Mutumutu – Životní pojištění pro 21. století

Zrušme povinné zdravotní pojištění

V českém zdravotnictví je údajně stále nedostatek peněz, korupce a lékaři i pacienti jsou nespokojení, co s tím? Zrušme povinné zdravotní pojištění a zprivatizujme všechna lékařská oddělení.

Teď k tomu, proč jsem pro zrušení povinného zdravotního pojištění. V dnešní době to funguje tak, že z každé mzdy se Vám automaticky odečítá zdravotnická daň (které se říká zdravotní pojištění) ve výši 4,5% + dalších 9% vašich peněz za vás platí zaměsnavatel. Celkem vás osobně naše zdravotnictví stojí 13,5% ze mzdy každý měsíc. To jsou peníze, které musíte zaplatit ať se vám to líbí nebo ne.

I přes tuto vysokou daň však musíte platit léky, operace, návštěvy u lékaře, pobyty v nemocnicích apod. Samozřejmě, ne v plné výši, ale přesto se jedná o celkem nepříjemné částky, když člověk s průměrnou hrubou mzdou 24 000 kč měsíčně zaplatí zdravotnictví povinně částku 3240 (za rok 38 880!) korun a ještě musí většinu služeb doplácet.

Můžeme si položit jen jednu otázku, kam se toto povinné zdravotní pojištění ztrácí? Pravděpodobně se ztratí někde u pojišťoven (mezi kterými není prakticky žádná konkurence, všechny dostávají z každého člověka ze zákona stejně, tudíž si nemohou konkurovat výhodnějšími tarify), na ministerstvu zdravotnictví nebo u ředitelů nemocnic. Lékaři neustále protestují, že mají nízké platy a pacienti si stěžují, že musí doplácet peníze.

Vyřešme situaci tak, že zprivatizujeme veškerá státní lékařská zařízení a necháme samotné lékaře, ať si za svou práci účtují tržní cenu. I mezi lékaři vznikne konkurence a každý si bude moci vybrat dle ceny a kvality toho svého.

Pacientům neberme povinně z platu zdravotní pojištění a nechme jim peníze, aby si svou léčbu kompletně zaplatili sami. Však vyšetření u lékaře je služba jako každá jiná a není správné, aby někomu kdo nikdy nepracoval ji platil soused, který je zdravý celý život a pracuje 12 hodin denně.

Lidé už i dnes si platí svá životní pojištění či zdravotní připojištění, aby jim pojišťovna finančně pomohla v případě zdravotních problémů. Tento systém tu spolehlivě funguje a myslím, že je velice dostačující pro každého, kdo chce být zdravotně pojištěn. Nechme toto pojištění na dobrovolnosti, vznikne tím větší konkurence mezi pojišťovnami a dočkáme se i lepších služeb a výhodnějších nabídek.

Ladislav Výsmek je členem Svobodných

9 komentářů


 1. // Odpovědět

  máte zcela pravdu, raději bych si peníze posílala na vlastní mnou vybrané spoření s pojištěním. nemarodím, u lékaře se ocitám jednou za dva roky na prevenci.
  to samé je sociální pojištění, které se mi jeví ještě zbytečnější než to zdravotní. po škole jsem byla půl roku na pracovním úřadu, kde jsem nebrala podporu, od té doby 15 let pracuji a sociální dávky nevyužívám. pochybuji, že mi mé peníze vrátí na důchod. raději si budu opět platit své pojištění. ono by to aspoň nějakou skupinu lidí možná přimělo trochu pracovat, já od státu nikdy nic nedostala…
  přeji pěkný den.


  1. // Odpovědět

   Ono sociálním pojištěním neplatíme svoji budoucnost, ale průběžný systém, tedy stávající důchodce. A s tím se nic moc dělat nedá, až další generace se mohou zabezpečit sami. Zdravotní pojištění mi také příjde přemrštěné, ostatně v čemkoliv není konkurence, to je nafouknuté jako bublina. :/ Proč spíš nezrušit daň z příjmu, je to stejně daň kterou bohatí umí obejít a chudí na ní doplatí, což nízkopříjmovým dělá velkou část příjmu, ale státu to až tolik nevynese. Státu by se peníze vrátili při útrácení za zboží v podobě DPH. Pojďme a něco s tím udělejme, jediná cesta volit strany jenž cíleně chtějí snížit daně a vědí jaké a čím to kompenzovat…vím o Svobodných víte o někom dalším?


 2. // Odpovědět

  Taková blbost? Že to někdo může myslet vážně. A ještě to někam psát. Jde vidět, že dotyčný nemá vůbec potuchy o tom o čem píše a jde mu jen o jeho peníze a aby on měl. No, divil by se, kdyby se mu stala havárka a on by zjistil, že napřed budeme chtít po něm 200 000 a pak budeme něco dělat.


  1. // Odpovědět

   Na Novém Zélandu povinné zdravotní pojištění také nemají a žije se jim tam dobře.

   Kdyby se stala havárka, tak bych měl samozřejmě nepovinné komerční pojištění, které by mi to uhradilo.


   1. // Odpovědět

    Uvědomujete si, že
    1. komerčně vás nikdo nemusí pojistit
    2. pokud vás komerčně pojistí, může tu být řada výluk
    3. pokud nejste “horních 10 tisíc”, tak byste se na řadu źákroků nemohl pojistit, protože byste na to finančně neměl

    V případě “vaší” havárky, a těch havárek je dost – může jít jen o pár tisíc, ale taky o pár stovek tisíc. Domníváte se, že komerční pojišťovna zřízená za účelem tvorby zisku by nehledala způsob, jak vám a mnoha dalším tisícům neplnit? A co taková spoluúčast pacoše? 10, 20 % z milionového zákroku …

    Nemám představy, co co ve zdravotnictví stojí. Ale uvedu příklady ze svého okolí: žena, před 40. rokem zjištěna závažná nemoc, každým rokem chodí mimo jiné na m. rezonanci, píchá si každý den injekci za litr. Kdo by ji komerčně pojistil v době, kdy už známo, že takovou nemocí trpí?
    dnes již mladý muž, v 10ti diagnostikována vrozená nemoc, léčitelná, ale nevyléčitelná. 2 týdny v Motole za čtvrt milionu, léky na měsíc do 100 tisíc. Když se chtěl nechat komerčně pojistit (úrazovka), tak je po vyplnění zdrav. dotazníku nepojistitelný. Resp. za mnohatisícové měsíční pojistné plnění v případě smrti úrazem 10 tisícKč, přičemž samotná nemoc nemá na úraz vliv.
    Na těchto 2 lidech není nemoc zatím laicky viditelná, díky našemu zdravotnictví mohou žít a pracovat bez podstatné zhoršení své životní úrovně (vyjma ODesSáckého a TOPáckého výpalného za cokoliv – různé spoluúčasti a “regulační” poplatky jsou dost citelným zásahem do rodinných rozpočtů), zatím bez omezení, byť náklady na léčbu společnosti nikdy nevrátí.


 3. // Odpovědět

  Ackoliv jsem proti vysokym danim, s timto nemohu souhlasit. Lide netusite jaky luxus mate v povinnem zdravotnim pojisteni a je to za malo penez. Pokud vse nechate jen na komerci co budou pak delat lide jako diabetici, hemofilici, lide s poskozenim ledvin zavislych na dialyze atd.? Ty totiz soukrome zdravotni pojistovny nikdy nepojisti a nebo prinejlepsim jejich chronickou nemoc a vse s ni spojene z pojistneho kryti vylouci. A co ti lide pak budou delat? Myslite si, ze normalni pracujici clovek ma na to, aby si hradil naklady na dialyzu, nebo hemofilik na svou lecbu Faktorem VIII? Myslite si, ze tito lide maji na to aby zaplatili za svou lecbu 200.000 Kc i vice mesicne? A co kdyz budete mit rakovinu? A behem lecby dosahnete limitu vasi soukrome pojistky? Nebudete mit penize tak zemrete. To si myslite ze je lepsi system? Ziji trvale v Thajsku, kde zadne povinne zdravotni pojisteni neni. Je tu obrovska sit soukromych nemocnic na spickove urovni. Jenze jedna noc v takove nemocnici stoji kolem 20.000 Kc. Ti kdo nemaji penize nebo velmi vysokou pojistku (ktera mimochodem vyjde na mnohem vice nez uvedenych Xtisic mesicne) pak jste odkazani na sit preplnenych statnich nemocnic. Ktere sice nabizi uspokojivou uroven technickeho vybaveni, ale velmi trpi nedostatkem zdravotnickeho personalu, protoze vsichni chteji pracovat v dobre placenych soukromych nemocnicich. Vysledkem je pak to, ze ty chude osetruji studenti mediciny pod dohledem jednoho skutecneho lekare s atestaci. Navic tato “bezplatna” pece je fixovana na vase trvale bydliste. Pokud mate rakovinu a mate tu smulu ze zrovna mate trvale bydliste v malem meste, kde je nemocnice, ktera neumi vasi rakovinu lecit, poslou vas do nejblizsi velke nemocnice, kde lecbu provadi. Jenze v teto nemocnici si musite veskerou lecbu uhradit. Pokud penize nemate, pak zemrete a nikdo vam lecbu neposkytne. Pokud by se zrusilo povinne zdravotni pojisteni, pak podobna situace nastane i v CR a verte, ze to by se ani obcanum a ani vam vubec nelibilo. Nikdy nevite co se vam muze prihodit z hlediska zdravotniho stavu. A i kdyz mate dobre placenou praci, muzete o ni prijit a vydelky se mohou snizit. Nebudete si jiz moci dovolit drahou a dobrou soukromou pojistku s vysokymi limity a budete se modlit, aby vas nepostihla nejaka choroba jejiz lecba vyzaduje velke financni castky. Naopak tento system by se mel zachovat a spise lepe kontrolovat kam vybrane penize opravdu putuji. Zda do kapes bohatych pojistoven nebo opravdu do zdravotniho systemu. Pokud chteji lide usetrit, pak spis a jednoznacne zrusit socialni a duchodove pojisteni, jelikoz to zatezuje kazdeho zamestnance plnymi 31,5%!!!! To jsou skutecne obrovske castky za neco, co nakonec vetsina lidi ani nevyuzije a navic je socialni system zneuzivan temi, co nikdy nepracovali a nikdy pracovat nebudou!!!


  1. // Odpovědět

   Já jsem pro zrušení sociálního i zdravotního pojištění. Zdravotnictví řízené státem bude vždy méně efektivnější a dražší než zdravotnictví ponechané trhu.

   Inspirace Nový Zéland: https://nedanim.cz/novy-zeland-uvahy-nad-zdravotnictvim/

   Singapur: https://nedanim.cz/singapursky-zdravotni-socialni-system/

   Švýcarsko: https://nedanim.cz/zdravotnictvi-bez-ministra/

   Bohužel české zdravotnictví směřuje stále více socialističtějším směrem.


 4. // Odpovědět

  Opravdu by to chtělo velkou změnu, přijde mi že jsem potrestaná za to že pracuji, všichni ostatní mají nějaké výhody, kromě pracujících. Už jen to že já i můj zaměstnavatel odvádíme do státního rozpočtu tolik peněz, a když bych náhodou onemocněla, tak první 3 nejkritičtější dny, jsem doma zadarmo, proč, proč zadarmo?? Za mě mojí práci nikdo neudělá, počká si na mě,já ji dodatečně udělám,ale zaplacenou ji nedostanu?? Jasně, takže jako všichni ostatní se nemocná odvalím do práce,místo oběda si skočím do lekárny koupit paralen, kapky na kašel,do nosu, a jdu pokračovat v práci,ale přede mnou stojí rodinka …řekněme sociálně slabá?? na pultě, 20krabiček, paralen grip, sirůpky, mastičku pod nosánek, a a a ani takový léky neznám, kupuju základ…a vytáhnou poukázky, a jdou se domů natáhnout, do bytu který jim stát financuje, do tepla, na který stát přispívá, k televizi… Já vytáhnu 250,- a hybaj do práce, nos odřený,teplotu srážím paralenem, padám na hubu,ale můžu si já zůstat doma 3 dny zadarmo??? Hmm, něco je v tomto státě špatně….


 5. // Odpovědět

  K čemu jsou vlastně zdravotní pojišťovny? K ničemu. Předpokládám, že kdyby jejich agendu přebrala OSSZ nebo přímo finanční úřady, ušetřily by se nemalé částky. Vždyť zdravotní pojištovny vedou stejnou agendu na příjmové stránce. Jak píše autor a čemž není pochyb, mezi pojišťovnami není prakticky žádná konkurence, všechny dostávají z každého člověka ze zákona stejně. Proč tedy vlastně existují? Jde jen o jakési trafiky pro známé. Podobně v ČR vznikají další trafiky na komunální úrovni, např. nepotřebná infocentra, aby bylo více plných korýtek pro příbuzné a známé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *