlata si dovolím tvrdit, že právě pro konzervativní české investory by fyzické zlato bylo stabilnější investicí. Navíc v tomto momentě, kdy zlato za poslední rok kleslo a Češi jej mohou nakoupit levněji než, když se dotýká historických vrcholů.

3.5 Zodpovězení dané otázky

Tato práce dokazuje, že zlato nutně nemusí znamenat tu nejlepší investiční radu, kterou Vám mohu dát a stojí za to nastudovat vývoj i jiných drahých kovů. Například stříbra je méně, je více průmyslově využíváno a oproti zlatu je mnohem levnější.

Ovšem, co se týká rady jak spořit, tak se dají drahé kovy považovat z dlouhodobého hlediska za poměrně bezpečnou investici, která v době krize tolik neklesá a možná má i potenciál růstu, toho je důkazem růst ceny zlata v posledních deseti letech. Především je to sázka na náladu trhu v době, kdy chceme zlato prodat. Výsledky jasně ukazují, že se spořící účty nevyplatí kvůli inflaci.

Cena zlata výši inflace také přesně nekopíruje, ale vyvolává ve všech investorech emoční pocit bezpečí a to především u velkých hráčů jako jsou centrální banky a různé konzervativní fondy, které ovlivňují ceny na trzích více než drobní investoři.

Zlato bych označil jako bezpečný přístav v době, kdy je situace na trzích velmi vypjatá právě třeba v době krize, akčoliv zaznamenalo mírný pokles, tak stále to byla dobrá příležitost pro nákup. Naopak v době jako je rok 2013, kdy centrální banky pumpují likviditu na trhy a akciové indexy proráží historická maxima, může být z krátodobějšího hlediska držení zlata nevýhodné a kdo by si chtěl v tomto roce užít svůj „zlatý důchod“, tak nebude z poklesu nadšen. Ovšem pokud čekáme díky politice centrálních bank velkou inflaci na dolaru, pak je možná právě nyní ta ideální příležitost ještě zlato přikoupit.

Pokud však ve zlatě spoříme pravidelně na stáří, pak nakupujeme průměrnou cenu a riziko, že na tom výrazně proděláme podle analýzy historických cen není příliš vysoké.

4. Závěr

Hlavním cílem této práce bylo naleznout jistou a dobře úročenou investici, která by byla vhodná jako spořící produkt na stáří. Mou hypotézou bylo, že takovým produktem může být zlato, avšak po analýze trhu jsem došel k závěru, že stříbro může být mnohem atraktivnější drahý kov i přesto, že se k němu váže 20% DPH. Pokud však hledáme skutečně bezpečný přístav, tak si dovolím tvrdit, že ten v tomto světě neexistuje. I pozemek v centru Prahy může potkat záplava, stejně jako se mohou chtít zlata zbavit centrální banky a to jeho cenu srazit dolů, ačkoliv je to velmi nepravděpodobné vzhledem k dlouhodobému trendu na trzích.

Na základě průzkumu jsem zjistil, že investuje pouze jedna čtvrtina Čechů, ačkoliv jsem přesvědčen, že pracovat na své majetkové rezervě by měl každý. Průzkum také ukázal, že Češi volí raději produkty, které dávají nižší úrok než kolik ztratí hodnota jejich úspor na inflaci, což není příliš finančně inteligentní.

Na mou práci mohou navázat lidé zabývající se dlouhodobými investicemi, a nebo lidé které oslovily drahé kovy a to zejména stříbro.

5. Seznam použité literatury

 1. Abros.cz (online). 2012-11-22. Cit. 2013-11-22 . Dostupné na: http://www.abros.cz/?p=historie-zlata

 2. Mesec.cz (online). 2012-11-22. Cit. 2013-11-22 . Dostupné na: http://trhy.mesec.cz/clanky/proc-cena-zlata-porad-roste/

 3. Goldprice.org (online). 2012-11-23. Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.goldprice.org/spot-gold.html

 4. Goldprice.org (online). 2012-11-23. Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.goldprice.org/spot-gold.html

 5. Penize.cz (online). 2010-07-27. Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.penize.cz/komodity-a-futures/85684-dluhy-ktere-nezaplati-ani-vsechno-zlato-sveta

 6. Inuru.com (online). 2010-10-15. Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/178-pocet-lidi-planeta

 7. Goldengate.cz (online). 2012-4-3. Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.goldengate.cz/novinky/stribro-ma-obrovsky-potencial-cesi-vsak-veri-vice-zlatu–34/

 8. Investiční magazín. Strana 14. Vydání: 4/2012. Cit. 2013-11-23 .

 9. Penize.cz (online). 2012-1-10. Cit. 2012-11-23 . Dostupné na: http://www.penize.cz/sporici-ucty/228106-srovnani-sporicich-uctu-jak-dlouho-vydrzi-vitezny-urok-28-procenta

 10. ČSÚ, Czso.cz (online). 2012-9-11. Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/mira_inflace

 11. Investiční magazín. Strana 14. Vydání: 4/2012. Cit. 2013-11-23 .

 12. Tyden.cz (online). 2012-4-24. Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/centralni-banky-rozvijejicich-se-zemi-rekordne-nakupuji-zlato_232342.html

 13. Investiční magazín. Strana 13. Vydání: 4/2012. Cit. 2013-11-23 .

 14. Bankovnipoplatky.com (online). 2012-10-2. Cit. 2013-11-23 . Dostupné na: http://www.bankovnipoplatky.com/pruzkum-vice-nez-ctvrtina-cechu-investuje-18592.html

6. Přílohy

Graf č.3 – Vývoj inflace v ČR od roku 1989

Dostupné na: http://www.estav.cz/finance/inflace.html

—-

Autorem textu je Ladislav Výsmek, autor projektu NEdaním.cz

Doporučujeme také:

Peter Schiff: O silné měně a exportu

Nejhorší podnikatel v ČR? Stát.

Logan LaPante: O vzdělávacím systému a hackschoolingu

2 komentáře


 1. // Odpovědět

  kupte si zlatý prstýnek,litr vodky a jedte autobusem je směnit na výchd ukrajiny,tak nejlépe poznáte jaká je likvidita zlata a co líp směníte za nezbytnosti.


 2. // Odpovědět

  jinak zlato je vynikající akumulátor pro banky,které ho dokáží uchovat a převést přes krizi a určují samy jeho cenu.aneb když bude mít kilo pan bankéř a normální běloch ,nebude to stejné kilo.to první bude mít větší hodnotu a čím víc ho potřebujete rychlo směnit tímmámenší hodnotu má

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *